24 fascynujące ciekawostki o Morzu Czerwonym
Morze Czerwone jest wlotem do Oceanu Indyjskiego położonym pomiędzy Afryką a Azją. Około 30 milionów lat temu Morze Czerwone powstało w wyniku ruchu płyt tektonicznych. W dawnych czasach marynarzom łatwiej było oznaczyć miejsca na ziemi kolorami. W ten sposób wody zostały sklasyfikowane jako Morze Czerwone, Morze Czarne, Morze Żółte i Morze Białe.
Oto lista ciekawostek, informacji i faktów na temat Morza Czerwonego.
1. Jest jednym z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych. Zasolenie waha się od zasolenie w granicach 37–42 promili. Dla porównania: Średnie zasolenie jego wód powierzchniowych Morza Bałtyckiego wynosi 7,5 promili, a Morze Śródziemne ma zasolenie 39 promili. Średnie zasolenie oceanu światowego wynosi około 35 promili, co oznacza, że w 1 kg wody znajduje się 35 gramów soli.
2. Istnieje kilka konkurujących ze sobą teorii dotyczących pochodzenia nazwy Morza Czerwonego. Jedną z popularnych sugestii są sezonowe zakwity alg, które sprawiają, że normalnie krystalicznie czysta woda wydaje się być głęboko pomarańczowo-czerwona. Niektórzy spekulują jednak, że może ona również wynikać z pobliskiego czerwonego pasma górskiego Harei Edom lub od egipskiej pustyni, która kiedyś nazywana była „czerwonym lądem”.
3. Morze Czerwone jest bogatym i zróżnicowanym ekosystemem. W Morzu Czerwonym odnotowano ponad 1200 gatunków ryb, z czego około 10 % nie występuje nigdzie indziej na świecie. Występuje tu również ponad 1000 gatunków bezkręgowców oraz 200 koralowców miękkich i twardych.
4. Ma długość 2250 km i szerokość 355 km w najszerszym miejscu.
5. Powierzchnia morza wynosi 438 tysięcy km2.
6. Łącznie linia brzegowa Morza Czerwonego dzieli 9 krajów. Morze Czerwone łączy się z Morzem Śródziemnym na północy Kanałem Sueskim. Przez wąską cieśninę Bab al Mandab otwiera się na południe od Oceanu Indyjskiego.
7. Na Morzu Czerwonym znajduje się co najmniej 25 wysp. Należą do nich Wyspy Brata, Skaliste, Giftun, Tiran, Zabargad, Shedwan i wiele innych.
8. Morze Czerwone w języku arabskim nosi nazwę Al-Bahr al-Ahmar.
9. Ze względu na wysoką temperaturę i niską wilgotność powietrza otaczającą tereny Morza Czerwonego, prędkość parowania jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących ekosystem tego morza.
10. Minimum 17 wraków statków znajduje się w pobliżu wybrzeża Egiptu.
11. Ograniczona ilość wody wymienianej z Oceanem Indyjskim i brak dopływu słodkich wód z rzek powoduje duży wzrost zasolenia morza.
12. Maksymalna głębokość wynosi 2211 metrów, a średnia głębokość 490 metrów pod powierzchnią morza.
13. Około 15% Morza Czerwonego znajduje się na głębokości ponad 1300 metrów.
14. Średnia temperatura wód powierzchniowych Morza Czerwonego latem wynosi około 26 °C na północy i 30 °C na południu, przy czym temperatura spada do około 2 °C w miesiącach zimowych.
15. Morze powstało około 40 milionów lat temu w skutek pęknięcia płyty afro-arabskiej. Poruszanie się płyt tektonicznych obecnie nadal trwa. Półwysep Somalijski zanurzy się w wodzie, aż w końcu zniknie pod powierzchnią wody.
16. Na północy znajdują się półwysep Synaj, Zatoka Akaba i Zatoka Sueska, prowadząca do Kanału Sueskiego.
17. Północne Morze Czerwone jest uznawane przez CEDAM za jeden z 7 podwodnych cudów świata.
18. Morze Czerwone jest czasami nazywane „podwodnym ogrodem raju”.
19. Morze graniczy na jego wschodnim wybrzeżu z Izraelem, Jordanią, Arabią Saudyjską i Jemenem, a na jego zachodnim wybrzeżu z Egiptem, Sudanem, Erytreą i Dżibuti.
20. W czasach rzymskich Morze Czerwone było używane do handlu z Indiami i Chinami, w średniowieczu był to szlak handlu przyprawami korzennymi.
21. Bogata różnorodność fauny i flory wynika częściowo z faktu, że wzdłuż wybrzeża rafa koralowa rozciąga się na 2 tysiące kilometrów.
22. Morze słynie z spektakularnych miejsc do nurkowania rekreacyjnego, takich jak Ras Mohammed, SS Thistlegorm (zatonięcie statku), Elphinstone Reef, Bracia, Daedalus Reef, St John’s Reef, Rocky Island w Egipcie.
23. Z centrum morza znajduje się wiele wysp wulkanicznych. Większość z nich jest w stanie uśpienia. Jednak w 2007 r. na wyspie Jabal al-Tair w cieśninie Bab el Mandeb wybuchła gwałtowna eksplozja. W 2011 i 2013 roku powstały dwie nowe wyspy na Archipelagu Zubaira.
24. Najwcześniej znane badania Morza Czerwonego prowadzili starożytni Egipcjanie, starając się stworzyć nowe szlaki handlowe. Jedna z takich wypraw miała miejsce około 2500 roku p.n.e.