Polska

Najciekawsze zamki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to region, w którym znajduje się około osiemdziesięciu zamków.

Każdy z nich szczyci się niesamowitą historią, a niektóre stanowią wielką atrakcję dla turystów z całej Europy. Uwielbiają je zwłaszcza mediewiści i ludzie kochający historię.

Jakie są najciekawsze zamki Dolnego Śląska?

1. Zamek Książ

Jednym z najpopularniejszych zamków na Dolnym Śląsku jest zamek Książ, znajdujący się na terenie Wałbrzycha. To tutaj rezydował ród Hochbergów wraz z legendarną księżniczką Daisy. Z zamkiem wiąże się sporo legend, a na jego terenie znajduje się również stara palmiarnia.

2. Zamek Czocha

Zamek Czocha w Suchej uznaje się za jeden z najbardziej nawiedzonych w Polsce, co tylko potęguje zainteresowanie wśród turystów. Znajdują się pod nim podziemne korytarze, a poszukiwacze skarbów wierzą, że jeszcze nie wszystko zostało tutaj odkryte.

3. Zamek Chojnik

Pierwsze wzmianki o Zamku Chojnik pochodzą z XIII wieku, choć na początku był to tylko dwór myśliwski. Jest położony na wzgórzu, a droga na szczyt może okazać się męcząca, ale zdecydowanie warto.

4. Zamek Lenno

Twierdza na Wleniu, znana również jako Zamek Lenno, jest najstarszym zamkiem w całej Polsce. Twierdzi się, że budowla ma ponad 800 lat. Zamek znajduje się na trasie między Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą.

5. Zamek w Krapnikach

Zamek w Krapnikach to malownicza budowla otoczona fosą. Twierdza wraz z 29 innymi obiektami należy do Doliny Pałaców i Ogrodów.

6. Zamek Grodno

Zamek Grodno znajduje się nad Jeziorem Lubachowskim. Piękne położenie powoduje, że można z niego podziwiać atrakcyjną panoramę okolic.

7. Zamek Bolczów

Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich stanowił twierdzą księcia Bolka II. Obecnie teren ten gęsto porastają drzewa liściaste, dlatego budowlę warto odwiedzić jesienią, kiedy kolorowe liście pięknie kontrastują z kamieniem.

8. Zamek Kliczków

Zamek Kliczków w powiecie bolesławieckim powstał z zamiarem wprowadzenia skutecznej obrony przed najazdami czeskimi. Obecnie znajduje się tutaj hotel, a turyści mogą wybrać jedną z ponad osiemdziesięciu komnat.

9. Zamek Grodziec

Zamek Grodziec znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów. Usytuowany jest na wysokości niemal czterystu metrów nad poziomem morza, dlatego można z niego podziwiać wspaniałe widoki.

10. Zamek Sobótka-Górka

Zamek Sobótka-Górka to bajowa budowla u stóp Ślęży. Choć dziś ma bardziej charakter pałacu, znaleziono dawne fragmenty świadczące o obronnym charakterze tej budowli.