Podróże

Moskwa – imperium wiecznie żywe

Moskwa jest idealnym kierunkiem turystycznym dla wszystkich, którzy pragną wtopić się w miasto nowoczesne, gdzie krajobraz składa się z żurawi budowlanych, szklanych biurowców, wielopasmowych dróg, nowoczesnego designu, a wszędzie rządzi materializm. Przy czym wszystko to jest niezwykle przyjazne przybyszom z zewnątrz, robi niesamowite wrażenie wielkiej metropolii i zaprasza do poznania stolicy Rosji. Z drugiej strony mamy kawał historii jednego z najpotężniejszych mocarstw w dziejach świata, która również robi wrażenie monumentalnością i bogactwem kultury.

Plac Czerwony – środek Moskwy, środek Rosji

Najważniejszym punktem łączącym obie perspektywy – współczesną i historyczną – będzie Plac Czerwony, od którego najlepiej zacząć zwiedzanie. Od wieków miejsce to stanowiło centrum nie tylko Moskwy, ale także świadomości narodowej całej Rosji. Tu odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe, a także targi handlowe, był plac ten świadkiem ważnych wydarzeń wojennych i politycznych, tam właśnie karano jednych i nagradzano drugich. Dzisiaj jest to bodaj najpopularniejsze miejsce dla par młodych robiących sobie sesje ślubne. Czuje się tam powiew historii i atmosferę wielkiego imperium. Tam też są dwa niezwykle istotne elementy dla Rosjan – z jednej strony Kreml, z drugiej Mauzoleum Lenina. Podróż do Rosji bez odwiedzenia tych obiektów nie mogłaby być pełna. Kreml to najsłynniejsze zabytki Rosji, które są otoczone wysokim murem z czerwonej cegły – są tam cztery katedry, zbrojownia, wystawa diamentów. Z kolei odwiedzenie Mauzoleum Lenina może być ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza obserwacje jak tamtejsi ludzie ciągle czczą miejsce pochówku ich przywódcy i dyktatora. Przy Placu Czerwony jest jeszcze jeden obiekt, którego nie wolno przegapić – jest to Cerkiew Wasilija Błogosławionego, uważaną za perłę Moskwy. Budowla robi wrażenie, rozmachem, monumentalnością, ale także kolorami. Unikatowa jest także sama konstrukcja architektoniczna, tym samym stanowi ona gratkę dla wszelkiego typu turystów, niezależnie, na co szczególnie zwracają uwagę.

Nowoczesność i historia

Moskwa jest jednym z tych miast, gdzie warte zwiedzenia są miejsca użyteczności publicznej. Przykładem jest tutaj metro, uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Zanim wsiądziemy do wagonu, warto rozglądnąć się dookoła, gdyż każda stacja jest inna i zdobiona w oryginalny sposób. Widoki naprawdę robią wrażenie! Podobnie sprawa się ma z GUM-em, czyli domem towarowym z 1893 roku. Jego wnętrze naprawdę zapada w pamięci, przyciąga wzrok zdobieniami. Ale i o podniebienie warto tam zadbać, gdyż tam właśnie możemy spróbować najsłynniejszych na całą Rosję lodów.

Inne moskiewskie miejscówki warte zobaczenia to chociażby Bunkier GO-42 wybudowany pod ulicami, mający w czasie zimnej wojny służyć za ewentualne schronienie dla rodzin kremlowskich oficjeli w razie ataku jądrowego. Dzisiaj jest to miejsce, po którym oprowadzają przewodnicy przebrani za oficerów KGB. Bardziej klasyczną formę muzealną mają inne obiekty warte zobaczenia – Muzeum Kosmonautyki, Muzeum Sztuk Pięknych, Państwowe Muzeum Historyczne, czy… Muzeum Wódki.

Wybierając się samolotem do Moskwy, dobrze jest zaplanować sobie podróż, tak aby z góry określić, czego właściwie oczekujemy od stolicy Rosji. Ta metropolia oferuje całą masę atrakcji wszelkiego rodzaju, a wiadome jest, że każdy preferuje inną aktywność. Na szczęście połączenia lotnicze do Moskwy są na tyle tanie, że miasto to możemy zawsze odwiedzić ponownie i nadrobić zaległości.