Porady

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

okulary

Okulary przeciwsłoneczne, które tak chętnie nosimy wiosną i latem, mogą być szkodliwe dla naszych oczu, jeśli nie mają pewnych właściwości. Dlatego dokonując wyboru okularów, które mają chronić nasze oczy przed słońcem, powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi parametrami. Atrakcyjny wygląd okularów zdecydowanie nie powinien stanowić dla nas podstawowe kryterium wyboru. Niezwykle istotne jest dopasowanie oprawek do wielkości i budowy naszej twarzy. Odpowiednio dobrane okulary powinny stabilnie utrzymywać się na naszej twarzy, nie ześlizgując się z nosa przy pochylaniu głowy i jednocześnie nie wywierając ucisku na nos i uszy. Z punktu widzenia naszego zdrowia i komfortu powinniśmy wybrać takie okulary, które będą zasłaniać nasze brwi i przylegać do naszej twarzy z zachowaniem odpowiedniej odległości od oczu, tak aby szkła nie stykały się z rzęsami, a jednocześnie żeby promienie słoneczne nie przenikały do naszych oczu od góry.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Najważniejszą cechą, jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, jest stopień blokowania promieni ultrafioletowych przez szkła. Z reguły każde szkło w mniejszym lub większym stopniu blokuje promieniowanie UV, jednak skuteczne blokowanie szkodliwego promieniowania mogą zapewnić jedynie specjalne powłoki. Wybierając okulary koniecznie powinniśmy upewnić się, że moc filtra UVA i UVB wynosi przynajmniej 99% (a najlepiej 100%). Nie kupuj okularów, co do których nie masz pewności, że są wyposażone w filtr pochłaniający szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Większość okularów przeciwsłonecznych ma oznakowanie UV400. Oznaczone w ten sposób okulary skutecznie blokują zarówno promienie UVA, jak i UVB, a tym samym chronią nasze oczy i delikatną skórę wokół nich, zapewniając również wysoki komfort widzenia. Należy zauważyć, że niezwykle modne w ostatnim czasie okulary z lustrzaną powłoką („lustrzanki”) choć odbijają promienie słoneczne, poprawiając komfort widzenia w warunkach silnego nasłonecznienia, same w sobie nie zapewniają żadnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Decydując się na „lustrzanki” należy dodatkowo upewnić się, że są one wyposażone w standardowy filtr przeciwko promieniom UV.

Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych

Wszystkie soczewki w okularach przeciwsłonecznych są kolorowe, aby stworzyć wrażenie głębi, zmniejszyć jasność i poprawić ostrość widzenia. Chociaż wybór koloru soczewek w okularach jest najczęściej kwestią gustu, warto pamiętać, że kolor soczewki ma wpływ na jakość widzenia w zależności od warunków, w jakich przebywamy. Kolor soczewki decyduje o tym, ile światła dotrze do twoich oczu, jak dobrze będziesz widzieć inne kolory, a także wpływa na poziom skontrastowania odbieranego obrazu. Przy wyborze koloru soczewek pomocne może być ustalenie, w jakich warunkach będziesz najczęściej używać okularów. Niektóre okulary o ciemno zabarwionych soczewkach nadające się do użytkowania w warunkach intensywnego nasłonecznienia mogą nadmiernie zaciemniać obraz w sytuacji, gdy nasłonecznienie jest umiarkowane bądź niskie. Z kolei jasne soczewki mogą okazać się niewystarczające w przypadku ekspozycji na bezpośrednie działanie skoncentrowanych promieni słonecznych.

Nasza rada: Jeśli planujesz zakup okularów przeciwsłonecznych przez internet, możesz skorzystać z wiosennych wyprzedaży popularnych modeli marek premium w Zalando i Answear. Dzięki kodom rabatowym ze strony One Coupon A Time możesz dodatkowo liczyć na atrakcyjne zniżki!

Jak dobrać odpowiedni kolor?

O ile kolor soczewek, jak już zostało wspomniane wyżej, nie ma nic wspólnego z właściwościami polaryzacyjnymi ani poziomem ochrony przed promieniami UV, ma on spore znaczenie, jeśli chodzi o komfort widzenia. Kolor szkła ma wpływ na szybkość odbijania światła w oku, a także rozróżnianie kolorów z otoczenia i percepcję głębi. Poniżej przedstawiamy właściwości soczewek w zależności od ich zabarwienia.

Brązowy, szary, zielony: okulary przeciwsłoneczne z soczewkami w tych kolorach mają zapobiegać odblaskom w warunkach średnio-wysokiej jasności i zapobiegać męczeniu się oczu. Do najbardziej preferowanych kolorów szkieł przeciwsłonecznych należą czarne, szare i brązowe. Okulary ze szkłami w tych kolorach znakomicie spełniają swoją funkcję warunkach intensywnego nasłonecznienia, ale również nadają się do noszenia na co dzień. Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi szkłami powodują, że kolory otaczających obiektów odbieramy w lekko zniekształcony sposób, natomiast dzieje się to z korzyścią dla naszych oczu. Soczewki barwione na zielono są również bardziej odpowiednie do stosowania przy mniejszym nasłonecznieniu, więc najlepiej sprawdzą się wiosną i zimą.

Żółty, złoty, jasnobrązowy: chociaż soczewki w tych kolorach zapewniają mniejszą ochronę przed światłem słonecznym, są doskonałe w warunkach średniego i słabego oświetlenia. Gogle narciarskie w takich kolorach świetnie nadają się do uprawiania sportów zimowych, zapewniając doskonałą percepcję głębi  Soczewki okularowe w kolorach zbliżonych do pomarańczowego i bursztynowego utrudniają rozróżnianie innych kolorów, dlatego nie powinny być używane za kierownicą.

Różowe, czerwone: różowe i czerwone soczewki okularów przeciwsłonecznych rozjaśniają otoczenie. Sprawdzą się dobrze pod względem widoczności w słabym świetle i wzmocnienia kontrastu. Te kolory świetnie nadają się do uprawiania sportów zimowych, takich jak jazda na nartach i snowboardzie przy pochmurnej pogodzie. Dodatkowo zwiększają widoczność obiektów na niebieskim i zielonym tle, dzięki czemu lepiej sprawdzają się na terenach zielonych (np. w lesie). Zapewniając stylowy i stylowy wygląd, okulary przeciwsłoneczne z różowymi i czerwonymi soczewkami pozwalają także na lepsze rozróżnianie innych kolorów i zapewniają relaksujący efekt dla oczu.

Lustrzane okulary: Okulary przeciwsłoneczne z lustrzanymi soczewkami w ostatnich latach zyskały na popularności pod wpływem mody. Lustrzane okulary przeciwsłoneczne z folią odblaskową nałożoną na zewnętrzną powierzchnię soczewki odbijają więcej światła, a tym samym sprawiają, że obiekty wydają się ciemniejsze niż są w rzeczywistości. To dobry wybór w terenie wysokogórskim, zaśnieżonym bądź piaszczystym, a także nad wodą. Natomiast nie powinniśmy wybierać „lustrzanek” do jazdy samochodem.