13 Najlepszych Atrakcji w Okolicach Ustki w 2023 ⛱️
Ustka, znana przede wszystkim jako malownicze nadmorskie miasteczko, przez lata przyciągała turystów głównie swoimi złotymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Jednak w 2023 roku, choć morze nadal jest niewątpliwą gwiazdą tej destynacji, okolice Ustki kryją w sobie znacznie więcej atrakcji, które zasługują na uwagę. Od dzikich ścieżek przez przybrzeżne lasy, po historyczne pamiątki regionu, okolice Ustki są prawdziwym rajem dla tych, którzy pragną odkrywać nowe miejsca i doświadczać niezapomnianych przygód. W tym przewodniku przedstawiamy 13 najlepszych atrakcji w okolicach Ustki, które z pewnością sprawią, że Twoja wizyta będzie nie tylko relaksująca, ale i pełna niezapomnianych wrażeń.
1. Słowiński Park Narodowy
Park został utworzony celem zachowania nadmorskich jezior, bagien, łąk, torfowisk, lasów i borów, a przede wszystkim unikatowych wydm ruchomych. Miejsce to jest umieszczone na liście obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Ramsar, UNESCO.
Największą atrakcją parku są wydmy. Obecne są tu zarówno wydmy białe i szare. Wydmy białe są młodsze i mniej pokryte roślinnością. Wydmy szare są w dużej części zarośnięte. Mierzeja Łebska jest terenem najbardziej pokrytym wydmą białą. Najbardziej aktywne wydmy poruszają się z prędkością 10 metrów rocznie.
Na terenie parku występują również jeziora- Łebsko i Gardno. Prawdopodobnie powstały po podniesieniu wód i zalaniu terenów występowania obecnych jezior, dodatkowo do ich oddzielenia przyczyniły się wędrujące piaski. Jeziora są bogato porośnięte trzcinami.
Fauna parku jest bardzo bogata. Spotkać tu możemy ponad 920 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków glonów, 165 gatunków mszaków, 430 gatunków grzybów, z czego aż 77 jest objęte ochroną gatunkową. Wśród występujących tu roślin spotkać możemy m.in. rosiczkę okrągłolistną, długosza królewskiego, turzycę piaskową, mikołajka nadmorskiego. Dodatkowo obecne jest tutaj największe w Polsce skupisko maliny moroszki, będącej reliktem polodowcowym.
W parku można spotkać ponad 250 gatunków ptaków m.in. puchacz, dzięcioł, łabędzie, bielik, rybołów. Żyją tutaj również owady takie jak chrząszcze, motyle, skoczkonogi oraz płazy m.in. ropuchy, żaby. Występują tutaj również większe ssaki jak bobry, jelenie, łosie, sarny, daniele. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć morświny i foki.
2. Latarnia Czołpino
Została wybudowana w XIX wieku na najwyższej w okolicy wydmie. Budowla ta jest najbardziej oddalonym od ludzi obiektem tego typu. Wieża latarni ma 25 m, a u jej podnóża mieści się dom latarnika. Aby dostać się do latarni, trzeba przemierzyć pieszo 1,5 km odcinek, z którego roztacza się wspaniały widok na ruchome wydmy.
3. MegaLandia Park
Polecam to miejsce! Park oferuje wiele wartościowych i zajmujących zabaw dla całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzieci będą miały niezapomniane wspomnienia z występów, które będą miały okazję zobaczyć. Właśnie tu uśmiech na twarzy dziecka rośnie z każdą kolejną atrakcją. Jest to miejsce na świeżym powietrzu, które wypełnione jest pozytywną energią. Adres: Ustecka 8, Przewłoka
4. Baszta Czarownic w Słupsku
Została wzniesiona w latach 1411-15. Pierwotnie odgrywała rolę obronną, jednak z czasem została przekształcona na więzienie dla kobiet oskarżonych o czary. Źródła archiwalne mówią o straceniu co najmniej 18 z nich. Pierwszy proces odbył się w 1651 roku i dotyczył Scholastyki i Rungi de Croy. Do literatury przeniknął przypadek Triny Papisten straconej w 1714 roku na stosie. W XIX wieku budynek został przerobiony na magazyn, a w późniejszym czasie mieściło się tu mieszkanie. W 1945 roku baszta została częściowo spalona przez wojsko rosyjskie. W 1975 roku podjęto się renowacji budynku i postanowiono przeznaczyć go na galerię sztuki. Powierzchnia wystawiennicza ma 86 m2. Organizowane są tu wystawy fotografii, malarstwa, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych. Adres: Francesco Nullo 8, Słupsk
5. Muzeum Śledzia w Starkowie
Muzeum mieści się w zagrodzie chłopskiej z początku XIX wieku. W latach 2010-14 postanowiono utworzyć w tym miejscu muzeum i poddawano gospodarskie budynki renowacji. Głównym celem przyświecającym twórcom było zaangażowanie lokalnej społeczności i utworzenie miejsca będącego żywą pamiątką dokumentującą życie mieszkających tu osób.
W muzeum starannie przedstawiona jest historia zagrody, możliwe jest obejrzenie starych sieci rybackich, zastaw do śledzia, puszek z konserwami rybnymi oraz wielu innych ciekawostek.
Dla dzieci zbudowano plac zabaw, domki letnie oraz stworzono miejsce do odpoczynku i oglądania filmów z projektora.
