Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Mariannie Orańskiej

źródło: Wikipedia

Marianna Orańska była niderlandzką królewną, która zapisała się na kartach historii jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych kobiecych postaci w XIX wieku.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Marianna Orańska była córką pierwszego króla Niderlandów, Wilhelma, oraz Wilhelminy Fryderyki Luizy.

2. Pierwsze lata swojego życia spędziła w Berlinie w towarzystwie rodziny swojej matki, czyli pruskiej dynastii Hohenzollernów. Nie potrafiła jednak odnaleźć się w sztywnych ramach dworskiej etykiety, dlatego poczuła wielką ulgę, kiedy odziedziczyła dobra śląskie.

3. Zasłynęła na Śląsku jako znakomita inwestorka. Jej posiadłości były nie tylko praktyczne, ale też imponowały pod względem architektonicznym. Z kolei smykałka do interesów i przedsiębiorczość sprawiły, że dzięki niej region bardzo dynamicznie się rozwijał.

4. Jej małżeństwo z Albrechtem od początku nie było szczęśliwe. Para nie odpowiadała sobie pod względem temperamentów, a mąż zdradzał Mariannę bardzo często, przez co ona chętniej spędzała czas na Śląsku lub w Niderlandach.

5. Johannes van Rossum był najpierw koniuszym, później sekretarzem, a ostatecznie kochankiem Marianny Orańskiej. Ich romans wywołał wielki skandal i doprowadził męża Orańskiej do wniesienia pozwu o rozwód. Skandal wybuchł ponownie, kiedy okazało się, że królewna jest w ciąży z kochankiem.

6. Marianna Orańska stała się obiektem szykan i kpin na dworze, kiedy stwierdziła, że chce samotnie wychowywać nieślubne dziecko. W pierwszej połowie XIX wieku takie sytuacje były zupełnie nie do pomyślenia. Jej syn zmarł na szkarlatynę w wieku dwunastu lat.

7. Marianna zmarła w 1883 roku i zgodnie z własną wolą została pochowana obok swojego kochanka. Jego nazwisko nie widnieje jednak na płycie nagrobnej.

8. Kiedy wyszedł na jaw romans królewny z Rossumem zakazano jej kontaktu z czwórką dzieci z małżeństwa. Musiała przeprowadzić się w inne miejsce w okolicy, aby doglądać swojego majątku.

9. Kiedy Marianna Orańska zamieszkała nad Renem, rozbudowała swój pałac, a jego część udostępniła zwiedzającym jako muzeum swojego rodu.

10. Po śmierci swojego synka Marianna Orańska kazała wybudować w Erbach kościół ewangelicki, w którym pochowała synka. Ta tragedia zmotywowała ją do dalszej działalności dobroczynnej.

11. W całym swoim życiu królewna Marianna Orańska założyła 3 nadleśnictwa i zbudowała 26 leśniczówek. Drewno z jej lasów było wykorzystywane jako budulec w całym regionie.

12. Jej energiczna działalność przyczyniła się do rozwoju turystyki w Lądku. To włąsnie ona zadecydowała o tym, żeby odnowić tutejsze źródła wody mineralnej. Jedno z nich zostało nawet nazwane jej imieniem, ale po wojnie nazwę zmieniono na „Dąbrówka”.

13. To z inicjatywy Marianny Orańskiej w Stroniu zbudowano hutę szkła, która na jej cześć nazywała się Oranienhutte. Dopiero po drugiej wojnie światowej nazwę zmieniono na „Violetta”.

14. Jej poddani nazywali ją często „matką ubogich i sierot”, ponieważ pomagała najbiedniejszym i finansowała budowę nowych domów oraz remonty starych.

15. Jej celem było kształcenie chłopskich dzieci, dlatego bardzo dużo inwestowała w szkoły i wspomagała w tym zakresie najbiedniejszych.