Polska

15 Muzeów w Poznaniu, Które Warto Zobaczyć

Muzeum Narodowe Poznan
fot. Radomil / Wikipedia

Stolica województwa wielkopolskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków miejskich w Polsce. Imponująca jest również oferta muzealna, dzięki której w Poznaniu można doświadczyć całego przekroju wiedzy – począwszy od tej historycznej i społecznej, kończąc na artystycznej. Oto piętnaście najlepszych poznańskich muzeów, które szczególnie warto odwiedzić!

1. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu stanowi jeden z największych w tej części Polski zbiorów eksponatów muzealnych, wśród których można znaleźć prace Jana Matejki, Claude’a Moneta oraz twórców flamandzkich, hiszpańskich i francuskich. Gmach podzielony został na sekcje tematyczne, gdzie wyróżnione zostały między innymi eksponaty sztuki sakralnej, nowoczesnej oraz barokowej. Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada większą liczbę pododdziałów, jednak to budynek przy Alejach Marcinkowskiej jest uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w całym mieście.

Adres: Aleje Marcinkowskiego 9, Telefon: 61 85 68 000

2. Muzeum Archeologiczne

Podróż w czasie gwarantuje z kolei Muzeum Archeologiczne przy ulicy Wodnej. W miejscu tym zwiedzający mogą zapoznać się z historią i zwyczajami ludów pierwotnie zamieszkujących tereny współczesnego województwa wielkopolskiego. Dodatkowo istnieje również możliwość zobaczenia na własne oczy eksponatów z Afryki Środkowej, Egiptu oraz z czasów nowożytnej Polski. Wyjątkowe wrażenie wywiera z kolei sala, która stanowi rekonstrukcję wnętrza grobowca faraona Tutenchamona. Wizyta w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu to gwarancja ogromnej dawki wiedzy historycznej i udanego spędzenia popołudnia – zwiedzenie całego muzeum zajmuje około dwóch godzin, a ogromną zaletą jest jego położenie w samym centrum Starego Miasta.

Adres: Wodna 27, Telefon: 61 852 82 51

3. Poznańskie Muzeum Pyry

Ziemniaki – a właściwie pyry – są nieodłączną częścią kultury Wielkopolan. Tematykę historii i społecznego znaczenia tej rośliny przybliża Poznańskie Muzeum Pyry. W miejscu tym można poznać tajniki przygotowania posiłków z pyr oraz kulturowe piętno, jakie ziemniaki wywarły na poznaniakach. Przez kolejne tajemnice tych roślin zwiedzających prowadzi obsługa obiektu, która w humorystyczny sposób prezentuje, dlaczego pyry stały się symbolem okolicznych terenów. Dla rodzin z dziećmi to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta!

Adres: Wroniecka 18, Telefon: 609 121 611

4. Rogalowe Muzeum

W podobnym klimacie utrzymane jest Rogalowe Muzeum Poznania, czyli miejsce prezentowania tajników wypieku słynnych wielkopolskich łakoci. Sama ekspozycja oraz pracownicy muzeum przybliżają podróżnym również historię samego miasta, podkreślając jednocześnie znaczenie gwary poznańskiej oraz spuścizny Bambrów. Dodatkowo muzeum oferuje możliwość własnoręcznego przygotowania i wypieku rogali świętomarcińskich, co jest gratką dla fanów kulinariów. Miłośnicy słodyczy i kalorycznego jedzenia będą zachwyceni!

Adres: Stary Rynek 41/2, Telefon: 690 077 800

5. Brama Poznania

Brama Poznania to nowoczesny obiekt, którego twórcy obrali za cel przybliżenie historii słynnej Wyspy Tumskiej. Multimedialna ekspozycja zabiera w podróż w czasie odwiedzających, rozpoczynając całą wędrówkę od średniowiecza aż po współczesność. Prawdziwą perłą jest sama bryła gmachu, która swoim futurystycznym wyglądem przyciąga wzrok spacerowiczów – dla samej prezencji budynku warto zajrzeć do środka. Bramę Poznania można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i grupowo, a dołączony do biletu audioprzewodnik pozwala zapoznać się z warstwą merytoryczną ekspozycji w ośmiu językach.

