Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to ciekawy dodatek do letnich stylizacji, ale przede wszystkim ochrona dla Twoich oczu. Wybierz właściwy model, by cieszyć się słońcem bez ryzyka!

Większość konsumentów najczęściej widząc w sklepie stojak z okularami przeciwsłonecznymi, zabiera się w pierwszej kolejności do przymierzania ich. Sięgamy po te, które są aktualnie modne, które się nam podobają, szczególnie gdy mają dobrą cenę. Rzadko kto zwraca uwagę na posiadane przez nie oznaczenia. Warto jednak wyrobić w sobie ten nawyk. Coraz częściej mówi się o czytaniu składu produktów spożywczych i kosmetyków, to samo dotyczy okularów przeciwsłonecznych. Ich podstawowym zadaniem nie powinno być bowiem dodawanie szyku, lecz jak sama nazwa wskazuje, ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Najważniejsze cechy dobrych okularów przeciwsłonecznych

Aby okulary skutecznie pełniły swoją funkcję, powinny pochodzić od dobrej, sprawdzonej marki, o ugruntowanej pozycji na rynku. Na co musisz zwrócić uwagę, dokonując wyboru modelu dla siebie?

Filtr UV

Filtry stosowane w okularach przeciwsłonecznych oznaczane są zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej cyfrą 0-4, gdzie 0 oznacza najsłabszą ochronę, a 4 najsilniejszą. Warto przy tym pamiętać, że kategoria 3, jest zwykle wystarczająca i można ją spotkać w wysokiej klasy okularach najlepszych marek.

Popularne oznaczenie filtrów spotykamy również w formie trzycyfrowych liczb określających zakres długości fali UV w nanometrach. Najwyższa ochrona to UV 315-400 nm.

Polaryzacja

Kolejną ważną kwestią jest polaryzacja. Filtr polaryzacyjny to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kierowców oraz miłośników sportów zimowych. Dzięki niemu obraz oglądany przez szkła jest ostry, a barwy nasycone, niezależnie od natężenia światła.

Certyfikaty

Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych upewnij się, że posiadają odpowiednie certyfikaty, czyli CE i UKCA.

Wysoka wytrzymałość

Zwykle idzie ona w parze z dobrą jakością. Sięgnij po markę, która używa najlepszych materiałów. Okulary przeciwsłoneczne narażone są na upadki z wysokości głowy swojego właściciela, na nadepnięcie, kontakt z luźnymi przedmiotami w damskiej torebce, czy plecaku, a także na ryzyko, że ktoś na nich usiądzie. Często bowiem zdejmujemy je po wejściu do pomieszczenia, zajęciu miejsca w cieniu lub po prostu, gdy słońce chwilowo zostanie zasłonięte przez chmury.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Nie bez znaczenia jest wygląd okularów, by można było nosić je z radością i pewnością siebie. Każdego roku panują pewne modowe trendy również w zakresie tego rodzaju produktów. Niemniej jednak nie wszystkim będzie dobrze w tym, co jest aktualnie na topie.

Oprawki okularów mogą skorygować wygląd twarzy. Owalne okulary złagodzą rysy twarzy kwadratowej , okrągłe skrócą optycznie twarz pociągłą, prostokątne o wąskich oprawkach wyszczuplą okrągłą, a oprawki zachodzące na wysokie czoło zmniejszą nieco jego powierzchnię.

Kolor oprawek i soczewek

Kupując okulary przeciwsłoneczne, wcale nie musisz sięgać po klasyczne ciemne barwy. Lato jest porą roku pełną radości i kolorów dlatego, jeśli lubisz się wyróżniać, postaw na coś zupełnie wyjątkowego. Z pewnością będziesz wyglądać niebanalnie w okularach wzorzystych z niebieskimi, pomarańczowymi czy fioletowymi szkłami. Jeśli będą posiadać filtry i certyfikaty, świetnie sprawdzą się jako ochrona Twoich oczu i oryginalny dodatek stylizacyjny.