10 Interesujących Informacji i Ciekawostek o Medycynie
Medycyna to jest nauką empiryczną opierająca się na doświadczeniu, która obejmuje całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka, sposobach na ich zapobieganie i leczenie.
Zwykłym ludziom kojarzy się z lekarzami i szpitalach, ale medycyna dotyczy każdego człowieka, więc wszyscy powinni mieć o niej przynajmniej minimalne pojęcie.
Oto ciekawostki medyczne człowieka, które znać mogą nie tylko studenci medycyny.
1. Braku snu
Człowiek umrze z braku snu szybciej niż z głodu, co zwykle trwa kilka tygodni.
2. Zarazki
Więcej zarazków jest przenoszonych przez przywitanie uściskiem rąk niż pocałunki.
3. Komórka jajowa
Kobieca komórka jajowa jest największą komórką w ludzkim ciele. Jest około 175 000 razy cięższa od najmniejszej komórki, męskiego plemnika.
4. Siatkówka
Kiedy człowiek patrzy na przedmiot, obraz tego obiektu pojawia się do góry nogami na jego siatkówce. Jednak ludzki mózg automatycznie to koryguje, umożliwiając postrzeganie obiektu właściwą stroną do góry.
5. Mięśnie
Słowo „mięśnie” pochodzi od łacińskiego terminu oznaczającego „mała mysz”. Mówi się, że starożytni Rzymianie uważali, że właśnie to przypominają napięte mięśnie bicepsa.
6. Fizjoterapia
Fizjoterapia rozpoczęła się w odpowiedzi na I wojnę światową. W wojsku „pomocnicy rekonstrukcji” (tzw. pielęgniarki) odpowiadali za rehabilitację rannych żołnierzy z wykorzystaniem zarówno terapii fizycznej, jak i terapii zajęciowej.
7. Naukowcy
Naukowcy twierdzą, że śpiewanie jest funkcją bardziej prawej półkuli mózgu, podczas gdy mówienie jest bardziej dominujące w lewej półkuli – dlatego niektórzy ludzie po udarze nadal mogą śpiewać.
8. Skóra
Cała powierzchnia ludzkiej skóry jest wymieniana co miesiąc, co oznacza, że w swoim życiu człowiek ma około 1000 różnych skór!
9. Kichanie
Kiedy człowiek kicha, jego ciało pozbywa się zainfekowanych komórek, a przeciętne kichnięcie rozprzestrzeni się około 100 000 komórek wirusa do dziewięciu metrów. Przeciętnie dorośli łapią dwa do trzech przeziębień rocznie. Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć 12 lub więcej przeziębień w ciągu roku.
10. The Journal of Neuroscience
Badanie z 2013 r. opublikowane w The Journal of Neuroscience sprawdziło, w jaki sposób niektóre emocje wpływają na ludzki zmysł węchu. Po wystawieniu badanych na obrazy wywołujące niepokój, takie jak wypadki samochodowe i wojna, naukowcy odkryli, że neutralne zapachy stały się nieprzyjemne, a nieprzyjemne zapachy jeszcze gorsze.