Afryka

25 ciekawostek oraz mało znanych informacji o Mauretanii

Pokryte głównie pustynią, z przeważającą większością kobiet eksponujących tylko swoje oczy i bez szczególnego życia nocnego, można by pomyśleć, że Mauretania nie ma wiele do zaoferowania. Jest jednak wręcz przeciwnie.

Około 90% ziemi mauretańskiej znajduje się na Saharze, podczas gdy ludność skupiona jest na południu, gdzie opady są nieco większe. Przedstawiliśmy interesujące fakty, ciekawostki oraz informacje na temat tej niesamowitej cywilizacji.

1. Jest to pustynny kraj sąsiadujący z Algierią na północy, Mali na zachodzie, Saharą Zachodnią i Oceanem Atlantyckim na wschodzie oraz Senegalem na południu.

2. Park Narodowy Banc d’Arguin jest jedną z największych atrakcji Mauretanii. Na obrzeżach wybrzeża atlantyckiego park składa się z piaszczystych wydm, przybrzeżnych bagien, małych wysp i płytkich wód przybrzeżnych. Jest to główne miejsce lęgowe ptaków wędrownych.

Flaga Mauretanii

3. Nouakchott jest stolicą i największym miastem Mauretanii. Jest to jedno z największych miast na Saharze.

4. Oficjalna nazwa kraju: Islamska Republika Mauretańska, a ponad 90% Mauretańczyków to muzułmanie.

5. Jeden z najdłuższych pociągów na świecie znajduje się w Mauretanii. Ma prawie trzy kilometry długości.

6. Ropa naftowa została odkryta w Mauretanii w 2001 r. na podmorskim polu Chinguetti. Chociaż odkrycie to miało istotne znaczenie dla gospodarki mauretańskiej, trudno jest przewidzieć jego ogólny wpływ.

7. Starożytne malowidła skalne w Mauretanii przedstawiają żyrafy, bydło i inne wypasane zwierzęta, które żyły w tym regionie zanim pustynia przejęła lądy.

8. Madagaskar i Mauretania są jedynymi krajami, które nie stosują waluty w systemie dziesiętnym.

9. Oprócz rudy żelaza, inne zasoby naturalne Mauretanii obejmują złoto, gips, fosforan, diamenty, miedź i ropę naftową.

10. Mauretania jest bogata w surowce mineralne, zwłaszcza w żelazo i rudę.

11. Kraj ten wywodzi swoją nazwę od starożytnego królestwa Berberów w Mauretanii, które istniało od 3 wieku p.n.e. do 7 wieku na dalekiej północy współczesnego Maroka i Algierii.

12. Wody przybrzeżne kraju należą do najbogatszych obszarów połowowych na świecie, ale nadmierna eksploatacja przez cudzoziemców zagraża temu kluczowemu źródłu dochodów.

13. Linia brzegowa Mauretanii oferuje doskonałe możliwości dla tych, którzy chcieliby chodzić po plaży, surfować, pływać lub łowić ryby w morzu.

14. Rząd został obalony 6 sierpnia 2008 r. w wyniku wojskowego zamachu stanu przeprowadzonego przez generała Mohameda Oulda Abdela Aziza.

15. Około 20% Mauretańczyków żyje za mniej niż 4 złote dziennie.

16. Mauretania jest jedną z najstarszych administracji politycznych w Afryce.

17. W średniowieczu Mauretania była kolebką potężnej dynastii Almoravidów, która rozprzestrzeniała islam w Afryce Północnej.

18. Francuska kolonizacja, na początku XX wieku, przyniosła prawne zakazy niewolnictwa i zakończenie wojny między klanami.

19. Mauretania była ostatnim krajem, który prawnie zniósł niewolnictwo. Dopiero w 2007 r. stała się ona prawnie karalna.

20. Najwyższa góra Mauretanii, 915-metrowa góra Ijill, jest prawie w całości stworzona z hematytu (rudy żelaza).

21. Teren w Mauretanii jest w większości jałowy. To płaska pustynia, z kilkoma wzgórzami w centrum kraju. Pustynia Sahara obejmuje 2/3 kraju.

22. Mauretania cierpi z powodu kilku kwestii związanych z prawami człowieka, w tym niewolnictwa, ponieważ co najmniej 4% ludności to niewolnicy.

23. Kediet ej Jill o wysokości 915 metrów nad poziomem morza jest najwyższym szczytem w Mauretanii.

24. Wybrzeże Mauretanii jest zasadniczo jedną długą, piaszczystą plażą, która jest prawie pozbawiona roślinności, ale wspiera zróżnicowaną populację ptaków.

25. Najbardziej znanym punktem orientacyjnym w stolicy, Port de Pêche, jest deptakiem i portem rybackim po zachodniej stronie Nouakchott.