Australia i OceaniaCiekawostki

Mikronezja ciekawostki oraz informacje

delfin

Mikronezja, kraj na zachodnim Pacyfiku. Składa się z ponad 600 wysp i wysepek w archipelagu Wysp Karoliny. Oto fakty, ciekawostki i ważne informacje o Mikronezji.

Na zachód od Sfederowanych Stanów Mikronezji leży Republika Palau, również w archipelagu Karoliny, a na wschód Republika Wysp Marshalla. Te dwa kraje, wraz ze Wspólnotą Marianów Północnych i Sfederowanymi Stanami Mikronezji, były administrowane przez Stany Zjednoczone jako Terytorium Powiernicze Wysp Pacyfiku w latach 1947-1986.

Językiem urzędowym jest język angielski.

Jest to 177. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej z 702 kilometrami kwadratowymi.

Wyspy położone są około 2.900 km na północ od wschodniej Australii i około 4000 km na południowy zachód od Hawajów.

Geograficznie kraj ten jest częścią większej grupy wyspiarskiej, zwanej również Mikronezją. Region Mikronezji obejmuje pięć suwerennych, niezależnych państw – Sfederowane Stany Mikronezji, Palau, Kiribati, Wyspy Marshalla i Nauru – jak również trzy terytoria USA w części północnej: Mariany Północne, Guam i Wake Island.

Te piękne wyspy mają znaczny potencjał turystyczny, ale przemysł ten rozwijał się powoli w oparciu o słabo rozwiniętą infrastrukturę wyspy i jej odizolowane położenie.

Pozytywnym aspektem jest fakt, że w ostatnim czasie otwarto szereg małych hoteli, z których większość wspiera szybko rozwijającą się turystykę.

Zanim kraj uzyskał niepodległość w 1979 r., po II wojnie światowej podlegał Terytorium ONZ pod administracją USA.

FSM ma nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców, którzy mówią dziewięcioma językami, w tym angielskim, który jest językiem urzędowym i wspólnym dla wszystkich, oraz Chuukese, Kosrean, Pohnpeian, Yapese, Ulithian, Woleaian, Nukuoro, Kapingamarangi.

Gospodarka lokalna nadal obraca się wokół rolnictwa i rybołówstwa na własne potrzeby, podczas gdy eksport owoców i pomoc finansowa USA generują dodatkowe dochody gotówkowe.

Mikronezja to kraj wyspiarski rozsiany po zachodnim Pacyfiku.

Oficjalną nazwą kraju są Sfederowane Stany Mikronezji.

Istnieje ponad 50 wraków statków, które zatonęły w Lagunie Chuuk po operacji Hailstone w II wojnie światowej, która zniszczyła japońską bazę. Jest to raj dla nurków.

Życie nocne w Mikronezji na ogół nie istnieje. Do godziny 22.00 bary i restauracje są już zamknięte.

Nawet po uzyskaniu niepodległości od administrowanego przez Stany Zjednoczone Terytorium Powierniczego Wysp Pacyfiku, Mikronezja nadal posługiwała się dolarem amerykańskim jako swoją oficjalną walutą. Wszyscy inni byli członkowie porozumienia – Palau, Wyspy Marshalla i Wyspy Mariany – uczynili to samo.

Przestępstwo nie jest tutaj powszechne. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

Kosrae to najmniejszy z czterech stanów wchodzących w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji. Nie ma tutaj krokodyli, węży i innych niebezpiecznych zwierząt.