Polska

Najlepsze atrakcje w Hajduszoboszlo – nie tylko sportowa perła Czech

Hajduszoboszlo

Polskim turystom Węgry kojarzą się głównie z dwoma miejscami. Jednym z nich jest malowniczy Budapeszt, stolica o wielowiekowej historii, tysiącu zabytków i pięknych miejsc wartych zobaczenia.

Drugim jest kurort Hajdúszoboszló, tłumnie odwiedzany rok rocznie przez rzesze osób szukających odpoczynku. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających to piękne miasto?

Hajdúszoboszló – miasto z historią

Hajdúszoboszló jest usytuowane w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, nieopodal Debreczyna. Mieści się na obszarze, który przez wieki był zamieszkiwany przez hajduków. Kim byli? Mówiąc najprościej łupieżcami i opryszkami, którym kultura przypisała jednak legendę zbliżoną do polskiego Janosika czy brytyjskiego Robin Hooda. Mianem tym określano również węgierskich partyzantów, którzy do XIX wieku walczyli z tureckim okupantem.

Najstarsze wzmianki na temat miasta pochodzą z drugiej połowy XI wieku. Średniowieczna osada nie przetrwała jednak najazdu tureckiego, który spustoszył ten obszar w XVI wieku. Późniejsze osadnictwo na tym terenie wiąże się z nadaniami księcia Stefana Bocskaya, szwagra siedmiogrodzkiego księcia Krzysztofa Batorego. W pełni nowoczesna historia i popularność miasta zaczynają się w 1925 roku, gdy podczas odwiertów głębinowych natrafiono na wody geotermalne. Niemal od razu rozpoczęto eksploatację źródeł, a ruch turystyczny zaczął się szybko zwiększać.

Hajdúszoboszló – miasto turystów

Położenie miasta na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, sprawia, że panuje tu ciepły i suchy klimat. Deszczowe dni zdarzają się niezmiernie rzadko, przez większą część roku przeważa piękna, słoneczna pogoda. Sprzyja to rozwojowi turystyki, która stanowi główne źródło utrzymania miasta. Ze względu na wzmożony ruch turystyczny powstała tu bogata infrastruktura noclegowa, otwierane są kolejne restauracje, a także liczne atrakcje dla odwiedzających, pozwalające przyjemnie i interesująco spędzać czas. Jakie są najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w Hajdúszoboszló?

Uzdrowisko w Hajdúszoboszló

Historia uzdrowiska sięga wspomnianego już roku 1925, gdy węgierski geolog Pavai Vajna odkrył źródło wody o zdrowotnych właściwościach. Uważa się, że może ona przyspieszać leczenie ran oraz łagodzić bóle reumatyczne. W pobliżu źródeł wybudowano kąpielisko, które systematycznie z biegiem kolejnych lat rozbudowywano, aż osiągnęło obecny kształt.

W skład kompleksu wchodzi sanatorium oraz hotel spa z działami terapeutycznymi oraz budynkiem kąpieliska leczniczego. W głównym sezonie (maj-czerwiec) otwartych jest 13 uzdrowiskowych basenów, w których woda posiada właściwości wspierające w leczeniu wielu przypadłości zdrowotnych, jak choćby: stany zapalne nerwów, mięśni i stawów, artretyzm lub różnorakie dolegliwości reumatologiczne.

Oprócz typowo prozdrowotnych miejsc powstało tu również centrum rozrywki, Aquapark, z siecią basenów krytych i otwartych, zjeżdżalniami, z rozbudowaną i atrakcyjną częścią przeznaczoną dla najmłodszych, w tym także unikatowy olbrzymi basen, którego jeden z brzegów odtwarza śródziemnomorskie wybrzeże morskie. Bogata oferta kąpieliska sprawia, że jest to świetne miejsce do wypoczynku dla wczasowiczów w różnym wieku.

Park Narodowy Hortobágy – wypoczynek na łonie przyrody

Wszyscy kochający naturę powinni koniecznie zobaczyć Park Narodowy Hortobágy, stepowy obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to najstarszy park narodowy na obszarze Węgier (założony w 1973 roku) i równocześnie największy – zajmuje powierzchnię 82 tysięcy hektarów.

W znacznej mierze pokrywają go rozległe stepy i bagna, na których wciąż można zobaczyć tradycyjny wypas zwierząt domowych. Odwiedzający mogą też skorzystać z opcji wypożyczenia rowerów, aby wybrać się na piękną wycieczkę. W budynkach na terenie parku jest prezentowana wystawa, przedstawiająca lokalną faunę i florę oraz podwórko rzemieślników, gdzie zaprezentowano tradycyjne zawody wytwórców z tego rejonu.

Zabytki warte zobaczenia w Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló to nie tylko uzdrowisko i piękna przyroda. Długa historia miasta zapisana jest także w miejskiej architekturze. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest kościół pw. św. Władysława (Szent László Templom), zbudowany w stylu barokowym pod koniec XVIII wieku. Wnętrze świątyni zdobią freski z lat 30. XX wieku, prezentujące historię miasta (m. in. odkrycie źródeł wód leczniczych). Ciekawostką dla polskich turystów może być fakt, że kościół odwiedził Karol Wojtyła jeszcze w czasach, gdy sprawował funkcję arcybiskupa krakowskiego.

Historię wspomnianych na początku hajduków można z kolei poznać w znajdującym się nieopodal kościoła regionalnym Bocskai Muzeu, które prezentuje dzieje miasta oraz regionu, a także prace plastyczne autorstwa urodzonych w Hajdúszoboszló artystów Gusztáva Cseha i László Szombatiego oraz wystawę lokalnej sztuki ludowej.

Turyści często odwiedzają również promenadę parku zdrojowego, przy której można podziwiać stosunkowo nową, ale wciąż ciekawą dzwonnicę zegarową w parku świętego Stefana.

Mnogość pomysłów na urlop w Hajdúszoboszló

Choć Hajdúszoboszló kojarzy się głównie ze sportami wodnymi i atrakcjami tutejszego Aquaparku, miasto oferuje szereg innych atrakcji dla wszystkich, szukających ciekawych pomysłów na spędzenie urlopu. Zarówno miłośnicy dzikiej przyrody, jak i fani miejskich tajemnic oraz zabytków znajdą tu przestrzeń dla siebie.