Ciekawostki

10 Interesujących Informacji i Ciekawostek o Medycynie

leki

Medycyna to jest nauką empiryczną opierająca się na doświadczeniu, która obejmuje całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka, sposobach na ich zapobieganie i leczenie.

Zwykłym ludziom kojarzy się z lekarzami i szpitalach, ale medycyna dotyczy każdego człowieka, więc wszyscy powinni mieć o niej przynajmniej minimalne pojęcie.

Oto ciekawostki medyczne człowieka, które znać mogą nie tylko studenci medycyny.

1. Braku snu

Człowiek umrze z braku snu szybciej niż z głodu, co zwykle trwa kilka tygodni.

2. Zarazki

Więcej zarazków jest przenoszonych przez przywitanie uściskiem rąk niż pocałunki.

3. Komórka jajowa

Kobieca komórka jajowa jest największą komórką w ludzkim ciele. Jest około 175 000 razy cięższa od najmniejszej komórki, męskiego plemnika.

4. Siatkówka

Kiedy człowiek patrzy na przedmiot, obraz tego obiektu pojawia się do góry nogami na jego siatkówce. Jednak ludzki mózg automatycznie to koryguje, umożliwiając postrzeganie obiektu właściwą stroną do góry.

5. Mięśnie

Słowo „mięśnie” pochodzi od łacińskiego terminu oznaczającego „mała mysz”. Mówi się, że starożytni Rzymianie uważali, że właśnie to przypominają napięte mięśnie bicepsa.

6. Fizjoterapia

Fizjoterapia rozpoczęła się w odpowiedzi na I wojnę światową. W wojsku „pomocnicy rekonstrukcji” (tzw. pielęgniarki) odpowiadali za rehabilitację rannych żołnierzy z wykorzystaniem zarówno terapii fizycznej, jak i terapii zajęciowej.

7. Naukowcy

Naukowcy twierdzą, że śpiewanie jest funkcją bardziej prawej półkuli mózgu, podczas gdy mówienie jest bardziej dominujące w lewej półkuli – dlatego niektórzy ludzie po udarze nadal mogą śpiewać.

8. Skóra

Cała powierzchnia ludzkiej skóry jest wymieniana co miesiąc, co oznacza, że w swoim życiu człowiek ma około 1000 różnych skór!

9. Kichanie

Kiedy człowiek kicha, jego ciało pozbywa się zainfekowanych komórek, a przeciętne kichnięcie rozprzestrzeni się około 100 000 komórek wirusa do dziewięciu metrów. Przeciętnie dorośli łapią dwa do trzech przeziębień rocznie. Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć 12 lub więcej przeziębień w ciągu roku.

10. The Journal of Neuroscience

Badanie z 2013 r. opublikowane w The Journal of Neuroscience sprawdziło, w jaki sposób niektóre emocje wpływają na ludzki zmysł węchu. Po wystawieniu badanych na obrazy wywołujące niepokój, takie jak wypadki samochodowe i wojna, naukowcy odkryli, że neutralne zapachy stały się nieprzyjemne, a nieprzyjemne zapachy jeszcze gorsze.