Ciekawostki

Meduzy – 10 zaskakujących informacji i ciekawostek dla dzieci

meduza

Meduzy to fascynujące wodne zwierzęta, które swoim wyglądem przypominają stworzenia z innego świata. Należą, wraz z polipami, do parzydełkowców czyli typu zwierząt wodnych, które posiadają tzw. parzydełka – podłużne formy organów, dzięki którym zwierzęta te mogą zarówno bronić się, jak i polować. Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek na temat meduz!

1. Największą meduzą na świecie jest bełtwa festonowa, która żyje w chłodnych wodach Oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego, choć czasem obserwowana jest również w Morzu Bałtyckim. Jej długość wraz z gigantycznymi parzydełkami może dochodzić aż do 30 metrów, a średnica ciała odmian arktycznych osiąga nawet 2 metry.

2. Wyjątkową meduzą jest „turritopsis nutricula” – jedyne zwierzę na całym świecie, które po osiągnięciu dojrzałości może… cofnąć się do czasów sprzed niej! Oznacza to – choć tylko teoretycznie – że jest to jedyna istota na świecie, która zdolna jest do osiągnięcia nieśmietelności.

3. Niektóre gatunki meduz wykształciły specyficzny rodzaj obrony, który bazuje na emitowania światła. Bioluminescencyjne meduzy ostrzegają potencjalnych wrogów oraz przyciągają ofiary, które podążają w stronę światła.

4. Cassiopea, meduza zamieszkująca tropikalne wody Morza Karaibskiego i Mikronezji, potrafi wydzielać gęstą, toksyczną „mgłę”, która roznosi się dookoła jej ciała.

5. Meduzy nie posiadają mózgu – zamiast niego wykształciły tzw. układ nerwowy rozproszony. Komórki nerwowe występują w wielu miejscach w ciele meduzy, czasem mogą być zgrupowane w niewielkie, neuronowe twory, jednak żaden z nich nie pełni tak rozległych funkcji jak mózg u innych zwierząt.

6. W Morzu Bałtyckim najczęściej można spotkać nieduże i całkiem niegroźne chełbie modre – żyją one w płytkiej, ciepłej wodzie i szybko rozmnażają się w ciepłych miesiącach. Należy jednak uważać w głębszych wodach na inne, rzadsze gatunki meduz, które mogą zawędrować do Bałtyku przez prądy morskie i silne wiatry.

7. Najgroźniejszą meduzą – a przy tym jednym z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na świecie – jest osa morsa, której użądlenie w ciągu chwili może zabić dorosłego człowieka.

8. Meduzy żyją w różnych warunkach. Zamieszkują głównie oceany i morza, jednak niektóre gatunki przystosowały się do życia w słodkiej wodzie. Niektóre meduzy żyją w wodach ciepłych i tropikalnych, inne zaś zamieszkały lodowate, ciemne głębiny oceanów.

9. Meduzy są drapieżnikami. Żywią się m.in. krabami, krewetkami i rybami, a największe gatunki polują nawet na łososie i niektóre gatunki rekinów.

10. Wyjątkowym gatunkiem jest żeglarz portugalski. Korpus zwierzęcia przypomina pęcherzyk, który unosi się na powierzchni wody. W rzeczywistości nie jest to jeden osobnik, a nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt, które żyją w symbiozie w gęstym skupisku.