Ciekawostki

10 ciekawostek o Mezopotamii dla dzieci

turcja

Mezopotamia nazywana często Kolebką Cywilizacji ze względu na fakt, iż to właśnie tam ludzie tworzyli pierwsze miasta. Właśnie w Mezopotamii osiedlały się większe grupy ludności co ostatecznie pozwalało na stworzenie cywilizacji.

To właśnie temu państwu możemy zawdzięczać dalszą historię gatunku ludzkiego. Ze względu na to, że powstała tu pierwsza cywilizacja, możemy domyślać się, iż powstało tam wiele wynalazków oraz rozwiązań, które ułatwiały życie ludziom przez tysiące kolejnych lat.

O Mezopotamii uczymy się wiele w trakcie szkolnej nauki, często jednak lekcje historii nie oddają potęgi tego państwa oraz nie pokazują jak wiele dobrego powstało w tym miejscu, dzięki pomysłom ówczesnych ludzi. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka ciekawostek na temat Mezopotamii, aby poszerzyć waszą wiedzę o tej wyjątkowej ludności.

1. Ludność Mezopotamii jako pierwsza wybudowała system melioracji zbudowany z sieci kanałów w celu odprowadzania wody z pól. Jak to się mówi potrzeba matką wynalazków – tak było również tu – ludność ta musiała radzić sobie z wylewającymi rzekami.

2. Na samym początku historii tego państwa władza należała do kapłanów, dopiero później przekazano ją władcom świeckim.

3. W Mezopotamii powstał jeden z cudów świata czyli wiszące ogrody Semiramidy.

4. Mieszkańcy żyjący na obszarze międzyrzecza wierzą w istnienie wielu bogów. Ich wyznanie to politeizm.

5. Do najważniejszych osiągnięć Mezopotamii uważane jest wynalezienie brązu, koła garncarskiego, pisma klinowego oraz użycie koła.

6. W Mezopotamii panowało wyjątkowe prawo zgodne z zasadą oko za oko, ząb za ząb. Osoby skazane za kradzież otrzymywały karę polegającą na ucięciu ręki.

7. Obecnie rejony zajmowane przez dawną Mezopotamię podzielone są na Syrię, Turcję, Irak i Iran.

8. W czasach starożytności obszar ten poddany był ogromnemu wpływowi ze strony greków, w 762 r został przejęty przez Arabów.

9. Najważniejsze zabytki międzyrzecza to brama Isztar, pieczęć cylindryczna oraz Sztandar z Ur.

10. Do dziś kultura Mezopotamii ma ogromny wpływ na ludzkość. Przykładem tego mogą być imiona bogów sumeryjskich, które przeniknęły do kultury masowej.