Ciekawostki

15 ciekawostek dla dzieci o Marii Curie Skłodowskiej

Maria Curie
źródło: Henri Manuel / Wikipedia

Maria Curie-Skłodowska była jednym z najlepszych naukowców w historii. Przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która dostała Nagrodę Nobla, a otrzymała ją aż dwa razy. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Maria Curie-Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie. Jej rodzice pochodzili z drobnej szlachty i oboje byli nauczycielami.

2. Maria miała trzy siostry i brata, a każde z nich charakteryzowało się wielkim talentem w ścisłych dziedzinach. W jej domu panowała więc atmosfera nauki, ale również patriotyzm związany z ruchem narodowowyzwoleńczym, ponieważ Polska znajdowała się wówczas pod zaborami pruskim, austriackim i rosyjskim.

3. Od dziecka Maria miała ogromne zdolności i to zarówno w zakresie przedmiotów ścisłych, jak i przedmiotów humanistycznych. Kiedy jej starsza siostra usiłowała czytać elementarz, ale jej nie wychodziło, czteroletnia Maria wyjęła jej go z rąk i bez zająknięcia przeczytała na głos cały tekst. Incydent ten stał się ulubioną anegdotą rodzinną.

4. Maria potrafiła porozumiewać się po rosyjsku, niemiecku, angielsku oraz francusku. Jeśli dodać do tego język ojczysty, można powiedzieć, że znała dobrze aż pięć języków.

5. W czasie zaborów studia polskie były zakazane, dlatego Maria Skłodowska i jej siostry wstąpiły na tak zwany Uniwersytet Latający. Miały tam okazję poznać wielu wybitnych naukowców i rozwijać swoje zainteresowania.

6. Rodzina Marii nie była bogata, dlatego siostry nie mogły uczyć się jednocześnie. Kiedy Bronia wyjechała do Paryża na studia, Maria musiała zarabiać w Polsce na jej utrzymanie. Później jednak dołączyła do siostry i to właśnie w Paryżu rozpoczęła się jej wielka kariera naukowa.

7. W czasie studiów Maria Curie-Skłodowska udzielała się w teatrze i przy takiej okazji poznała Ignacego Jana Paderewskiego. Teatr był jej wielką pasją, ale zdecydowanie bardziej wolała chemiczne laboratoria.

8. Pod koniec XIX wieku Maria wyszła za Pierre’a Curie, który był miłością jej życia i partnerem podczas pracy w laboratorium.

9. Pierre Curie i Maria Curie-Skłodowska otrzymali w prezencie ślubnym rowery. Stały się one ich ulubionym środkiem transportu i to na nich wyjechali w podróż poślubną.

10. Jej suknia ślubna miała prosty krój i ciemny kolor, ponieważ Maria była osobą bardzo praktyczną i nie chciała kupować sukni, którą założy tylko raz w życiu. Kreacji tej używała później podczas pracy w laboratorium.

11. Córka Marii i Pierre’a, Irena, wiele lat później otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

12. W 1903 roku małżeństwo Maria i Pierre Curie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością. Maria Curie-Skłodowska była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała to wyróżnienie.

13. Maria Curie-Skłodowska była pierwszym profesorem kobietą na paryskiej Sorbonie. Katedrę objęła po mężu, który zginął pod kołami ciężarowego wozu konnego.

14. To ona była pomysłodawczynią tego, aby dzieci uczyły się w ciekawy sposób, a więc na przykład w laboratoriach czy muzeach.

15. W 1911 roku Maria Curie-Skłodowska otrzymała drugą Nagrodę Nobla za odkrycie polonu i radu.