CiekawostkiPolska

23 Ciekawostki i Faktów o Mielnie

natura

Mielno jest miastem położonym w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Usytuowane jest ono nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Jamno. Miasto jest bardzo popularnym miejscem na letni wypoczynek i co roku odwiedzają je tłumy turystów.

1. Niemiecka nazwa Mielna to Großmöllen lub Groß Möllen.

2. Liczebność miasta to 2937 mieszkańców. Są do dane zebrane na 31 grudnia 2016 roku.

3. Mielno razem z Mielenkiem jest jednym z wielu kompleksów wypoczynkowych usytuowanych nad polskim wybrzeżem.

4. Miasto posiada dwa oficjalne kąpieliska, oraz port rybacki znajdujący się na osiedlu Unieście.

5. Granicę Mielna stanowi kanał Jamieński Nurt.

6. Powierzchnia miasta, to 33, 55 kilometrów kwadratowych.

7. Sezon kąpielowy na kąpieliskach oficjalnie określono na okres od 1 lipca do 31 sierpnia.

8. Niemiecka nazwa Großmöllen funkcjonowała aż do 1945 roku. W 1947 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła oficjalną nazwę Mielno. Pochodzi ona od wyrazu,,mielizna’’ oraz kaszubskiego słowa,,miałko’’ czyli,,płytki’’.

9. W latach 70tych XX wieku planowano znaczną rozbudowę miasta i stworzeniu w nim portu morskiego, który wykorzystywałby z jeziora Jamno. Miała to być monumentalna inwestycja, która przewyższałaby wielkością port w Kołobrzegu. Ostatecznie nie doszło nawet do rozpoczęcia prac.

10. W mieście znajdują się 3 najważniejsze zabytki. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV wieku (przebudowany w XIX wieku), zabytkowy park dworski z przełomu XVIII i XIX wieku, willa przy ulicy Tadeusza Kościuszki, która jest budynkiem szachulcowym z początku XX wieku.

11. Zabytkiem, którego niestety nie można już dzisiaj podziwiać był także drewniany pensjonat z początku XX wieku. Znajdował się on przy ulicy 1 maja 13 i doszczętnie spłoną w nocy z 1 na 2 stycznia 2013 roku.

12. W mieście znajduje się zabytkowa rzeźba jelenia. Jest to pamiątka po dwudziestoleciu międzywojennym, ponieważ właśnie wtedy została ona ufundowana.

13. W Mielnie znajduje się także pomnik mający za zadanie oddać cześć wszystkim amatorom zimnych kąpieli. Mors odlany z brązu został odsłonięty 13 lutego 2010 roku i znajduje się przy głównym wejściu na plaże.

14. Miasto słynie z wielu ciekawych pomników ponieważ w Mielnie znajduje się także jedyna w swoim rodzaju rzeźba Syreny z mieczem i tarczą. Pomnik ten został wykonany z metalizowanego betonu.

15. Osiedle przykościelne jest najstarszą częścią miasta. Znajdują się tam relikty grodzisk wczesnosłowiańskich, które dowodzą, że tereny te zamieszkiwane są od ponad 1500 lat.

16. W mieście ma siedzibę historyczny klub sportowy,,Saturn’’, który założony został w 1957 roku.

17. W Mielnie co roku obywa się Międzynarodowy Zlot Morsów. Spotkanie amatorów lodowatej wody organizowane jest zawsze na przełomie stycznia i lutego.

18. Jednym z głównych powodów dla których turyści tak licznie odwiedzają Mielno, jest piękna plaża. Jest ona nie tylko rozległa i szeroka, ale także bardzo bezpieczna oraz czysta. Mikroklimat Mielna w połączeniu z tak atrakcyjną plażą sprawia, że miasto jest często głównym punktem nadmorskich wycieczek lub wakacyjnych wypadów.

19. W niedalekiej odległości od miasta, znajdują się dwa niemieckie bunkry. Cel dla których one powstały do dziś pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez mówi, że były to obiekty obronne i magazynowe. Wzniesiono je na przełomie 1940-1941 i są oddalone od siebie o około 200 metrów.

20. W Mielnie znajduje się bardzo nowoczesny park linowy TUKAN. Park zlokalizowany jest kilka kilometrów od centrum miasta. Znajdują się w nim różne trasy (dokładnie 7 tras) o zróżnicowanym poziomie trudności.

21. Po jeziorze Jamno pływa turystyczny statek,,Trump’’. Mieści on na swoim pokładzie 61 osób, a rejs nim trwa około godziny. W trakcie tego czasu,,Trump’’ pokonuje odległość 8 kilometrów po środkowej i zachodniej części jeziora.

22. Promenada Przyjaźni jest głównym deptakiem miasta, na którym znaleźć można wiele przytulnych knajpek, które otwarte są często do bardzo późnych godzin nocnych. Wieczorami organizowane są tutaj dancingi oraz bardzo znane dyskoteki pod gołym niebem.

23. Regionalna kuchnia opiera się głównie na świeżo złowionych rybach. W sezonie unosi się apetyczny zapach smażonych ryb. Co ciekawe, można tutaj zjeść pyszne ryby zarówno słodko, jak i te z Bałtyku. Wszystko to dzięki obecności jeziora Jamno. Jedną z najlepszych atrakcji kulinarnych jest możliwość zakupu świeżej ryby prosto od rybaków, którzy zawsze rano zawijają do portu z pełnymi kutrami ryb. W Mielnie dość popularna jest również gęsina. Dzięki bardzo rozwiniętej infrastrukturze gastronomicznej, Mielno jest miejscem w którym codziennie można jeść w innym miejscu. Na dodatek większość restauracji i smażalni cieszy się bardzo dobrą opinią, a tutejsi właściciele i kucharze dbają o jak najwyższe standardy serwowanych dań.