Ciekawostki

Muszka Owocowa – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Muszka Owocowa

Muszka owocowa, znana również jako wywilżna karłowata czy drozofila karłówka, to malutki owad z rzędu muchówek. Każdy z nas niejednokrotnie miał do czynienia z muszkami owocowymi – pojawiają się nie tylko w pobliżu owocowych drzew, ale także wokół fermentujących owoców, konfitur, dżemów, win, a nawet octu.

Wywilżna karłowata należy do grupy organizmów modelowych, wykorzystywanych do badań genetycznych, ponieważ posiadają odpowiednie cechy. Ich największymi zaletami są mały rozmiar, nieskomplikowany jadłospis, krótki cykl życiowy, mały genom oraz dwa chromosomy.

Thomas Hunt Morgan, amerykański biolog i genetyk, od 1905 roku eksperymentował na muszkach owocowych. Wykorzystywał te owady do badań nad chromosomową teorią dziedziczności. Naukowiec udowodnił, że chromosomy są nośnikami genów, za co w 1933 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Muszka owocowa była jednym z pierwszych zwierząt wykorzystanych w bioastronautyce. Od 1952 roku owady wysyłano w górne warstwy atmosfery, a w 1947 roku była pierwszym stworzeniem umieszczonym w przestrzeni kosmicznej.

Mitem jest stwierdzenie, że muszki owocowe są szkodnikami, które niszczą uprawy rolne. Mogą tylko powodować szkody w owocowych przetworach.

Samiec muszki owocowej posiada najdłuższe komórki spermowe spośród wszystkich stworzeń na Ziemi. Są one tylko odrobinę mniejsze od samego owada.

Muszki owocowe są stworzeniami ekotermicznymi, a więc są zależna od źródła ciepła spoza własnego organizmu. Od temperatury otoczenia zależy długość ich życia. Jeśli wynosi ona trzydzieści stopni, to muszka może przeżyć trzydzieści dni.

Aż dwie trzecie mózgu muszki owocowej zajmuje się przetwarzaniem obrazu, dlatego owady te mają wyjątkowo zaawansowany zmysł wzroku na tle innych owadów.

Muszka owocowa jest w stanie wyczuć woń sfermentowanych owoców nawet z odległości piętnastu metrów.

Kopulacja pomiędzy samcem a samicą może trwać nawet dwadzieścia minut.

Obecność muszek w domu najczęściej wynika z tego, że człowiek nieświadomie przyniósł do domu owoce, w których już były jajeczka lub larwy muszek. Są one na tyle małe, że zazwyczaj zauważamy dopiero dorosłe osobniki unoszące się nad owocami.