Ciekawostki

10 Ciekawostek o Matematyce Dla Dzieci

liczydło

Matematyka jest przedmiotem szkolnym, który budzi lęk u wielu dzieci. Jednak ta królowa nauk, która pozwala zrozumieć wiele praw rządzących światem, to również dziedzina pełna interesujących faktów — te sprawiają, że można podejść do niej zupełnie inaczej, nawet jeżeli jest się kilkulatek. Oto ciekawostki matematyczne dla dzieci, które sprawią, iż najmłodsi przekonają się do królowej nauk.

1. Setka

Słowo „setka” pochodzi od staronordyckiego terminu „setna”, co w rzeczywistości oznacza 120, a nie 100.

2. 50% szans

W pokoju na 23 osoby istnieje 50% szans na to, że dwie osoby będą obchodzić urodziny tego samego dnia.

3. Symbole

Większość symboli matematycznych została wynaleziona dopiero w XVI wieku. Wcześniej równania zapisywano słowami.

4. Złoty stosunek

Złoty stosunek wynoszący około 1,618 między dwiema wielkościami, takimi jak długość, często pojawia się w przyrodzie (rozgałęzienia drzew, paprocie rozwijające się, układy szyszek sosny itp.) i był używany w historii do tworzenia estetycznych projektów i dzieł sztuki, takich jak Mona Lisa Leonarda da Vinci.

5. Duże liczby

Co następuje po milionie, miliardzie i bilionie? Bilard, kwintillion, sekstylion, septylion, oktylion, nonylion, decylion i undecylion.

6. Bok trójkąta

Najdłuższy bok trójkąta prostokątnego nazywa się przeciwprostokątną, zawsze znajduje się naprzeciwko kąta prostego.

7. Geometria

Słowo „geometria” pochodzi od greckich słów „geo”, co oznacza ziemię i „metria”, co oznacza miarę.

8. Euklides

Grecki matematyk Euklides, który żył około roku 300 przed naszą erą, jest często określany mianem „Ojca geometrii” ze względu na jego niesamowite prace geometryczne, które obejmowały wpływowe „Elementy”, które pozostały głównym podręcznikiem do nauczania matematyki do około początku XX wieku.

9. Liczba PI

Liczba pi, czyli stosunek obwodu do średnicy koła, nie może być wyrażona jako ułamek, co oznacza, że jest liczbą niewymierną. Zapisana jako ułamek dziesiętny nigdy się nie powtarza i nigdy się nie kończy.

10. Wszechświat

Wszechświat nie jest wystarczająco duży dla Googolplex. Googolplex to 10 do potęgi googola, czyli 10 do potęgi 10 do potęgi 100. Nasz znany wszechświat nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zapisać to na papierze. Jeśli człowiek spróbowałby zapisać tę sumę na komputerze, nigdy nie otrzyma odpowiedzi, ponieważ ten nie będzie miał wystarczającej pamięci.