Najciekawsze zamki na skałach na świecie

Zamki na skałach były bardzo popularnymi budowlami w epoce średniowiecza.

Potężne i strome skały, do których dostęp był utrudniony, stanowiły dodatkową ochronę przed najazdami. Dziś budowle tego typu podziwiamy przede wszystkim ze względu na malowniczość ich położenia. Jakie są najpiękniejsze zamki na skałach?

Poniżej znajduje się lista wybranych budowli

1. Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie to średniowiecza warownia obronna, która powstała w XIX wieku. Już w IX wieku na miejscu dzisiejszego zamku powstał gród. Podczas rozbiorów Polski w XVIII wieku zamek został podarowany Hohenzollernom na własność. Dziś jest symbolem Będzina, a u jego podnóża często odbywają się imprezy kulturalne.

2. Zamek w Boblicach

Zamek w Boblicach znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zbudowany na wzgórzu pełnym skał miał stanowić obronę Małopolski przed najazdami ze Śląska.

3. Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie leży na terenie jury krakowsko-częstochowskiej, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XIV wieku. Został zrujnowany w trakcie potopu szwedzkiego.

4. Zamek w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie wchodził w skład tak zwanych Orlich Gniazd. Jego nazwa nawiązuje do słowa „Rebestein”, co oznaczało „kruczą skałę”. Pierwotny zamek w tym miejscu, o którym wspominano już w XIII wieku, był zbudowany z drewna. Dopiero kolejne stulecia i innowacje doprowadził go do kształtu, jaki znamy dzisiaj.

5. Kompleks zamkowy Książ w Wałbrzychu

Kompleks zamkowy Książ w Wałbrzychu znajduje się na Pogórzu Wałbrzyskim. Turyści, którzy odwiedzają dolne korytarze zamku, mogą natknąć się na fragmenty surowych skał wystające ze ścian. Znajduje się tutaj również pokój, który podczas okupacji miał być przeznaczony dla Adolfa Hitlera. Naprzeciwko komnaty stworzono ukrytą windę, dzięki której można było szybko dostać się do schronu.

6. Zamek na Skale

Zamek na Skale w Trzebieszowicach był na początku siedzibą rycerską. Dopiero na przełomie XVI i XVII wieku powstał tutaj renesansowy dwór. Znajdują się tutaj liczne eksponaty z różnych epok i bogato urządzone pomieszczenia.

7. Zamek Orawski

Zamek Orawski na Słowacji wznosi się na wysokość ponad 100 metrów nad rzeką Orawą. Prawdopodobnie powstał po najeździe tatarskim w XII wieku, a na przestrzeni lat urzędowali w nim węgierscy władcy.

8. Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern był siedzibą władców z dynastii Hohenzollernów. Znajduje się na szczycie góry o wysokości ponad ośmiuset metrów nad poziomem morza.

9. Chillon

Chillon to średniowieczny zamek obronny znajdujący się w Szwajcarii. Został wzniesiony na skale położonej na Jeziorze Genewskim, dzięki czemu był bardzo trudny do zdobycia.

10. Predjamski Grad

Predjamski Grad to malowniczo usytuowany zamek w Słowenii. Wybudowano go tuż pod stumetrową pionową skałą w XII wieku. W piętnastym wieku był siedzibą legendarnego rozbójnika, Erazma Luggera.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.