Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Mieczykach

Xiphophorus hellerii

Mieczyk to nazwa, która wielu osobom kojarzy się z rośliną, jednak pod tym mianem istnieje także ryba o wielu odmianach, z których najpopularniejszą jest mieczyk Hellera. To jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych lubiąca słodką wodę, ale powiedzieć o niej można znacznie więcej. Oto 10 top ciekawostek o mieczyku:

1. Naturalne środowisko

Naturalnym środowiskiem występowania mieczyka są wody Ameryki Środkowej, na przykład wody Meksyku, Gwatemali, Hondurasu. Tu żyje większość odmian mieczyka.

2. Barwa zielona

W naturze mieczyk ma niewyróżniającą się barwę zieloną i osiąga wielkość do 3 centymetrów.

3. 12 centymetrów długości

Mieczyki do hodowli wprowadzone zostały w 1909 roku. Dobrze rozmnażają się w warunkach sztucznych. Tak prowadzone mieczyki mogą osiągnąć do 12 centymetrów długości. Hodowane okazy mają najczęściej czerwone, pomarańczowe lub pomarańczowo-srebrzyste ubarwienie ciała.

4. Popularne mieczniki

Popularnymi mieczykami do hodowli są odmiany takie jak mieczyk czerwony, pomarańczowy, czarny, wiedeński, neonowy oraz albiotyczny.

5. Ryba akwariowa

Mieczyk jako ryba akwariowa może zmienić płeć — dotyczy to również samic, które już rodziły. Jeśli samiec zamienia się w samicę, jego mieczowata płetwa ogonowa nie zanika.

6. Mieczyk w ciąży

Mieczyk w ciąży tuż przed porodem jest łatwy do zauważenia — jego ciało jest bardzo nabrzmiałe. Poród powinien mieć miejsce w odosobnieniu, jest to konieczne ze względu na to, że narybek może zostać zjedzony przez inne ryby, a nawet przez swoich pobratymców. Narybek w hodowli winien być karminy sproszkowany pokarmem.

7. Hodowla miecznika

Decydując się na hodowlę mieczyka, nie należy umieszczać go w kuli ani w zbyt małym pojemniku, ponieważ ryba ta potrzebuje przestrzeni do życia.

8. Ryby stadne

Mieczyki są rybami stadnymi, zazwyczaj poruszają się w grupach i zasiedlają środkową strefę akwarium, w którym żyją. Są stworzeniami bardzo łagodnymi w stosunku do innych ryb, jednak często samce mieczyka walczą ze sobą w obrębie jednej grupy. Z tego względu unika się w hodowli przerybienia mieczyków.

9. Co jedzą?

Wśród tego, co jedzą mieczyki, wymienić można między innymi blanszowany szpinak, siekane dżdżownice, glony, larwy komara, larwy ochotka, posiekaną sałatę.

10. Stadne usposobienie

Mieczyki w jednym akwarium mogą żyć z rybami dennymi, brzankami, gupikami lub też stanowić pojedynczy gatunek. Ze względu na stadne usposobienie,
najlepiej jest mieć w hodowli minimum osiem osobników mieczyka.