Najlepsze atrakcje w okolicach Ustki

Ustka

1. Słowiński Park Narodowy

Park został utworzony celem zachowania nadmorskich jezior, bagien, łąk, torfowisk, lasów i borów, a przede wszystkim unikatowych wydm ruchomych. Miejsce to jest umieszczone na liście obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Ramsar, UNESCO.

Największą atrakcją parku są wydmy. Obecne są tu zarówno wydmy białe i szare. Wydmy białe są młodsze i mniej pokryte roślinnością. Wydmy szare są w dużej części zarośnięte. Mierzeja Łebska jest terenem najbardziej pokrytym wydmą białą. Najbardziej aktywne wydmy poruszają się z prędkością 10 metrów rocznie.

Na terenie parku występują również jeziora- Łebsko i Gardno. Prawdopodobnie powstały po podniesieniu wód i zalaniu terenów występowania obecnych jezior, dodatkowo do ich oddzielenia przyczyniły się wędrujące piaski. Jeziora są bogato porośnięte trzcinami.

Fauna parku jest bardzo bogata. Spotkać tu możemy ponad 920 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków glonów, 165 gatunków mszaków, 430 gatunków grzybów, z czego aż 77 jest objęte ochroną gatunkową. Wśród występujących tu roślin spotkać możemy m. in. rosiczkę okrągłolistną, długosza królewskiego, turzycę piaskową, mikołajka nadmorskiego. Dodatkowo obecne jest tutaj największe w Polsce skupisko maliny moroszki, będącej reliktem polodowcowym.

W parku można spotkać ponad 250 gatunków ptaków m. in. puchacz, dzięcioł, łabędzie, bielik, rybołów. Żyją tutaj również owady takie jak chrząszcze, motyle, skoczkonogi oraz płazy m. in. ropuchy, żaby. Występują tutaj również większe ssaki jak bobry, jelenie, łosie, sarny, daniele. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć morświny i foki.

2. Latarnia Czołpino

Została wybudowana w XIX wieku na najwyższej w okolicy wydmie. Budowla ta jest najbardziej oddalonym od ludzi obiektem tego typu. Wieża latarni ma 25 m, a u jej podnóża mieści się dom latarnika. Aby dostać się do latarni trzeba przemierzyć pieszo 1, 5 km odcinek, z którego roztacza się wspaniały widok na ruchome wydmy.

3. Ratusz Miejski w Słupsku

Ta neogotycka budowla została wzniesiona w 1901 roku. Za jego pomysłodawcę uważano burmistrza-Hansa Matthesa. Pierwotnie ratusz mieścił się w innym miejscu, ale wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, budynek przestał spełniać swoje funkcje. W miejscu, w którym wybudowano nowy ratusz do połowy XIX wieku było bajoro Quebbe. Na zlecenie Rady Miejskiej zostało ono zasypane przez mistrza piekarskiego Wienandta.

Imponujący gmach słupskiego ratusza został wzniesiony w dwa lata. Należy on do nielicznych budowli tego typu w Polsce, które w dalszym ciągu mają wystrój i klimat jaki nadali mu twórcy. Zachowany został wspaniały hol wejściowy. Na korytarzach cały czas obecne są lampy z kurkami gazowymi. W gabinecie Prezydenta Miasta wciąż obecne są oryginalne tapety oraz biurko pierwszego burmistrza. Warto również zwrócić uwagę na salę obrad ze ściennymi malowidłami przedstawiającymi historyczne momenty z dziejów miasta: nadanie Słupskowi praw miejskich oraz wykupienie Słupska przez mieszczan. W oknach cały czas obecne są przepiękne witraże.
Kolejnym elementem ratusza jest wieża, z której roztacza się imponujący widok na panoramę miasta.

4. Baszta Czarownic w Słupsku

Została wzniesiona w latach 1411-15. Pierwotnie odgrywała rolę obronną jednak z czasem została przekształcona na więzienie dla kobiet oskarżonych o czary. Źródła archiwalne mówią o straceniu co najmniej 18 z nich. Pierwszy proces odbył się w 1651 roku i dotyczył Scholastyki i Rungi de Croy. Do literatury przeniknął przypadek Triny Papisten straconej w 1714 roku na stosie. W XIX wieku budynek został przerobiony na magazyn, a w późniejszym czasie mieściło się tu mieszkanie. W 1945 roku baszta została częściowo spalona przez wojsko rosyjskie. W 1975 roku podjęto się renowacji budynku i postanowiono przeznaczyć go na galerię sztuki. Powierzchnia wystawiennicza ma 86 m2. Organizowane są tu wystawy fotografii, malarstwa, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych.

5. Muzeum Śledzia w Starkowie

Muzeum mieści się w zagrodzie chłopskiej z początku XIX wieku. W latach 2010-14 postanowiono utworzyć w tym miejscu muzeum i poddawano gospodarskie budynki renowacji. Głównym celem przyświecającym twórcom było zaangażowanie lokalnej społeczności i utworzenie miejsca będącego żywą pamiątką dokumentującą życie mieszkających tu osób.
W muzeum starannie przedstawiona jest historia zagrody, możliwe jest obejrzenie starych sieci rybackich, zastaw do śledzia, puszek z konserwami rybnymi oraz wielu innych ciekawostek.

Dla dzieci zbudowano plac zabaw, domki letnie oraz stworzono miejsce do odpoczynku i oglądania filmów z projektora.
Oprócz muzeum obecne tutaj są również restauracja oraz apartamenty.

Każdy pokój jest urządzony w innym stylu i ma swoją nazwę. Do wyboru jest jeden z czterech: Rybie Oko, Wilk Morski, Pani Śledzikowa oraz Pan Śledzik. Efektu dopełnia piękna, klimatyczna kuchnia, urządzona w ciepłym stylu.

Warto zatrzymać się również w restauracji oferującej specjały ze śledzia na wiele sposobów.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.