CiekawostkiEuropa

Muzea watykańskie informacje i ciekawostki

Watykan

Muzeum Watykańskie często nazywane jest Muzeami Watykańskimi (w liczbie mnogiej) jest kompleksem muzealnym znajdującym się na terenie Watykanu. Kompleks liczy 13 muzeów mieszczących się w 2 pałacach watykańskich.

To całkiem szalone, jeśli pomyśleć o tym, że Muzeum Watykańskie powstało jako mała kolekcja dzieł sztuki i na przestrzeni wieków zmieniło się w jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Muzeum Watykańskie zostało założone przez dwóch papieży. Wszystko zaczęło się od Klemensa XIV (1769-1774) i papieża Piusa VI (1775-1799). Byli pierwszymi, którzy udostępnili ogółowi społeczeństwa kolekcję dzieł sztuki Państwa Watykańskiego w celu promowania kultury wśród ludzi.

Jak już wspominaliśmy, Muzeum Watykańskie jest kompleksem, na który składa się kilka budynków, pawilonów, ogrodów i dziedzińców. Pierwszym budynkiem kompleksu muzealnego było Muzeum Piusa-Klementynki, nazwane imieniem dwóch założycieli – papieży.

W drugiej połowie 1700 roku papieże Klemens i Pius postanowili przekształcić prywatną kolekcję w zorganizowaną przestrzeń wystawienniczą. W ten sposób powstał pierwszy zalążek Muzeów Watykańskich.

W jego centrum znajdował się ośmiokątny dziedziniec. Przez wieki Papieże dodawali arcydzieła do i tak już imponującej kolekcji.

Imponująca kolekcja dzieł sztuki Muzeów Watykańskich obejmuje ponad 4,5 km galerii. Każda dostępna trasa kończy się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Muzeum Egipskie zostało otwarte przez papieża Grzegorza XVI w 1839 roku. Muzeum składa się z 9 pomieszczeń, w których znajduje się imponująca kolekcja starożytności starożytnego Egiptu. Większość z nich znaleziono w Rzymie, inne pochodzą z Willi Hadriana w Tivoli.

Wśród najważniejszych rzeźb można podziwiać „Głowę faraona Mentuhotepa II” który panował ok. 2061 r. p.n.e. – 2010 r. p.n.e. Mumie są bez wątpienia główną atrakcją, którą można znaleźć w Muzeum Egiptu.

Muzeum Chiaramonti zostało założone przez Barnabę Chiaramonti, najbardziej znanego jako papież Pius VII, w 1808 roku. Muzeum Chiaramonti jest zamknięte dla publiczności i jest dostępne tylko na życzenie. W głównej galerii, zaprojektowanej przez Bramante’a i Canovę, znajdują się piękne rzeźby.

Tak zwana „Braccio-Nuovo” autorstwa Raphaela Stena zawiera rzymskie posągi i rzymskie kopie greckich oryginalnych posągów, takich jak „Posąg Boga Nilu”.

Nawet jeśli odnosimy się do „Muzeów Watykańskich” w liczbie mnogiej, można stwierdzić, że „Muzeum Watykańskie” jest tylko jednym, składającym się z wielu różnych muzeów i galerii (takich jak Pinacoteca Vaticana, Muzeum Pio-Clementine, Kolekcja Religijnej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Chiaramontiego oraz muzea etryjsko-gregoriańskie i egipsko-gregoriańskie). W sumie to 54 galerie, w tym Kaplica Sykstyńska.

Muzeum zawiera około 70 tys. dzieł sztuki, z czego 20 tys.eksponowanych jest na wystawie. Muzeum zatrudnia 640 osób, które pracują w 40 różnych działach administracyjnych, naukowych i konserwatorskich.

Jeśli kochasz sztukę, nie możesz przegapić Pinacoteca: 18 pokoi w porządku chronologicznym z obrazami z okresu od średniowiecza do XIX wieku. Bogata kolekcja zgromadzona przez papieża Piusa XI w celu reorganizacji kolekcji obrazów, należących wcześniej do różnych papieży. Wiele z wystawionych dzieł pochodzi z Paryża po Kongresie Wiedeńskim (1815) dzięki wstawiennictwu rzeźbiarza Antonio Canovy.

Jeśli kochasz rzeźbę, nie przegap okazji, aby odwiedzić Muzeum Pio Clementino. Muzeum, założone przez papieża Klemensa XIV w 1771 roku, zostało rozbudowane przez jego następcę papieża Piusa VI. To najważniejsze greckie i rzymskie dzieła sztuki przechowywane w Watykanie.

Na dziedzińcu Octagon Courtyard, wśród najsłynniejszych rzeźb można zobaczyć Apollo Belvedere, rzymską kopię z II w. n.e. z greckiego oryginału z brązu autorstwa Leocharesa (330-320 p.n.e.), umieszczoną w starożytnej Agorze Aten. Znajduje się tu również rzeźbiarska grupa rzeźbiarska Laocoön, rzymska kopia z I w. p.n.e. z greckiego oryginału z brązu z II w. p.n.e., znaleziona w Rzymie na wzgórzu Esquiline w 1506 r. i kupiona przez papieża Juliusza II.

Inne ważne pomieszczenia wchodzące w skład Muzeum Pio Clementino to Sala Zwierząt, Galeria Kandelabry, Sala Okrągła, Sala Muzy i Galeria Statuetek.

Jeśli kochasz historię i geografię, wzdłuż trasy prowadzącej do Kaplicy Sykstyńskiej, znajdziesz sugestywną Galerię Map Geograficznych, bez wątpienia jedno z najjaśniejszych i najbardziej fascynujących miejsc w Muzeach Watykańskich. Nazwa galerii pochodzi od serii map topograficznych zamówionych przez papieża Grzegorza XIII namalowanych na ścianach przez Ignazio Danti.