Oprócz muzeum obecne tutaj są również restauracja oraz apartamenty.
Każdy pokój jest urządzony w innym stylu i ma swoją nazwę. Do wyboru jest jeden z czterech: Rybie Oko, Wilk Morski, Pani Śledzikowa oraz Pan Śledzik. Efektu dopełnia piękna, klimatyczna kuchnia, urządzona w ciepłym stylu. Warto zatrzymać się również w restauracji oferującej specjały ze śledzia na wiele sposobów. Adres: Starkowo 13, Starkowo
6. Wydma Orzechowska
To jest niesamowite miejsce! Tutaj można oderwać się od miejskiego zgiełku i cieszyć się naturą praktycznie w samotności – jest niewiele ludzi. Teraz jest przygotowane dla turystów: wytyczono zielony szlak, a na wydmie zbudowano drewniane schodki, które ułatwiają poruszanie się i jednocześnie wyznaczają trasę. Panuje tu cisza, spokój, piękna przyroda i malownicze widoki. Można zostawić samochód na leśnym parkingu, a cała trasa liczy niespełna 3 kilometry, co stanowi doskonały pomysł na relaksujący spacer.
7. Dębina Plaża
Tutaj jest sporo kamieni i wysoki brzeg, więc to miła odmiana w porównaniu z np. trójmiejską plażą. Jak na większość strzeżonych plaż nad Bałtykiem, tutaj jest dość tłoczno. Z klifu rozciąga się piękna panorama na plażę i morze. Jest tutaj budka z lodami i parking przed laskiem, przez który się przechodzi.
8. Plaża Orzechowo
Orzechowo kryje w sobie piękną plażę z klifowym wybrzeżem. Na miejscu znajduje się 50-metrowa wieża, którą warto zdobyć, pokonując wzniosłe 240 schodów. Z góry rozpościera się zachwycający widok na morze, lasy i Ustkę. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Dotarliśmy tutaj z Ustki, idąc plażą, a powrotną drogę pokonaliśmy czerwonym szlakiem pieszym wzdłuż klifu.
9. Rezerwat Przyrody Buczyna nad Słupią
To miejsce jest niezwykle urokliwe. Przez nie prowadzi wąska, ale przejezdna dla rowerów ścieżka, oznaczona znakami żółtego i czerwonego szlaku, prowadząca z Ustki. Szlak kilkakrotnie przecina tory kolejowe. Na trasie można podziwiać piękne, majestatyczne buki oraz malownicze brzegi rzeki Słupi.
10. Wieża widokowa nad jeziorem Gardno
To miejsce oferuje piękne widoki, a wieża jest niezwykle interesująca i wysoka, zapewniając 360-stopniowy widok na okolicę. Jedynym minusem jest droga dojazdowa, wykonana z ażurowych płyt betonowych, które nie zapewniają zbyt dobrego komfortu podczas jazdy rowerem. Niemniej jednak, gorąco polecam odwiedziny. Blisko znajdują się Rowy, do których jest około 4 km.
11. Wrak duńskiego torpedowca
Niestety, z tego wraku zostało już niewiele, co jest wielką szkodą. Gdyby nie drobne elementy kadłuba wystające z piasku, wielu ludzi przeszłoby obojętnie obok niego. Mimo wszystko, jest to ciekawostka. Czasami, gdy pogoda sprzyja, morze pozwala zobaczyć wrak w lepszym świetle, gdy cofa piach i ukazuje więcej jego szczegółów. Adres: Poddąbie plaża
12. Zoo Charlotta
To ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi. Duży teren zapewnia możliwość spacerów, podczas gdy dzieci mogą biegać i jednocześnie obserwować zwierzęta. Niektóre z nich można podziwiać nie tylko ze szlaku, ale także z łodzi. Na terenie znajdują się specjalne miejsca do jedzenia oraz place zabaw dla dzieci. Jest także strefa bajek. Jest również fokarium.
13. Ratusz Miejski w Słupsku
Ta neogotycka budowla została wzniesiona w 1901 roku. Za jego pomysłodawcę uważano burmistrza-Hansa Matthesa. Pierwotnie ratusz mieścił się w innym miejscu, ale wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, budynek przestał spełniać swoje funkcje. W miejscu, w którym wybudowano nowy ratusz do połowy XIX wieku było bajoro Quebbe. Na zlecenie Rady Miejskiej zostało ono zasypane przez mistrza piekarskiego Wienandta.
Imponujący gmach słupskiego ratusza został wzniesiony w dwa lata. Należy on do nielicznych budowli tego typu w Polsce, które w dalszym ciągu mają wystrój i klimat, jaki nadali mu twórcy. Zachowany został wspaniały hol wejściowy. Na korytarzach cały czas obecne są lampy z kurkami gazowymi. W gabinecie Prezydenta Miasta wciąż obecne są oryginalne tapety oraz biurko pierwszego burmistrza. Warto również zwrócić uwagę na salę obrad ze ściennymi malowidłami przedstawiającymi historyczne momenty z dziejów miasta: nadanie Słupskowi praw miejskich oraz wykupienie Słupska przez mieszczan. W oknach cały czas obecne są przepiękne witraże. Kolejnym elementem ratusza jest wieża, z której roztacza się imponujący widok na panoramę miasta. Adres: plac Zwycięstwa 3, Słupsk