26 fascynujących ciekawostek o Morzu Czerwonym

morze czerwone ciekawostki

Morze Czerwone jest wlotem do Oceanu Indyjskiego położonym pomiędzy Afryką a Azją.

Około 30 milionów lat temu Morze Czerwone powstało w wyniku ruchu płyt tektonicznych.

W dawnych czasach marynarzom łatwiej było oznaczyć miejsca na ziemi kolorami. W ten sposób wody te zostały sklasyfikowane jako Morze Czerwone, Morze Czarne, Morze Żółte i Morze Białe.

Oto lista ciekawostek, informacji i faktów na temat Morza Czerwonego.

1. Jest jednym z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie z powodu wysokiego odparowania. Zasolenie waha się od 3,6% do 4,1%.

2. Istnieje kilka konkurujących ze sobą teorii dotyczących pochodzenia barwnej nazwy Morza Czerwonego. Jedną z popularnych sugestii są sezonowe zakwity typu alga, które sprawiają, że normalnie krystalicznie czysta woda wydaje się być głęboko pomarańczowo-czerwona. Niektórzy spekulują jednak, że może ona również wynikać z pobliskiego czerwono-barwnego pasma górskiego Harei Edom, lub z egipskiej pustyni, która kiedyś nazywana była „czerwonym lądem”.

3. Morze Czerwone jest bogatym i zróżnicowanym ekosystemem. W Morzu Czerwonym odnotowano ponad 1200 gatunków ryb, z czego około 10 % nie występuje nigdzie indziej. Występuje również ponad 1000 gatunków bezkręgowców oraz 200 koralowców miękkich i twardych.

4. Ma długość 2250 km i szerokość 355 km w najszerszym miejscu.

5. Powierzchnia morza wynosi 438 000 km2.

6. Łącznie linia brzegowa Morza Czerwonego dzieli 9 krajów. Morze Czerwone łączy się z Morzem Śródziemnym na północy Kanałem Sueskim. Przez wąską cieśninę Bab al Mandab otwiera się na południe od Oceanu Indyjskiego.

7. Na Morzu Czerwonym znajduje się co najmniej 25 wysp. Należą do nich Wyspy Brata, Skaliste, Giftun, Tiran, Zabargad, Shedwan i wiele innych.

8. Morze Czerwone w języku arabskim nosi nazwę Al-Bahr al-Ahmar.

9. Początkowo powstała z separacji na płytkach azjatyckich i afrykańskich. Długość Morza Czerwonego wynosi 2250 km. Maksymalna głębokość Morza Czerwonego wynosi 2850 metrów. Średnio szerokość Morza Czerwonego wynosi 300 km.

10. Wraki znajdują się w samym Morzu Czerwonym i obejmują około 17 głównych wraków. Znajdują się w pobliżu wybrzeża Egiptu.

11. Około 40% Morza Czerwonego jest dość płytkie (poniżej 100 m), a około 25% jest głębokie na głębokości poniżej 50 metrów.

12. Maksymalna głębokość wynosi 211 metrów, a średnia głębokość 490 metrów pod powierzchnią morza.

13. Około 15% Morza Czerwonego znajduje się na głębokości ponad 1300 metrów.

14. Średnia temperatura wód powierzchniowych Morza Czerwonego latem wynosi około 26 °C na północy i 30 °C na południu, przy czym tylko około 2 °C w miesiącach zimowych.

15. Połączenie z oceanem znajduje się na południu poprzez Bab el Mandeb i Zatokę Adeńską.

16. Na północy znajdują się półwysep Synaj, Zatoka Akaba i Zatoka Sueska, prowadząca do Kanału Sueskiego.

17. Północne Morze Czerwone jest uznawane przez CEDAM za jeden z 7 podwodnych cudów świata.

18. Morze Czerwone jest czasami nazywane „podwodnym ogrodem raju”.

19. Morze graniczy na jego wschodnim wybrzeżu z Izraelem, Jordanią, Arabią Saudyjską i Jemenem, a na jego zachodnim wybrzeżu z Egiptem, Sudanem, Erytreą i Dżibuti.

20. Region Morza Czerwonego cieszy się gorącymi, słonecznymi dniami z niewielkimi opadami deszczu.

21. Bogata różnorodność wynika częściowo z faktu, że wzdłuż wybrzeża rafy koralowej rozciąga się na 2 tysiące kilometrów.

22. Morze słynie z spektakularnych miejsc do nurkowania rekreacyjnego, takich jak Ras Mohammed, SS Thistlegorm (zatonięcie statku), Elphinstone Reef, Bracia, Daedalus Reef, St John’s Reef, Rocky Island w Egipcie.

23. Z centrum morza wyrasta wiele wysp wulkanicznych. Większość z nich jest w stanie uśpienia. Jednak w 2007 r. na wyspie Jabal al-Tair w cieśninie Bab el Mandeb wybuchła gwałtowna eksplozja. W 2011 i 2013 roku powstały dwie nowe wyspy na Archipelagu Zubaira.

24. Najwcześniej znane badania Morza Czerwonego prowadzili starożytni Egipcjanie, starając się wytyczyć szlaki handlowe. Jedna z takich wypraw miała miejsce około 2500 roku p.n.e., druga zaś około 1500 roku p.n.e.

25. Biblijna Księga Wyjścia opowiada historię cudownego przekraczania przez Izraelitów jednolitej części wód, którą hebrajski tekst nazywa Jam Suph, tradycyjnie utożsamiany z Morzem Czerwonym. Opowieść jest częścią ucieczki Izraelitów przed niewolą w Egipcie i jest podana w Księdze Wyjścia 13:17-15:21.

26. W czasach rzymskich Morze Czerwone było faworyzowane dla handlu z Indiami i Chinami, w średniowieczu był to zasadniczy etap szlaku handlu przyprawami korzennymi.

woda

4.4/5 - (liczba ocen: 45)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 28 października 2018 o 09:47

    zasolenie morza czerwonego przypomina mi zasolenie na otwartym basenie (dzis nie istniejacym) ciechocinka w latach 70-tych. Wspaniała kapiel.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.