Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Mińsku Mazowieckim

Mińsk Mazowiecki z lotu ptaka
źródło: Jacek Maria Jeliński / Wikipedia

Mińsk Mazowiecki jest to piękne miasto położone 38 km od Warszawy. Historia Mińska Mazowieckiego sięga ponad sześciuset lat. W XIX wieku miasto to było zamieszkiwanie przez bardzo dużą społeczność żydowską. Obecnie pozostał po niej tylko cmentarz i jeden z największych kamieni w Treblince. W Mińsku znajduje się wiele miejsc wpisanych w rejestr zabytków.

1. Pałac Dernałowiczów

Jest to zabytkowy zespół pałacowy składający się z pięknego pałacu oraz otaczającego go dużego parku. Pałac nosi nazwisko swoich ostatnich właścicieli Dernałowiczów. Pałac posiada chronione elementy z XVII, XIX i XX wieku. Pałac był wielokrotnie przebudowywany w stylu barokowym, rokoko oraz klasycystycznym. W trakcie II wojny światowej uległ on zniszczeniu, ale w roku 1980 został odrestaurowany. Obecnie jest on siedzibą Miejskiego Domu Kultury. Możemy podziwiać ten zamek na ul. Parkowej, ul. Warszawska w Mińsku Mazowieckim.

2. Muzeum Ziemi Mińskiej

Muzeum powstało w 2005 roku, a siedzibą są pomieszczenia Pałacu Łubieńskich pochodzącego z roku 1930. W muzeum prezentowane są przepiękne obrazy nawiązujące historią do miasta Mińska, oraz pamiątki, które związane są z Ochotniczą Strażą Pożarną. Muzeum posiada w swych zbiorach również zbiory kartograficzne, medalierskie oraz sztuki. Dla fanów historii i sztuki jest to istny raj.

3. Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich

Placówka muzeum została otwarta w 1992 roku z inicjatywy Krzysztofa Szczypiorskiego. Jest to autor monografii „Ułani Lubelscy „ . Do 2001 roku muzeum mieściło się przy ul. Warszawskiej 132. Następnie zostało przeniesione do willli dra Huberta. Zbiory poświęcone są Pułku Ułanów Lubelskich, stacjonującego w Mińsku Mazowieckim, były to lata 1921-1939. Historia ukazuje krok po kroku historię oddziału od wojny polsko–bolszewickiej po kampanię wrześniową. Muzeum jest obiektem całorocznym i czynnym od wtorku do piątku, oraz w niedzielę.

4. Miejski Dom Kultury

Mińsk Mazowiecki posiada swój miejski dom kultury, w którym co piątek odbywają się plenerowe zajęcia jogi. W każdy wakacyjny piątek o godzinie 20.30 dom kultury zaprasza na projekcje filmów Terry’ego Gilliama. Jak widać Mińsk rozwija się pod względem rozrywki dla mieszkańców. Dla naszych maluchów też coś się znajdzie od 4- 18 sierpnia organizowane są warsztaty, czyli Wakacyjna scena dziecięca.

5. Grób słynnej Kasztanki

Grób umiłowanej przez Józefa Piłsudskiego, Kasztanki znajduje się w Mińsku Mazowieckim. Były to stajnie 7 Pułków Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. W trakcie powrotu z defilady odbywającej się w Warszawie słynna Kasztanka uległa wypadkowi. Doznała poważnych obrażeń, gdy była transportowana koleją i wtedy zmarła. Padła 23 listopada 1927 roku.

6. Wieża ciśnień z I połowy XX w.

Jednym z ciekawszych miejsc w Mińsku jest wieża ciśnień, zaopatrywała ona wcześniej miejscowości i obiekty kolejowe i przemysłowe. Modernistyczna, okrągła wieża zwieńczona jest walcowatym zbiornikiem na wodę oraz ciekawym stożkowym dachem. Od kilku lat wieża nie posiada właściciela i są poszukiwania osoby chcącej zagospodarować ten piękny ciekawy obiekt. Wieża została ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków Mińska Mazowieckiego.

7. Willa doktora Jana Huberta

Ta piękna willa znajduje się przy ulicy gen. Kazimierza Sosnowskiego 4. Została wzniesiona na początku XX w. Zbudowano go dla doktora Jana Huberta, był to doktor nauk medycznych, aktywny działacz społeczny oraz założyciel gimnazjum męskiego. Pełnił on także funkcje zastępcy dyrektora Kuratorium Polskiej Macierzy Szkolnej. Willa również przyjmowała sławne osobowości takie jak Stefan Żeromski, który był spokrewniony z żoną doktora. Do lat 80-tych mieścił się tam Polski Czerwony Krzyż, lecz w 2001 roku został on siedzibą Muzeum.

8. Park im. Rodziny Dernałowiczów

Mińsk mazowiecki jest to miasto liczące ok. 40 tys. Mieszkańców. Głównym miejscem wypoczynkowym jest Park Rodziny Dernałowiczów. Jest to Piękny Park przyległy do pałacu. Jest równie urokliwym miejscem, co pałac. Przepiękny zieleniec ma też swoją historię kształtowania. Dziś parkiem zarządza MDK.

9. Dawna drewniana garncarnia z XVIII w.

Historia Garncarni sięga 1776 roku, była to drewniana piękna chałupa, której pierwszym właścicielem był Jan Liciński. Zabezpieczona była dachem typu półszczytowego krytym oczywiście gontami. Dzieje tego obiektu pięknie wpisują się w historię polski. W 1794 roku schronienie znalazła tu grupa powstańców z bitwy pod Maciejowicami. To w niej w 1819 roku kwaterował generał Armii Polskiej. Teraz jest w opłakanym stanie, ale jest niezapomnianym i przepięknym zabytkiem Mińska Mazowieckiego.

10. Najstarsza sosna

Najstarsza sosna w Polsce mieści się w Mińsku Mazowieckim. Jej imię to Wszebora. To przepiękne staropolskie żeńskie imię złożone z członu (wsze- wszystek, każdy, zawsze) oraz (bora-walczyć, zmagać się ) . Może to oznaczać „zawsze walcząca „ . Imię Wszebora zaproponowała uczennica III klasy podstawowej nr 2 im. Dąbrówki. W przyszłym roku nie tylko będziemy obchodzić dzień drzewa, ale i pierwsze imieniny Wszebory w Mińsku Mazowieckim.