Ciekawostki

11 fascynujących ciekawostek o mułach

muł

Muł to zwierzę, które uznawane jest za gatunek mieszany. Jest to jednak z najbardziej znanych hybryd.

W tym artykule dowiecie się o ciekawostkach na temat mułów. Ważne informacje  i fakty o których prawdopodobnie nie słyszeliście!

1. Muł to mieszaniec, który powstaje z połączenia zygot klaczy konia domowego oraz ogiera osła.

2. Muł to zwierzę, które najczęściej jest bezpłodne. Jest to bezpośrednio związane z pochodzeniem jego genów i tym, że są one między sobą pomieszane.

3. Wysokość w kłębie u tego gatunku to od ok. 81 cm do 173 cm. Jest to średnia jego wysokość, choć istnieją też inne, odmienne od tej reguły odmiany tego zwierzęcia. Są one zwykle nazywane odmianami karłowatymi.

4. Inną odmianą tego zwierzęcia może być osłomuł, który powstaje z kolei z zygot ogiera konia domowego oraz klaczy osła.

5. Kariotyp osłomuła, podobnie jak kariotyp muła, składa się z 63 chromosomów. Jest to spowodowane tym, że kariotyp konia to 64 chromosomy, a kariotyp osła to 62 chromosomy.

6. Muły to zwierzęta, które mają o wiele bardziej łagodne usposobienie niż konie domowe, a także lepiej znoszą ciężkie warunki, czy też zbyt wysokie temperatury. To czynniki, które z pewnością spowodowały, że zwierzę to zaczęło być wykorzystywane przez ludzi na dużą skalę.

7. Muły są również w stanie z drugiej strony uciągnąć większy ciężar niż osły. Z tego powodu są głównie wykorzystywane jako zwierzęta juczne i zwierzęta pociągowe.

8. Większe z tych zwierząt najczęściej występują w Ameryce Północnej. Ich popularność na tym obszarze była już od czasów skolonizowania Ameryki.

9. Te zwierzęta wykorzystywane były zwłaszcza podczas wojen, np. podczas II wojny światowej, w Indiach i Birmie, a także przy pacy przy kopalniach.

10. Muły to zwierzęta, które znane i wykorzystywane są już od starożytności. Już wtedy ludzie wpadli na pomysł rozmnażania zwierząt tak, by mieć z tego dla siebie jak najwięcej korzyści.

11. Muły znane były już w Anatolii i Mezopotamii, już w III w. p. n. e. Znane były tez w Starożytnym Egipcie.