Afryka

18 Interesujących Ciekawostek o Masajach

masajowie

Szacuje się, że w Kenii i Tanzanii żyje prawie milion Masajów. Są oni prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych grup etnicznych Afryki, ponieważ mają bardzo ciekawą kulturę i mieszkają w pobliżu wielu najpopularniejszych atrakcji turystycznych Afryki, takich jak Równina Serengeti czy obszar Masai Mara.

Poniżej znajduje się lista ciekawostek o tych fascynujących ludziach Afryki. Jest napisana zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych.

1. Tradycyjnie masajska dieta składała się z mleka, mięsa i krowiej krwi.

2. Masajowie są starym koczowniczym plemieniem afrykańskim, które od zawsze mieszkało w Afryce, głównie na północy Tanzanii i w południowej Kenii. Zostały one odkryte przez osadników około XIX wieku.

3. Słynny taniec, w którym mężczyźni skaczą tak wysoko jak to tylko możliwe, jest oficjalnie znany jako adumu. Mężczyźni sprawiają, że wygląda on prosto, ale jest trudniejszy niż na to wygląda.

4. Wielu Masajów stało się chrześcijanami, a mniejsza ich część muzułmanami.

5. Bydło odgrywa ważną rolę w życiu Masajów. Jest ono ich podstawowym źródłem pożywienia.

taniec

6. Żyją na afrykańskiej sawannie w rezerwatach zwierzęcych, na przykład w obszarze Masai Mara.

7. W 1850 roku terytorium Masajów osiągnęło swoje największe rozmiary.

8. Masajowie piją krowią krew, ponieważ wierzą, że będą dzięki temu silniejsi.

9. Popularne wśród Masajów jest przekłuwanie i rozciąganie małżowin usznych.

10. W tym społeczeństwie to kobiety budują chaty i prowadzą gospodarstwo domowe. Do mężczyzn należy opieka nad bydłem.

tanzania

11. Powszechnie uważa się, że lud Masajów pochodził z doliny Nilu. Uważa się, że ludność Afryki opuściła dolinę Nilu w XV lub XVI wieku, docierając do obecnego miejsca zamieszkania.

12. Mężczyźni biorą udział w walce na kije. Jest to sposób na sprawdzenie odwagi i umiejętności. Kiedy człowiek nie wykazuje bólu, jest prawdziwym wojownikiem.

13. Taniec adumu jest częścią ceremonii, podczas której chłopcy stają się mężczyznami. Skoki są również sposobem na przyciągnięcie panny młodej przez mężczyzn. Im wyżej skacze, tym bardziej kwalifikuje się na kawalera.

14. Masajowie nie mają oficjalnej ceremonii pogrzebowej. Członkowie plemienia, którzy zginęli, są pozostawieni na polach dla padlinożerców. Chowani w grobach są tylko wielcy wodzowie. To dlatego, że Masajowie uważają pochówek za szkodliwy dla gleby.

Masaj z włócznią

15. Fizycznie, są bardzo wysocy i szczupli. Nawet mężczyźni noszą biżuterię z koralikami.

16. Mieszkańcy żyją ze zwierzętami, ponieważ są głównie rolnikami. Im więcej bydła ma człowiek, tym uważany jest za zamożniejszego.

17. Masajowie wierzą w jednego boga – Enkai lub Engai. Tradycyjnie bóg ten objawia się w dwóch formach: dobroczynnego czarnego boga lub mściwego czerwonego boga.

18. Dawniej podstawą masajskiej diety była bydlęca krew połączona z mlekiem.