Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Mykoplazmie

mykolazma
źródło: Wikipedia

Mykoplazma to mikroorganizm zaliczany do bakterii, z którymi bardzo często mamy styczność. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Zarażenie się mykoplazmą powoduje objawy podobne do grypy, ale w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do zapalenia płuc, chorób kardiologicznych oraz neurologicznych.

2. Mykoplazmy są na chwilę obecną najmniejszymi odkrytymi bakteriami. Przez to, że są pozbawione ściany komórkowej, do złudzenia przypominają wirusy.

3. Wiele rodzajów mykoplazmy to bakterie, które w ogóle nie są szkodliwe dla człowieka. Zarażenie się Mycoplasma pneumoniae, czyli jedynym szkodliwym dla człowieka gatunkiem, odpowiada za to za wiele procesów chorobotwórczych.

4. Mykoplazmą można zarazić się drogą kropelkową lub w sposób bezpośredni. Najczęściej do zarażeń dochodzi w klimacie umiarkowanym w okresie jesiennym, czyli wtedy kiedy szaleje również grypa i najróżniejsze wirusy.

5. Mycoplasma pneumoniae to bakteria, która najczęściej atakuje dzieci oraz osoby młode do dwudziestego roku życia. O wiele rzadziej zdarza się, aby bakteria ta zaatakowała osoby starsze.

6. Epidemie związane z drobnoustrojami takimi, jak mykoplazmy, zdarzają się średnio co pięć lat. Zazwyczaj rozwijają się w środowiskach zamkniętych takich, jak przedszkole, szkoła czy miejsce, w którym zgromadzona jest duża liczna młodych osób.

7. Okres inkubacji w tym wypadku trwa od siedmiu do czternastu dni. W tym czasie pojawiają się różne objawy takie, jak infekcje górnych dróg oddechowych i silny kaszel. Im starsza jest zarażona osoba, tym większe prawdopodobieństwo na to, że zarażenie spowoduje zapalenie płuc.

8. Do najsłynniejszych objawów choroby wskutek zarażenia się Mycoplasma pneumoniae należą brak apetytu, ból głowy, ogólne osłabienie, kaszel, ból gardła oraz podwyższona temperatura ciała.

9. Zarażenie mykoplazmą rzadko powoduje silniejsze objawy, ale zdarzają się sytuacje, w których poza wymienionymi objawami dochodzi również do ostrego zapalenia stawów. Wówczas w okolicach stawów pojawiają się obrzęk i zaczerwienienie, a same stawy sa nadwrażliwe. Zazwyczaj sytuacja ta dotyczy tylko jednego stawu.

10. Mykoplazmę bardzo łatwo można pomylić z przeziębieniem lub grypą, dlatego jest prawidłowo diagnozowana dopiero podczas dodatkowych badań. Jednym z takich badań jest rentgenowskie badanie klatki piersiowej, które wykazuje zmiany w obrębie jamy opłucnej. Dopiero wówczas można zacząć stosować odpowiednie leczenie.

11. Antybiotyki stosowane w przypadku silnych infekcji rzadko pomagają w tym wypadku. O wiele skuteczniejsze będą antybiotyki z grupy tetracyklin, a sama antybiotykoterapia może potrwać nawet do dziesięciu dni. Tak długi czas leczenia ma zapobiegać nawrotom choroby, a pacjenci najczęściej przyjmują jednocześnie leki na obniżenie temperatury ciała.

12. Chorób spowodowanych przez mykoplazmę nie powinno się ignorować, ponieważ w skrajnych sytuacjach mogą one doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, a z kolei ta dolegliwość może skutkować śmiercią.

13. Mykoplazma to gatunek drobnoustrojów, który został odkryty pod koniec XIX wieku, jednak do dzisiaj jest przedmiotem badań naukowców.

14. Mycoplasma mycoides to gatunek myoplazmy, który odpowiada za zarazę płucną bydła.

15. Mycoplasma genitalium posiada jeden z najmniejszych genomów spośród wszystkich organizmów.