Adres: Gdańska 2, Telefon: 61 647 76 34

6. Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, jednak ma wiele do zaoferowania zwiedzającym. Obiekt zlokalizowany jest w korytarzu kamazytowym, będącym pozostałością po fortyfikacjach obronnych w największym parku na terenie miasta – Cytadeli. Samo muzeum przybliża zwiedzającym historię i losy Armii „Poznań”, czyli ugrupowania wojskowego, które w czasie II wojny światowej toczyło na pobliskich terenach zacięte walki z okupantem. Podróżni mogą zapoznać się z postacią generała Kutrzeby, zobaczyć na własne oczy mundury z epoki, a także zbliżyć się na wyciągnięcie ręki do prawdziwych broni, które były używane przez żołnierzy blisko sto lat temu. Dla fanów historii wizyta w Muzeum Armii Poznań to prawdziwy „must have”!

Adres: al. Armii Poznań, Telefon: 663 866 414

7. Centrum Szyfrów Enigma

Muzeum Szyfrów Enigma jest jednym z najmłodszych poznańskich obiektów tego typu, jednak już teraz pretenduje do otrzymania statusu miejsca kultowego. Klasyczne i multimedialne eksponaty przedstawiają historię złamania jednego z najbardziej złożonych szyfrów w historii świata. Działania polskich matematyków stanowią nie tylko doskonałą historię na film hollywoodzki, ale też pozwalają bliżej poznać sam sposób funkcjonowania Enigmy, budowę urządzeń wykorzystanych przez Polaków, a także znaczenie powodzenia całej akcji dla losów II wojny światowej. Centrum Szyfrów Enigma to ważne miejsce nie tylko na terenie Poznania, ale też i całej Polski.

Adres: Św. Marcin 78, Telefon: 61 888 45 12

8. Muzeum Czekolady

Jeśli wcześniej wspomniane Rogalowe Muzeum było rajem dla miłośników słodyczy, to co można powiedzieć o Muzeum Czekolady na ulicy Wrocławskiej? Sam obiekt odbiega od standardowych wyobrażeń gmachów muzealnych, koncentrując się bardziej na prowadzeniu warsztatów, w których zwiedzający mogą aktywnie uczestniczyć. Dodatkową zaletą jest możliwość nabycia najlepszych czekolad z całego świata, począwszy od tych belgijskich, a kończąc na słodkościach z Ameryki Południowej.

Adres: Wrocławska 12, Telefon: 502 454 177

9. Muzeum Farmacji Wielkopolskiej

Historia Muzeum Farmacji Wielkopolskiej sięga roku 2000, kiedy to po raz pierwszy ekspozycja została udostępniona dla zwiedzających. Znaczna część przedmiotów prezentowana jest w zachowanej do współczesnych czasów izbie dyspensacyjnej, a przedmioty znajdujące się w kolekcji muzeum obejmują między innymi wykonane z drewna, szkła i porcelany naczynia apteczne. Wejście do Muzeum Farmacji Wielkopolskiej będzie niezwykłym przeżyciem nie tylko dla osób, które są związane w bezpośredni sposób z medycyną, ale też i dla każdego odwiedzającego.

Adres: Aleje Marcinkowskiego 11, Telefon: 798 195 988

10. Muzeum Martyrologii Wielkopolan

Muzeum Martyrologii Wielkopolan mieści się na terenie Fortu VII, będącego w czasach okupacji więzieniem dla tysięcy mieszkańców regionu. Ekspozycja koncentruje się na fotografiach, rękopisach i narzędziach pochodzących z epoki. Każdy z przedmiotów w gablotach Muzeum Martyrologii Wielkopolan stał się częścią brutalnego procederu, o którym pamięć wśród młodych pokoleń stopniowo zanika. Z tego powodu warto odwiedzić to przepełnione zadumą i powagą miejsce, chociaż samo wejście do muzeum jest zalecane dla osób powyżej 15 roku życia.

