Ciekawostki

Najciekawsze Zamki na Skałach na Świecie

Zamki na skałach były bardzo popularnymi budowlami w epoce średniowiecza.

Potężne i strome skały, do których dostęp był utrudniony, stanowiły dodatkową ochronę przed najazdami. Dziś budowle tego typu podziwiamy przede wszystkim ze względu na malowniczość ich położenia. Jakie są najpiękniejsze zamki na skałach?

Poniżej znajduje się lista wybranych budowli

1. Zamek w Będzinie

Będzin
źródło: Polar123 / Wikipedia

Zamek w Będzinie to średniowiecza warownia obronna, która powstała w XIX wieku. Już w IX wieku na miejscu dzisiejszego zamku powstał gród. Podczas rozbiorów Polski w XVIII wieku zamek został podarowany Hohenzollernom na własność. Dziś jest symbolem Będzina, a u jego podnóża często odbywają się imprezy kulturalne.

2. Zamek w Bobolicach

Bobolice

Zamek w Bobolicach znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zbudowany na wzgórzu pełnym skał miał stanowić obronę Małopolski przed najazdami ze Śląska.

3. Zamek w Olsztynie

Olsztyn

Zamek w Olsztynie leży na terenie jury krakowsko-częstochowskiej, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XIV wieku. Został zrujnowany w trakcie potopu szwedzkiego.

4. Zamek w Rabsztynie

zamek

Zamek w Rabsztynie wchodził w skład tak zwanych Orlich Gniazd. Jego nazwa nawiązuje do słowa „Rebestein”, co oznaczało „kruczą skałę”. Pierwotny zamek w tym miejscu, o którym wspominano już w XIII wieku, był zbudowany z drewna. Dopiero kolejne stulecia i innowacje doprowadził go do kształtu, jaki znamy dzisiaj.

5. Kompleks zamkowy Książ w Wałbrzychu

zamek książ

Kompleks zamkowy Książ w Wałbrzychu znajduje się na Pogórzu Wałbrzyskim. Turyści, którzy odwiedzają dolne korytarze zamku, mogą natknąć się na fragmenty surowych skał wystające ze ścian. Znajduje się tutaj również pokój, który podczas okupacji miał być przeznaczony dla Adolfa Hitlera. Naprzeciwko komnaty stworzono ukrytą windę, dzięki której można było szybko dostać się do schronu.

6. Twierdza Königstein

Königstein

To zamek-twierdza znajdujący się w Königstein, w Niemczech. Został zbudowany w XII wieku i przez wieki pełnił funkcję ważnego miejsca strategicznego w Europie Środkowej. Twierdza była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, a jej potężne mury i bastiony nadal imponują do dziś. Obecnie twierdza jest popularnym miejscem turystycznym i muzeum, gdzie można zobaczyć zachowane zabudowania, wystawy poświęcone historii twierdzy i regionu.

7. Zamek Orawski

Zamek Orawski

Zamek Orawski na Słowacji wznosi się na wysokość ponad 100 metrów nad rzeką Orawą. Prawdopodobnie powstał po najeździe tatarskim w XII wieku, a na przestrzeni lat urzędowali w nim węgierscy władcy.

8. Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern

Zamek Hohenzollern był siedzibą władców z dynastii Hohenzollernów. Znajduje się na szczycie góry o wysokości ponad ośmiuset metrów nad poziomem morza.

9. Chillon

zamek

Chillon to średniowieczny zamek obronny znajdujący się w Szwajcarii. Został wzniesiony na skale położonej na Jeziorze Genewskim, dzięki czemu był bardzo trudny do zdobycia.

10. Predjamski Grad

Zamek Predjamski Grad

Predjamski Grad to malowniczo usytuowany zamek w Słowenii. Wybudowano go tuż pod stumetrową pionową skałą w XII wieku. W piętnastym wieku był siedzibą legendarnego rozbójnika, Erazma Luggera.