Ciekawostki

15 Ciekawostek o Morświnach

morświn
źródło: Marcus Wernicke (Tuugaalik) / Wikipedia

Morświn zwyczajny, dawniej nazywany tylko morświnem, jest to gatunek ssaka z rodziny morświnowatych. Żyją one samotnie lub w małych grupach i spokrewnione są z delfinami.

Występują w płytkich wodach przybrzeżnych, chłodnych, umiarkowanych do subarktycznych, na półkuli północnej, między innymi w wodach Bałtyku.

Populacja tego gatunku niestety gwałtownie maleje, oznaczono je jako gatunek potencjalnie zagrożony. Poznajmy kilka ciekawostek na temat tych ssaków.

1. Morświny w Polsce

W 1994 roku, w polskiej części Bałtyku, przebywało około 600 osobników morświnów zwyczajnych, jednak gatunek ten od pewnego czasu zaczyna gwałtownie maleć.

2. Zagrożenia dla morświnów zwyczajnych

Czyha na niego wiele niebezpieczeństw, głównie przyłów, przypadkowe złowienia w sieci rybackiej, zanieczyszczenia chemiczne, śmierć w wyniku uduszenia, czy zakłócenia powodowane przez podwodny hałas.

3. Zęby morświnów

Są one charakterystycznego, spłaszczonego i zaokrąglonego kształtu.

4. Dojrzałość płciowa

Samice osiągają ją około 4 roku życia, samce nieco później.

5. Długość życia

Dożyć mogą one nawet 15 lat, jednak średni wiek morświnów w wodach Bałtyku szacuje się na około 7-8 lat.

6. Poławianie morświnów

Dochodziło do tego od XIV wieku. Poławiane były one głównie ze względu na ich tłuszcz oraz mięso.

7. Oddychanie morświnów

Oddychają one dokładnie tak samo, jak ludzie, czyli dzięki powietrzu atmosferycznemu. Właśnie temu co jakiś czas wynurzają się one nad poziom wody, aby zaczerpnąć powietrza lądowego, po czym szybko zanurzają się z powrotem pod jej powierzchnię.

8. Waga morświnów

Szacuje się ją na około 53 kilogramy.

9. Pomnik morświna w Polsce

Znajduje się on przy Akwarium Gdyńskim.

10. Morświn zwyczajny i jego ochrona

Morświn zwyczajny jest gatunkiem chronionym.

11. Rozmiary morświnów

W Morzu Północnym samice dorastają do 189 cm, natomiast samce do 178 cm. Największe osobniki bałtyckie dorosły do rozmiarów 169-178 centymetrów długości.

12. Pokarm morświnów

Odżywiają się one głównie rybami dennymi, ale także makrelami, śledziami, sardynkami, witlinkami. Zjadają one także glony, jak również skorupiaki.

13. Wygląd morświnów

Ich płetwa ogonowa ustawiona jest poziomo, na grzbiecie znajduje się zaś płetwa grzbietowa, która jest w kształcie trójkąta. Płetwy piersiowe tego gatunku są wąskie oraz krótkie. Ich głowa jest tępo zakończona, w pysku naliczyć można od 16 do 30 szerokich zębów, występujących w szeregu. Ich grzbiet jest pokryty prawie całkowicie czarną skórą, natomiast na brzuchu jest ona biała.

14. Rozmnażanie morświnów

Okres godowy tego gatunku przypada na okres letni. Od czerwca do września może zdarzyć się nawet tak, że morświny wyskakują na brzeg. Ciąża u morświnów trwa od 9 do 10 miesięcy, w maju rodzi się zazwyczaj jedno młode. Młode zostają z matkami przez około rok, a po tym czasie zaczynają swoje własne życie w samotności.

15. Jądra samców

Samce morświnów mają największe jądra w stosunku do wielkości całego ich ciała, ze wszystkich ssaków, które można spotkać na świecie.