Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Morzu Sargassowym

morze sargassowe
źródło: Wikipedia

Morze Sargassowe to wyjątkowy akwen znajdujący się na Oceanie Atlantyckim. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. O Morzu Sargassowym po raz pierwszy wspominał Krzysztof Kolumb podczas swojej wyprawy do Ameryki w XV wieku. Jego szacunkowa powierzchnia to około siedmiu milionów kwadratowych, co sprawia, że jest dwa razy większe od Argentyny.

2. Wyjątkowość tego akwenu polega na tym, że nie jest ono ograniczone przez ląd, tylko przez prądu morskie, które poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a dokładnie wokół Bermudów.

3. Do prądów, które wyznaczają granice Morza Sargassowego, należą Golfsztrom, czyli Prąd Zatokowy, Prąd Północnoatlantycki, Prąd Antylski, Prą Kanaryjski oraz Prąd Północnorównikowy.

4. Morze Sargassowe to halistaza, czyli zastoisko wody powierzchniowej na otwartym oceanie, otoczone prądami wirowymi. W związku z tym panuje tam względny bezruch.

5. Zimą temperatura wody w morzu wynosi od osiemnastu do dwudziestu trzech stopni, natomiast w okresie letnim jego temperatura to od dwudziestu pięciu do dwudziestu ośmiu stopniu. Z kolei poziom zasolenia to około trzydziestu siedmiu stopni.

6. Na obszarze Morza Sargassowego znajdują się należące do Wielkiej Brytanii Bermudy, które składają się z około stu wysp powstałych z wapieni koralowych.

7. W Morzu Sargassowym regularnie dochodzi do tarła węgorza amerykańskiego, węgorza europejskiego, kongera białopłetwego oraz amerykańskiego. Samice węgorzy składają ikrę na głębokości do 700 metrów. To właśnie stąd młode osobniki wyruszają do Europy oraz Ameryki, aby po kilku latach wrócić na tarło, a ostatecznie tutaj zginąć.

8. W Morzu Sargassowym w dużych ilościach występuje bardzo specyficzny rodzaj glonów, które nazywane są gronorostami. Unoszą się ona na wodzie i stanowią naturalne środowisko dla wielu stworzeń morskich.

9. Wspomniane gronorosty były już opisywane przez ludzi z pokładu statku Krzysztofa Kolumba. Siłą rzeczy zwróciły uwagę załogi, ponieważ było ich tak dużo, że wstrzymywały statek.

10. W latach osiemdziesiątych XX wieku na Morzy Sargassowym odkryto najmniejsze i najliczniejsze do tej pory organizmy na Ziemi, które są w stanie dokonywać fotosyntezy. Należą do sinic i wytwarzają około 20 procent tlenu atmosferycznego.

11. Morze Sargassowe częściowo pokrywa się z obszarem Trójkąta Bermudzkiego, który zasłynął z tego, że doprowadza do tajemniczych zaginięć wielkich statków.

12. Zaginięcia w obszarze Trójkąta Bermudzkiego najpewniej mają coś wspólnego z erupcjami metanu, do jakich dochodzi w tym miejscu. Bąble metanu wypływając na powierzchnię morza są w stanie powiększyć się do ogromnych rozmiarów i zagrozić nawet największym jednostkom przepływającym w tym miejscu.

13. Część Morza Sargassowego nazywana była dawniej końskimi szerokościami. Żeglarze opowiadali dawniej, że ich statki zatrzymywały się w tym miejscu, a ubywająca słodka woda sprawiała, że konieczne było wyrzucanie koni za burtę.

14. Głębokość Morza Sargassowego to od 1500 do aż 7000 metrów.

15. Poza miejscami, w których występują glony, głębiny Mora Sargassowego uznaje się za najczystsze i najbardziej przejrzyste na całym świecie.