Polska

Miejski weekend w Zakopanem

Miejski weekend w Zakopanem

Planując wyprawę w polskie Tatry, zazwyczaj myśli się przede wszystkim o zdobywaniu górskich szczytów. Niestety, nieprzewidywalna górska pogoda potrafi skutecznie popsuć planowany podbój Giewontu i Morskiego Oka. Nie znaczy to jednak, że w czasie deszczu w Zakopanem będziemy się nudzić – wręcz przeciwnie!

Gorsze warunki atmosferyczne warto wykorzystać jako pretekst do poszerzenia kulturalnych horyzontów, ale też…poświęcenia kilku chwil samemu sobie. Wyjazd w Tatry, poza kontaktem z naturą, może stać się okazją do zaopiekowania się zarówno własnym ciałem, jak i duchem. By wyjazd, na przekór pogodzie, można było zaliczyć do udanych, przede wszystkim warto poświęcić uwagę wyborowi idealnego hotelu. A potem wystarczy rozejrzeć  się wokół siebie – w Zakopanem, które słynie przede wszystkim ze swojej lokalizacji, na podróżujących czeka mnóstwo miejskich przyjemności.

Hotel marzeń

Kluczem do udanego wyjazdu jest dobór odpowiedniego hotelu. To ważny krok, szczególnie w przypadku gorszej pogody, która sprawia, że w miejscu noclegu spędzamy o wiele więcej czasu, niż zazwyczaj. Z tego względu warto poświęcić chwilę na upewnienie się, że w wybranym hotelu poczujemy się jak w domu, mając jednocześnie dostęp do strategicznych punktów Zakopanego.

Poza domową atmosferą, hotel powinien oferować nam też potencjał wyjątkowego doświadczenia. Poszukiwanie oferty, która zaspokoi cały wachlarz urlopowych potrzeb, może okazać się karkołomnym zadaniem, ale ma szansę zakończyć się sukcesem. Research ułatwi wzięcie pod uwagę kompleksowości usługi. Takie ośrodki, jak Hotele Zakopane Nosalowy Dwór, uwzględniają potrzeby klientów, którzy poza noclegiem poszukują dodatkowych wrażeń na wyciągnięcie ręki, oferując im dostęp do SPA, siłowni, restauracji oraz sali koncertowej.

Kulturalne Zakopane

Zakopane bywa zresztą koncertową mekką, zwłaszcza wśród miłośników jazzu, którzy przyjeżdżają do miasta, by wziąć udział w Wiośnie Jazzowej. Amatorom muzyki poważnej spodoba się z kolei program lipcowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Dawkę koncertowej rozrywki można zaczerpnąć także, nie wystawiając stóp poza hotel. W Nosalowym Dworze regularnie organizowane są koncerty polskich gwiazd estrady, w których uczestniczyć mogą zarówno goście hotelu, jak i ci z zewnątrz.

Tych, spragnionych filmowych wrażeń, przyciągnie za to legendarny Przegląd Filmów o Sztuce, w ramach którego, w niezwykle niskich cenach, można śledzić nowinki artystyczne w rodzimej kinematografii. Poza okresem festiwalowym, Zakopane również nie zawodzi wielbicieli filmów – w repertuarze dwóch funkcjonujących w mieście kin zawsze jest miejsce dla najnowszych premier. Gdy pogoda nie dopisuje, jako urozmaicenie wyjazdu doskonale sprawdzą się odwiedziny w muzeach, których w Zakopanem nie brakuje. W centrum miasta znajduje się główny gmach Muzeum Tatrzańskiego projektu Witkacego. Wśród jego filii szczególnie bogatą wystawą szczyci się Galeria Władysława Hasiora i Galeria Sztuki XX wieku. W muzeum można również zwiedzić wystawę sztuki współczesnej.

Smaki Podhala

Kuchnia, w przypadku zakopiańskich podróży, zazwyczaj stanowi wisienkę na torcie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stała się…daniem głównym. Podhalański repertuar kulinarny zdecydowanie wyróżnia się na tle innych regionów, mimo prostoty składników zaskakując smakowymi fajerwerkami. Kwaśnica, moskole czy hałuski to rozgrzewające dania, których nie spotkamy w żadnym innym regionie Polski.

