Muzea watykańskie informacje i ciekawostki

Watykan

Muzeum Watykańskie często nazywane jest Muzeami Watykańskimi (w liczbie mnogiej) jest kompleksem muzealnym znajdującym się na terenie Watykanu. Kompleks liczy 13 muzeów mieszczących się w 2 pałacach watykańskich.

To całkiem szalone, jeśli pomyśleć o tym, że Muzeum Watykańskie powstało jako mała kolekcja dzieł sztuki i na przestrzeni wieków zmieniło się w jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Muzeum Watykańskie zostało założone przez dwóch papieży. Wszystko zaczęło się od Klemensa XIV (1769-1774) i papieża Piusa VI (1775-1799). Byli pierwszymi, którzy udostępnili ogółowi społeczeństwa kolekcję dzieł sztuki Państwa Watykańskiego w celu promowania kultury wśród ludzi.

Jak już wspominaliśmy, Muzeum Watykańskie jest kompleksem, na który składa się kilka budynków, pawilonów, ogrodów i dziedzińców. Pierwszym budynkiem kompleksu muzealnego było Muzeum Piusa-Klementynki, nazwane imieniem dwóch założycieli – papieży.

W drugiej połowie 1700 roku papieże Klemens i Pius postanowili przekształcić prywatną kolekcję w zorganizowaną przestrzeń wystawienniczą. W ten sposób powstał pierwszy zalążek Muzeów Watykańskich.

W jego centrum znajdował się ośmiokątny dziedziniec. Przez wieki Papieże dodawali arcydzieła do i tak już imponującej kolekcji.

Imponująca kolekcja dzieł sztuki Muzeów Watykańskich obejmuje ponad 4,5 km galerii. Każda dostępna trasa kończy się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Muzeum Egipskie zostało otwarte przez papieża Grzegorza XVI w 1839 roku. Muzeum składa się z 9 pomieszczeń, w których znajduje się imponująca kolekcja starożytności starożytnego Egiptu. Większość z nich znaleziono w Rzymie, inne pochodzą z Willi Hadriana w Tivoli.

Wśród najważniejszych rzeźb można podziwiać „Głowę faraona Mentuhotepa II” który panował ok. 2061 r. p.n.e. – 2010 r. p.n.e. Mumie są bez wątpienia główną atrakcją, którą można znaleźć w Muzeum Egiptu.

Muzeum Chiaramonti zostało założone przez Barnabę Chiaramonti, najbardziej znanego jako papież Pius VII, w 1808 roku. Muzeum Chiaramonti jest zamknięte dla publiczności i jest dostępne tylko na życzenie. W głównej galerii, zaprojektowanej przez Bramante’a i Canovę, znajdują się piękne rzeźby.

Tak zwana „Braccio-Nuovo” autorstwa Raphaela Stena zawiera rzymskie posągi i rzymskie kopie greckich oryginalnych posągów, takich jak „Posąg Boga Nilu”.

Nawet jeśli odnosimy się do „Muzeów Watykańskich” w liczbie mnogiej, można stwierdzić, że „Muzeum Watykańskie” jest tylko jednym, składającym się z wielu różnych muzeów i galerii (takich jak Pinacoteca Vaticana, Muzeum Pio-Clementine, Kolekcja Religijnej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Chiaramontiego oraz muzea etryjsko-gregoriańskie i egipsko-gregoriańskie). W sumie to 54 galerie, w tym Kaplica Sykstyńska.

Muzeum zawiera około 70 tys. dzieł sztuki, z czego 20 tys.eksponowanych jest na wystawie. Muzeum zatrudnia 640 osób, które pracują w 40 różnych działach administracyjnych, naukowych i konserwatorskich.

Jeśli kochasz sztukę, nie możesz przegapić Pinacoteca: 18 pokoi w porządku chronologicznym z obrazami z okresu od średniowiecza do XIX wieku. Bogata kolekcja zgromadzona przez papieża Piusa XI w celu reorganizacji kolekcji obrazów, należących wcześniej do różnych papieży. Wiele z wystawionych dzieł pochodzi z Paryża po Kongresie Wiedeńskim (1815) dzięki wstawiennictwu rzeźbiarza Antonio Canovy.

Jeśli kochasz rzeźbę, nie przegap okazji, aby odwiedzić Muzeum Pio Clementino. Muzeum, założone przez papieża Klemensa XIV w 1771 roku, zostało rozbudowane przez jego następcę papieża Piusa VI. To najważniejsze greckie i rzymskie dzieła sztuki przechowywane w Watykanie.

Na dziedzińcu Octagon Courtyard, wśród najsłynniejszych rzeźb można zobaczyć Apollo Belvedere, rzymską kopię z II w. n.e. z greckiego oryginału z brązu autorstwa Leocharesa (330-320 p.n.e.), umieszczoną w starożytnej Agorze Aten. Znajduje się tu również rzeźbiarska grupa rzeźbiarska Laocoön, rzymska kopia z I w. p.n.e. z greckiego oryginału z brązu z II w. p.n.e., znaleziona w Rzymie na wzgórzu Esquiline w 1506 r. i kupiona przez papieża Juliusza II.

Inne ważne pomieszczenia wchodzące w skład Muzeum Pio Clementino to Sala Zwierząt, Galeria Kandelabry, Sala Okrągła, Sala Muzy i Galeria Statuetek.

Jeśli kochasz historię i geografię, wzdłuż trasy prowadzącej do Kaplicy Sykstyńskiej, znajdziesz sugestywną Galerię Map Geograficznych, bez wątpienia jedno z najjaśniejszych i najbardziej fascynujących miejsc w Muzeach Watykańskich. Nazwa galerii pochodzi od serii map topograficznych zamówionych przez papieża Grzegorza XIII namalowanych na ścianach przez Ignazio Danti.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *