Ciekawostki

Mole – Ciekawostki, Informacje i Fakty

mol

Na rodzinę molowatych składa się niemal trzy tysiące gatunków owadów, które można znaleźć we wszystkich strefach klimatycznych. Niektóre z nich są bardziej popularne, ponieważ ich larwy żywią się wyrobami włókienniczymi i futrzanymi, więc ich obecność bywa kłopotliwa, kiedy z szafy wyciągamy podziurawione ubrania.

Słynne kule na mole, naftalina i środki owadobójcze dostępne w drogeriach świadczą o tym, jak powszechne są problemy z molami, a więc, jak często mamy z nimi do czynienia. Mimo wszystko, jest wiele faktów dotyczących moli, które będą dla wielu ludzi nie lada zaskoczeniem.

Mole są łuskoskrzydłe, a więc należą do rzędu motyli. Dorosłe mole mają podłużne i owłosione ciało, które może być białe, szare lub brunatne. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi około dwudziestu pięciu milimetrów.

Mól włosienniczek znany jest powszechnie jak mól odzieżowy. Ten gatunek motyla nocnego żywi się bawełną, futrami, materiałami moherowymi, a czasem nawet piórami i sztucznymi tkaninami. Samica składa kilkadziesiąt jaj w miejscu, które znajduje się blisko pożywienia, a po kilku dniach lub tygodniach, jest to zależne od temperatury, wykluwają się larwy, które bez pardonu jedzą nasze ubrania.

Stadium larwalne mola włosienniczka trwa od trzydziestu pięciu dni do dwóch lat, a następnie dochodzi do przepoczwarzenia się. Dorosły osobnik w ogóle nie je i żyje mniej więcej miesiąc.

Mól kożusznik, znany również jako mól futrzany, żywi się głównie wyrobami z futra, wełny oraz pierzem. W przeciwieństwie do mola włosienniczka, jego ciało nie jest jasne, a złote lub brązowe. Osobniki dorosłe żyją tylko kilka dni.

Omacnica spichrzanka to fachowa nazwa na mola kuchennego, którego larwy żerują głównie w sypkich i suchych pokarmach, jak mąka, przyprawy, cukier czy otręby. Gąsienice żerują przez trzy tygodnie po wykluciu i zanieczyszczają jedzenie przędzą oraz swoimi odchodami.

Mole książkowe to grupa różnych owadów, które można znaleźć w starych książkach i dużych skupiskach starego papieru. Należą do niej na przykład rybik cukrowy, kołatek domowy czy mól futrzany. Owady te odżywiają się grzybami z zawilgoconych książek czy resztkami organicznymi w kurzu.

Naftalina to związek chemiczny, który występuje w smole węglowej, olejkach eterycznych i ropie naftowej. Wytwarzany jest przez termity w celu zwalczania szkodników w gniazdach. Jest stosowany w środkach owadobójczych, które pomagają ludziom w walce z molami.

Mklik mączny do gatunek motyla, który bardzo przypomina mole występujące w szafach z odzieżą. Różnią się wielkością, ponieważ mklik mączny jest dużo większy, a rozpiętość jego skrzydeł osiąga nawet ponad dwa centymentry. Mkliki niszczą suchy pokarm w dużych magazynach z żywnością, a także pokarm w szafkach kuchennych, podobnie jak mole spożywcze.

Obecność larw moli spożywczych, jeszcze zanim w kuchni zaczną latać dorosłe osobniki, można rozpoznać obserwując opakowania z suchymi produktami. Jeśli w torebce mąki lub w opakowaniu makaronu pojawią się niteczki, które przypominają pajęczynę, bardzo możliwe, że wykluły się w nim larwy moli.

O ile pozbycie się moli odzieżowych wymaga jedynie środków owadobójczych w szafie i cierpliwości, w przypadku mola spożywczego walka jest o wiele trudniejsza. Trzeba wówczas pozbyć się suchych produktów z domu, zadbać o wyjątkową czystość w szafkach kuchennych oraz stosować lepy na mole wewnątrz szafek.