Wizyta w Zakopanem mogłaby stać się prawdziwym gastronomicznym wydarzeniem, ale oferta, królująca w centrum, niestety tego nie ułatwia – wciąż najłatwiej natknąć się pizzerie i lokale, serwujące fast food. Przeszkodą bywają również weekendowe tłumy, oblegające Krupówki i ich okolice. Czy pozostaje więc tylko zamówienie do hotelu? Nie, warto dać szansę Zakopanemu, które oferuje przyjezdnym naprawdę szeroką ofertę miejsc, reinterpretujących kuchnię Podhala. Wystarczy nieco zboczyć z utartego turystycznego szlaku, by natknąć się na prawdziwe kulinarne perełki. W restauracjach, które unikają powielania międzynarodowej kuchni, promując tę regionalną, można zasmakować potraw z dodatkiem lokalnych serów, delikatnej jagnięciny czy dań z lokalnych leśnych grzybów. Takie lokale jak Restauracja Grand czy Regionalna serwują kuchnię podhalańską w najróżniejszych odsłonach, dbając o wykorzystanie sezonowych składników.

Poszukując upragnionej pozycji w karcie, można się zagubić, ale istnieje kilka elementów podhalańskiej gastronomii, które są składową znakomitej części dań w zakopiańskich restauracjach, i których nie sposób nie spróbować. Oscypek i bunc z pewnością nie mają sobie równych, jeśli chodzi o popularność i wyrazistość smaku. A na deser – podhalańskie bombolki lub ser góralski z żurawiną!

Coś dla ciała

Urlop sprzyja rytuałom pielęgnacyjnym, na które w codziennym życiu zazwyczaj ciężko znaleźć czas. Górskie powietrze bez wątpienia służy ciału i cerze, jednak, zwłaszcza w przypadku, gdy pogoda zmusza nas do pozostania w hotelu, warto zrobić dla nich coś więcej. Oprócz uwielbianych przez odwiedzających Zakopane turystów wizyt w saunie czy grocie solnej, lub atrakcji pokroju kąpieli w piwie, warto rozważyć bardziej rozbudowany zestaw zabiegów, ukierunkowany na kompleksową odnowę.

Salony SPA w Zakopanem kuszą ofertami, łączącymi pielęgnację z fizyczną relaksacją.

Oprócz masaży, można w nich skorzystać również z zabiegów na twarz i ciało: peelingów, sesji modelująco – ujędrniających oraz detoksykacji. Pragnąc wziąć udział w wyjątkowej sesji, która łączy z naturalną energią gór, warto wybrać jeden z autorskich zabiegów NABE SPA.

NABE SPA oferuje również szereg unikalnych zabiegów z wykorzystaniem tlenu. Infuzje tlenowe niwelują efekty upływającego czasu, pozostawiając skórę gładką i odmłodzoną. Dużą popularnością cieszą się również sesje z zastosowaniem bandaży Arosha..

Zamiast zdobywania szczytów

Nie jest tajemnicą, że wspinaczka to wspaniała okazja do kształtowania mięśni i kondycji – ale będąc w górach, można spróbować też innych aktywności. Gdy mija sezon narciarski, Zakopane wciąż oferuje wiele możliwości, by popracować nad własnym ciałem. Jeśli na urlopie nie chcecie rezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, lub, co więcej, pragniecie wykorzystać go jako okazję do wyrobienia formy, trudno wyobrazić sobie lepszą destynację.

Poszukując wspaniałych widoków na Tatry, które umilą trening, warto rozważyć FIT&GYM – nowoczesną siłownię, która, oprócz rozbudowanej infrastruktury, oferuje też górską panoramę za oknem. Oprócz aparatury do ćwiczeń, klienci mogą skorzystać także z basenu.

Zakopane to zwyczajowy punkt startowy dla górskich wojaży – samo miasto ma jednak sporo do zaoferowania odwiedzającym, którzy, zaskoczeni kapryśną pogodą, poszukują atrakcji w jego obrębie. A gdy wszystkie pomysły zostaną już wykorzystane, ostatnią deską ratunku może okazać się…pociąg – nie do domu, a innej górskiej miejscowości. Koleje Galicyjskie, oferujące przejazdy retro kolejkami i parowozami na historycznych trasach, kursują w sezonie letnim po całym regionie, a hitem jest przejazd Zakopane – Poronin.