Adres: Polska, Telefon: 61 848 31 38

11. Muzeum Sztuk Użytkowych

Niezwykłą charakterystyką może pochwalić się Muzeum Sztuk Użytkowych, stanowiące zbiór eksponatów z ponad tysiącletniej historii naszego kraju. Znajdzie się tu miejsce dla mebli, ceramiki, broni, tkanin i biżuterii, a każdy przedmiot jest na swój własny sposób powiązany z przeszłością Polski i województwa wielkopolskiego. Polecamy Muzeum Sztuk Użytkowych również ze względu na liczne ekspozycje tymczasowe, które w miejscu tym są regularnie prezentowane.

Adres: Góra Przemysła 1, Telefon: 61 85 68 075

12. Genius Loci

Genius Loci to rezerwat archeologiczny, pełniący jednocześnie funkcje muzealną. Na całość składa się zbiór eksponatów z X wieku, które przez ostatnie wieki były częścią pobliskiego wału grodowego. Wizyta w tym miejscu to przede wszystkim gratka dla fanów historii i archeologii, natomiast poszukując korzeni własnego narodu warto zapoznać się z przedmiotami, które kilkaset lat temu były używane na co dzień przez mieszkańców Poznania.

Adres: Ks. I. Posadzego 3, Telefon: 61 852 21 67

13. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe położone jest w samym centrum Starego Rynku. Ekspozycja zawiera wszelkiego rodzaju akcesoria wojskowe – zarówno te z X wieku, jak i bardziej współczesne. Broń biała i palna, odznaczenia, mundury, pancerze i uzbrojenie ochronne – wszystkie te przedmioty zostały zebrane w jednym miejscu, aby zwiedzający mogli niemalże „dotknąć” polskiej sztuki wojennej.

Adres: Stary Rynek 9, Telefon: 61 85 26 739

14. Muzeum Instrumentów Muzycznych

Muzeum Instrumentów Muzycznych to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na całej mapie Poznania. Niewiele jest bowiem obiektów w Polsce, które koncentrują się na tym zagadnieniu, dlatego pobyt w stolicy województwa wielkopolskiego warto urozmaicić wizytą w gmachu położonym na Starym Rynku. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć instrumenty z epoki, ale też przyjrzeć się prawdziwym rękopisom słynnych twórców oraz zapoznać się z historią powstania najsłynniejszych utworów w historii muzyki. Sama kolekcja skupia się nie tylko wokół instrumentów charakterystycznych dla tej części Europy, ale też przybliża również te mniej znane, pochodzące z odległych krain i kontynentów. Kultura wysoka na wyciągnięcie ręki!

Adres: Stary Rynek 45, Telefon: 61 85 20 857

15. Muzeum Bambrów Poznańskich

Placówka ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc dla całego Poznania. Kultura Bambrów w Wielkopolsce sięga XVIII wieku, kiedy to na te tereny przybyła znacząca ilość osadników z Bambergu. Wraz z ich przyjazdem rozpowszechniła się szeroko rozumiana kultura bamberska, obejmująca stroje, wystrój wnętrz oraz zwyczaje niemieckich osadników. W Muzeum Bambrów Poznańskich można zapoznać się z tradycyjnym wyglądem chaty Bambrów, przyjrzeć się z bliska używanym przez nich na co dzień przedmiotom oraz posłuchać niezwykłej historii tych ludzi. Bambrzy są częścią kulturowego dziedzictwa Poznania, dlatego w ramach dopełnienia całej wizyty warto również udać się pod słynną studzienkę z wizerunkiem kobiety w tradycyjnym niemieckim stroju, który zlokalizowany jest w samym centrum Starego Rynku.

Adres: Mostowa 7/9, Telefon: 605 621 611