Polska

Najlepsze atrakcje w Ustroniach morskich

Ustronie Morskie
źródło: Bogmis / Wikipedia

Ustronie Morskie jest niewielką wioską letniskowo- uzdrowiskową położoną pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem.

Ta urokliwa a zarazem spokojna nadmorska miejscowość przyciąga co roku turystów i wczasowiczów, którzy lubią zachowywać granice pomiędzy skomercjalizowanymi i pełnymi ludzi miejscami a klimatycznymi, cichymi zakątkami.

Plaża w Ustroniu Morskim ma ponad 2 kilometry. Czysty, złoty piasek, spokój i szumiące fale a także dogodny nocleg, to chyba wszystko czego oczekujemy. W prawdzie woda w polskim Bałtyku nie zawsze jest ciepła ale poza plażowaniem, można inaczej spędzić czas.

Warto wybrać się na spacer i zobaczyć to co w Ustroniu Morskim najciekawsze. Dużym zainteresowaniem cieszą się stare dęby szypułkowe. Najstarsze z nich Dąb Warcisław i Bolesław, liczą ponad 800 lat.
Jak na nadmorską wioskę przystało, mieszkańcy Ustronia w dużej mierze trudnią się rybołówstwem. Warto wybrać się nad przystań rybacką i zobaczyć jak wygląda codzienna praca rybaka. Ciekawostką jest tu wyciąg linowy, który rano spuszcza kutry na wody Bałtyku a wieczorem wciąga na plażę. Na miejscu można kupić świeżo złowioną rybę albo zjeść usmażoną w miejscowych smażalniach.

W Ustroniu Morskim działa również Muzeum Chleba. Można tu zobaczyć jak powstaje chleb od samego początku, czyli od pracy rolnika aż do jego wypieku. Na koniec warto wziąć udział w warsztatach i nauczyć się piec domowy chleb.

Zwolennicy czynnego wypoczynku mogą wybrać się na przejażdżkę rowerową, wyznaczonymi trasami albo pojeździć konno po okolicy. W razie braku pogody można wybrać się do Aquaparku Helios. Znajdziemy tu różnej wielkości baseny, kryte i odkryte pływalnie, korty tenisowe, boiska sportowe i siłownię. Może to być pomysł na doskonałą chwilę relaksu. Wanny z hydromasażem, kaskady wodne, gejzery, stanowiska do masażu wodnego a nawet strefa do nauki pływania to tylko część atrakcji jakie czekają na nas w tym wodnym świecie.

W pobliskich miejscowościach również znajdziemy miejsca warte zwiedzenia. Dojechać możemy na kilka sposobów, pociągiem, samochodem albo rowerem, którego można wypożyczyć. Kilka punktów, które na mapie zwiedzania powinny się pojawić.

1. Kołobrzeg

Duża letniskowa miejscowość a w niej, gotycka katedra imponująca swoimi rozmiarami. Kiedyś pełniła funkcje zarówno kościoła jak i latarni morskiej. Jej wnętrze robi naprawdę ogromne wrażenie. Warto zwrócić uwagę na zawieszony wysoko krucyfiks, pochodzący z XIV wieku. Ma on formę Drzewa Życia i skłania każdego do zadumy.

Przy morskim nabrzeżu przycumowany jest Okręt – Muzeum ORP Fala, który warto obejrzeć. Pierwotnie przeznaczony był do ścigania i niszczenia okrętów podwodnych. Przy nadmorskiej promenadzie stoi Pomnik Zaślubin z Morzem, które odbyły się w 1945 roku. Z kołobrzeskiego portu można wypłynąć w morze statkiem spacerowym albo popłynąć na Bornholm.
Latarnia morska, stojąca u ujścia Parsęty do morza to również punkt widokowy. Z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama okolicy.
Park linowy, podświetlane baseny, czy zabawa na poligonie to propozycje głównie dla rodzin z dziećmi ale nic nie stoi nie przeszkodzie aby i dorośli skorzystali z takich atrakcji.

2. Koszalin

Jest drugim pod względem wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim. Warto wybrać się na Górę Chełmską i z wieży widokowej zobaczyć całe miasto. Na wspomnianej górze, dzięki pracom wykopaliskowym, udało się odkryć pierwsze ślady życia i cywilizacji na tym terenie. Koszalin to ciekawe miasto i na pewno warto je zwiedzić.

3. Mielno

Letniskowa miejscowość z piękną plażą i długą na 3 kilometry promenadą spacerową. Mielno położone jest nad uroczym jeziorem Jamno, które jak magnes przyciąga amatorów sportów wodnych i wędkarzy. Działa tu wypożyczania kajaków, rowerków wodnych i jachtów. W sezonie letnim z przystani wypływają statki wycieczkowe.

4. Gąski

Mała miejscowość letniskowa z druga co wielkości latarnią morską. Ma ona prawie 52 metry wysokości i stanowi cel wielu wycieczek. Ze szczytu latarni można podziwiać całą okolicę

5. Sarbinowo

Uchodzi za najpiękniejszą miejscowość w gminie Mielno. Warto się tam wybrać, zwłaszcza, że od Ustronia Morskiego to tylko 15 kilometrów. Koniecznie trzeba wstąpić do neogotyckiego kościoła i usłyszeć dziewiętnastowieczne organy. W kościele organizowane są koncerty znanych muzyków i śpiewaków.

6. Chłopy

To jedna z najmniejszych nadmorskich wiosek letniskowych. Tu zawsze jest spokój. Dzięki tradycyjnemu układowi zabudowy miejscowość znajduje się na liście rejestru zabytków. Przy odrobinie szczęścia turysta ma możliwość znaleźć nocleg w jednym z takich domów.

Ustronie Morskie i jego najbliższe okolice to naprawdę dobry wybór na weekendowy wyjazd albo na krótki urlop. Pamiętajmy jednak o rezerwacji noclegu z dużym wyprzedzeniem. Pomimo szeroko rozbudowanej bazy noclegowej, w ostatniej chwili może być problem ze znalezieniem wolnych miejsc.