Manila – interesujące fakty, informacje i ciekawostki
Manila znajduje się na szczycie listy najgęściej zaludnionych miast na świecie. Najbardziej ruchliwe dzielnice handlowe Manili wyraźnie przypominają o nowoczesności miasta.
Manila, z przeważającą liczbą ludności katolickiej, ma kilka wiekowych kościołów pełnych zabytkowej ikonografii religijnej.
Najbardziej popularnym sportem w Manili jest koszykówka. Miasto ma swoją profesjonalną drużynę. Mecze odbywają się na Stadionie Pamięci Rizal i Araneta Coliseum.
Pierwszy filipiński święty pochodził z Manili. Nazywał się Lorenzo Ruiz. Został stracony w Japonii za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa.
Wielka Brytania rządziła Manilą przez 2 lata. W 1762 roku Brytyjczycy najechali miasto i rządzili nim przez 2 lata. Ich władza nie rozprzestrzeniła się poza granice Manili. Okupacja nastąpiła w wyniku wojny siedmioletniej z Francją i zakończyła się podpisaniem traktatu w 1764 roku.
Przejdź się ulicami Binondo w Manili i sprawdź jego własne Chinatown, które jest najstarsze na świecie. Zbudowane w 1594 roku Chinatown było centrum chińskiego handlu, gdzie filipińsko-chińskie rodziny prowadzą wiele instytucji biznesowych. Od tego czasu Chinatown stało się głównym celem dla chińskich towarów i chińskiego jedzenia.
Harrison Plaza i inne tereny w Manili były kiedyś cmentarzami. Dzięki modernizacji niektóre święte miejsca pochówku musiały zostać wymazane, aby ustąpić miejsca budynkom handlowym. Tak jest w przypadku starego cmentarza znajdującego się na południowy zachód od obszaru kiedyś znanego jako Fort San Antonio Abad w Malate w Manili. Obecnie teren ten zajmuje Harrison Plaza, znany również jako pierwsze w kraju nowoczesne centrum handlowe.
Ratusz w Manili wygląda jak trumna z krzyżem, gdy patrzy się na niego z góry. Został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak tarcza templariuszy, ale nie można nie pomyśleć o czymś innym, gdy widzi się go po raz pierwszy.
Manila była częścią ważnego szlaku handlowego galeonów od XVI do XIX wieku. Towary z Azji, takie jak przyprawy, jedwab i perła, zostały załadowane na statki, które płynęły z miasta do Nowego Świata.
Pod koniec II wojny światowej większość Manili została zniszczona w wyniku intensywnych bombardowań lotniczych. Aby odbudować miasto, trzeba było podjąć masowe działania rekonstrukcyjne.
Historyczne budowle Manili cechuje różnorodność wpływów architektonicznych, od teatrów Art Deco po hiszpańskie struktury kolonialne i neoklasyczne.
Pod miastem znajdują się tajne tunele. Biegną one pod Makati City i Global City w Taguig i zjeżdżają na głębokość 3,5 metra pod ziemię. Kolejny tunel, zwany tunelem Fort Bonifacio, biegnie pod Megaworld. Do tunelu prowadzą cztery wejścia: przez C5, w pobliżu East Rembo, przy Anapola Street i przy Morning Glory Street.
W 1995 r. tunel został zamknięty, ale w 2012 r. Agencja Bases Conversion and Development ogłosiła plany odbudowy tunelu. Przed planami obejrzenia tuneli, a także przed rezerwacją hoteli i lotów do Manili, należy sprawdzić, czy tunele są otwarte dla zwiedzających.
Położony w pobliżu Megaworld tunel ma około 2,24 km długości i 4 metry szerokości.
Chociaż niektórzy twierdzą, że tunel został wybudowany na zlecenie generała Douglasa MacArthura w 1942 roku, z relacji historycznych wynika, że został wybudowany dużo wcześniej. Były dyrektor Muzeum Armii Filipin, powiedział, że budowa tunelu rozpoczęła się na początku 1900 roku dzięki wysiłkom górników Igorot z Cordillera.
Tunel był początkowo wykorzystywany jako „podziemna autostrada”, która pomagała w transporcie żywności, leków i innych artykułów wojskowych do Fort McKinley (obecnie Fort Bonifacio). W 1936 r. został rozbudowany w 1936 r., aby służyć jako siedziba główna i pomieszczenie magazynowe dla zaopatrzenia wojskowego. W czasie II wojny światowej służył jako kryjówka dla japońskich urzędników.
Stworzony z amerykańskiego jeepa wojskowego z czasów II wojny światowej, kultowy jeep nadal dominuje na miejskich drogach. Jednostki te olśniewają ulice Manili kolorowym wystrojem przedstawiającym filipińskie obrazy religijne i popkulturowe.
Uniwersytet Santo Tomas w Sampaloc w Manili został założony w 1611 roku, co czyni go najstarszym uniwersytetem w Azji. Jest to również największy uniwersytet katolicki na świecie pod względem liczby studentów.
Manila wzięła swoją nazwę od kwiatu. Historia ludowa mówi, że piękne kwiaty wyrosły kiedyś poza murami nowo wybudowanego miasta zwanego Intramuros.