Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek Muzycznych

Muzyka to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie, jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki. Otacza człowieka także wtedy, kiedy niekoniecznie tego chce — piosenek w sklepach klient raczej nie wyłączy — jednak niewiele faktów o niej jest powszechnie znana. Oto ciekawostki muzyczne przeznaczone dla każdego, nie tylko fanów Mozarta czy Guns N ’Roses.

1. University of Sydney

Jedno z badań, przeprowadzone przez profesora z University of Sydney, zatytułowane „Stairway to H*ll: Life and Death in the Pop Music Industry”, dotyczyło zgonów artystów, które miały miejsce między 1950 a czerwcem 2014 roku. Badanie dotyczyło w szczególności długowieczności i odsetek samobójstw, zabójstw i przypadkowych zgonów. Długowieczność określano, obliczając średni wiek śmierci każdego muzyka według płci i dekady śmierci. Te średnie zostały następnie porównane ze średnimi według płci i dekady dla ogólnej populacji USA. Wyniki? Żywotność muzyków jest o 25 lat krótsza.

2. Mozart

W rzeczywistości Mozart sprzedał najwięcej płyt w 2016 roku, pokonując Adele, Drake’a i Beyoncé, mimo że wszyscy ci artyści mieli w tym roku hity nagrodzone Grammy.

3. Guinness World Records

Według Guinness World Records sylwestrowy koncert Roda Stewarta w 1993 roku na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii pozostaje największym darmowym koncertem, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Szacuje się, że w tym przedstawieniu wzięło udział 4,2 miliona osób. Drugim najczęściej odwiedzanym bezpłatnym koncertem był występ Jeana-Michela Jarre’a z 6 września 1997 r. na Uniwersytecie Moskiewskim, który miał podobno mieć 3,5 miliona widzów.

4. The Spice Girls

„Wanna Be” The Spice Girls to najbardziej chwytliwa piosenka wszech czasów.

5. Finlandia

Finlandia ma najwięcej metalowych zespołów per capita.

6. Brytyjska marynarka wojenna

Brytyjska marynarka wojenna używa piosenek Britney Spears do odstraszania piratów.

7. Jingle Bells

„Jingle Bells” był pierwotnie piosenką na Święto Dziękczynienia. Oryginalny tytuł piosenki brzmiał „One Horse Open Sleigh”, a następnie został zmieniony na „Jingle Bells lub One Horse Open Sleigh”, gdy został przedrukowany w 1859 roku.

8. Narodowy Instytutu Biotechnologii Rolnej

Muzyka pomaga roślinom rosnąć szybciej. Badanie przeprowadzone przez południowokoreańskich naukowców z Narodowego Instytutu Biotechnologii Rolnej wykazało, że rośliny rosną szybciej, gdy wokół nich odtwarzana jest muzyka. W badaniu wykorzystano 14 różnych klasycznych utworów, w tym „Sonatę księżycową” Beethovena, na polach ryżowych. Ustalono, że muzyka pomogła roślinom rosnąć w szybszym tempie i wskazała na dowody na to, że rośliny mają geny, które umożliwiają im „słyszenie”.

9. Stradivariusa

Najdroższy instrument muzyczny sprzedany za 15,9 miliona dolarów. W 2011 roku skrzypce Stradivariusa „Lady Blunt” sprzedały się za rekordową światową kwotę 15,9 miliona dolarów, co było czterokrotnością poprzedniego rekordu aukcji Stradivariusa.

10. Metallica

Metallica jest pierwszym i jedynym zespołem, który grał na wszystkich 7 kontynentach