15 intrygujących ciekawostek o mumiach egipskich
Znajdowane przez archeologów mumie egipskie do dziś fascynują, atakują wyobraźnię i stanowią nasze źródło wiedzy na temat starożytnej cywilizacji Egipcjan.
Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Wiele osób sądzi, że w starożytnym Egipcie mumifikowano tylko zwłoki faraonów. W rzeczywistości każdy, kto dysponowało odpowiednią sumą pieniędzy, mógł zdecydować się na taki zabieg.
2. Śpiwory, z których dzisiaj korzystamy i które zwężają się ku dołowi zostały wymyślone przez projektanta, który inspirował się właśnie mumiami egipskimi.
3. Zdarzało się w starożytnym Egipcie, że ciało mumifikowanej osoby było wypełniane cebulami, a warzywa te czasami zastępowały nawet oczy, co musiało wyglądać upiornie. Z kolei łączna powierzchnia lnianego materiału wykorzystywanego do mumifikacji mogła wynosić nawet ponad 800 metrów.
4. Wszelkie narządu człowieka, który miał stać się mumią, wyciągano przez nacięcie zrobione z boku. Z kolei mózg był usuwany przez nos. Wewnątrz organizmu pozostawało jedynie serce, ponieważ przypisywano mu specjalne właściwości i uważano, ze to na jego podstawie człowiek jest sądzony.
5. Król Ramzes II był pierwszą mumią w historii, która otrzymała paszport. Był to wymóg związany z podróżą, która miała na celu renowację mumii. Ostatecznie mumia z paszportem dla zmarłego władcy wylądowała bezpiecznie w Paryżu.
6. W średniowiecznej Europie mumie były niezwykle popularnym „towarem”. Ich fragmenty gotowano bardzo długo w wysokiej temperaturze, a uzyskaną substancję o konsystencji tłuszczu wykorzystywano jako maść na najróżniejsze dolegliwości.
7. Wbrew pozorom najsłynniejszą i najczęściej oglądaną mumią na świecie wcale nie jest żadna z mumii egipskich, tylko mumia Włodzimierza Lenina, którą miliony turystów regularnie oglądają w Moskwie.
8. Mumia Tutanchamona była jedyną dotyczącą starożytnego Egiptu, którą znaleziono wraz ze wszystkimi skarbami, z jakimi została pochowana. Pozostałe odkrycie dowodzą, że grobowce były na przestrzeni lat plądrowane.
9. W XX wieku w Wielkiej Brytanii mumie był przerabiane na proszek, który był wykorzystywany do tworzenia farb i dawał im charakterystyczny brązowy kolor. Wykorzystywali go powszechnie malarze, jednak proceder ten ustał w drugiej połowie XX wieku.
10. Egipska mitologia zakłada, że pierwszą mumią była mumia boga Ozyrysa, ale archeologom do tej pory nie udało się jej odnaleźć.
11. Wiele mumii po zbadaniu okazało się mieć otwarte usta, przez co sądzono, że ludzie ci zostali zmumifikowani żywcem. W rzeczywistości jednak ich usta były celowo otwierane, co symbolizowało oddychanie po śmierci i życie wieczne.
12. Istnieje mit według, którego zakłócanie spokoju zmarłych, kończy się działaniem klątwy. Wśród popularnych archeologów badających grobowce i mumie dochodziło do niewyjaśnionych incydentów, które później tłumaczono właśnie klątwami.
13. Król Anglii Karol II był przekonany, że kurz z mumii zapewnia więcej majestatyczności, dlatego posiadał kilka mumii, których kurz wcierał sobie w skórę.
14. W czasach wiktoriańskich rozwijanie mumii było bardzo popularną ciekawostką towarzyską. Organizowano przyjęcia, podczas których goście rozwijali mumie egipskie razem z gospodarzami.
15. W Egipcie koty były świętymi zwierzętami, a w związku z tym je również poddawano często mumifikacji.