Azja

35 Ciekawostek o Malediwach

malediwy

Malediwy składają się z 1192 wysp koralowych, gdzie około 200 jest zamieszkałych. Mieszka tutaj 436 tys. ludzi, a oficjalnym językiem jest język malediwski. Oto lista najlepszych ciekawostek, informacji i faktów o Malediwach.

Zobacz też -> Ciekawostki dla Dzieci o Malediwach

1. Malediwy to wyspiarski kraj południowoazjatycki, położony na Oceanie Indyjskim.

2. Drzewo kokosowe jest jednym z symboli godła Malediwów. Drzewa kokosowe mogą rosnąć do 30 metrów i osiągnąć wiek 100 lat. Ich drewno jest niezwykle masywne i szeroko stosowane.

3. Malediwy to kraj muzułmański, a od turystów oczekuje się, że odwiedzający go turyści również będą podążać za tradycjami i szanować je podczas zwiedzania. Alkohol można spożywać tylko w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, ponieważ jest on zakazany wszędzie indziej.

4. Ze średnią wysokością gruntu wynoszącą 1,5 metra nad poziomem morza, jest to najniższy kraj świata, a nawet jego najwyższy punkt naturalny jest najniższym punktem na świecie na wysokości 2,4 metra.

5. Malediwy znajdują się na południowy zachód od Indii i Sri Lanki.

6. Plażowe chaty są najlepszą opcją zakwaterowania w tym tropikalnym raju położonym pośród Oceanu Indyjskiego.

7. Male jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w Republice Malediwów. Miasto zajmuje całą wysepkę Malé. Wyspa ma 1,7 kilometra długości i 1,0 kilometra szerokości.

8. Malediwy, obejmujące obszar o powierzchni około 90000 kilometrów kwadratowych, są jednym z najbardziej rozproszonych geograficznie krajów na świecie, jak również najmniejszym krajem azjatyckim, zarówno pod względem obszaru lądowego, jak i liczby ludności.

9. Flaga Malediwów ma różne symbole i symboliczne kolory: Zielony dla pokoju i narodowego Drzewa kokosowego, Biały Półksiężyc dla islamu i Czerwony dla krwi ich walk o niepodległość.

10. Import alkoholu, wieprzowiny, a także produktów wieprzowych jest nielegalny. W czasie Ramadan, nawet turyści powinni trzymać się muzułmańskich obyczajów.

11. Wyspy Malediwów są pochodzenia koralowego. Ich niesamowity piasek jest biały i bardzo drobny. Plaże koralowe są rzadkie i stanowią mniej niż 5% plaż świata.

12. Malediwy są popularnym miejscem do obserwacji rekinów, zwłaszcza na atolu South Ari, gdzie można spotkać rekiny wielorybie, największe ryby na świecie.

13. Tradycyjny taniec malediwski, Bodu Beru, jest ważnym elementem lokalnych festiwali i uroczystości. Charakteryzuje się rytmiczną muzyką i energicznym tańcem.

14. Dhoni to tradycyjne malediwskie łodzie, które od wieków są używane do transportu i rybołówstwa. Mają one charakterystyczny kształt i są częścią kultury morskiej Malediwów.

15.  Malediwy mają długą historię żeglarstwa i rybołówstwa, z rybą tuna jako podstawą diety i eksportu.

16. Oficjalnym językiem Malediwów jest Dhivehi, który ma swoje unikatowe pismo, Thaana, z wpływami z języka arabskiego, hindi i innych języków regionu.

17. Wyspy Malediwów mają kilka raf koralowych, ale to właśnie bogactwo życia morskiego w całym kraju odróżnia je od innych miejsc do nurkowania.

18. Malediwczycy budowali swoje domy w koralowcach. To tradycyjne budownictwo jest teraz zabronione, ponieważ rafy koralowe są chronione na całym świecie. Wiele domów z koralowców nadal można zobaczyć w Male i na lokalnych wyspach.

19. Na niektórych wyspach Malediwów, jak Vaadhoo, można obserwować zjawisko bioluminescencji. Jest to efekt naturalny, wywołany przez mikroskopijne organizmy morskie, które świecą w nocy, tworząc spektakularne, świecące plaże.

20. Większość turystów na Malediwach przyjeżdża na z góry ustalone wycieczki, które obejmują zakwaterowanie na jednej z ponad 80 kurortowych. Wszystkie kurorty znajdują się na nieskazitelnie czystych wyspach.

21. Do typowych napojów należy „raa” (tradycyjny napój z soku palmowego) oraz herbaty i kawy często aromatyzowane lokalnymi przyprawami.

22. Pierwsze ślady osadnictwa na Malediwach pochodzą z około 1500 roku p.n.e. Wczesne społeczności prawdopodobnie przybyły z południowej Azji, głównie z Indii i Sri Lanki. Początkowo mieszkańcy praktykowali formy animizmu i hinduizmu.

23. W XII wieku Malediwy przeszły na islam, co przyniosło znaczące zmiany w kulturze i społeczeństwie. Według tradycji, islam został przyjęty po cudownym wydarzeniu związanym z malediwskim mędrcem, który uwolnił mieszkańców od ducha morskiego (jinni).

24. Malediwy, ze względu na swoje strategiczne położenie na szlakach morskich między Bliskim Wschodem a Azją Południową, były ważnym przystankiem na drodze morskiej przypraw. Wyspy były znane głównie z eksportu kauri, cennych muszli używanych jako waluta w regionie.

25. W XVI wieku Malediwy znalazły się pod wpływem Portugalii, a później Holandii. Chociaż te europejskie mocarstwa nie ustanowiły bezpośredniej kolonialnej kontroli nad wyspami, wywarły wpływ na regionalny handel i politykę.

26. Malediwy są prawdopodobnie reminiscencją łańcucha zatopionych wulkanów, które powstały około 60 milionów lat temu. Ostatnie badania zakładają, że atole raf koralowych powstały przez setki tysięcy lat.

27. Nagość i opalanie się nago lub topless nie jest dozwolone na Malediwach, nawet jeśli jesteś na prywatnej plaży w kurorcie.

28. Dla kraju wyspiarskiego takiego jak Malediwy, drastyczne zmiany klimatyczne i rosnący poziom oceanów stanowi poważne zagrożenie. Żeby zwrócić uwagę na problem Mohamed Nasheed, prezydent, przeniósł posiedzenie gabinetu z października 2009 roku na dno oceanu. Prezydent wraz ze swoimi 13 urzędnikami rządowymi użył sprzętu do nurkowania i umieścił na biurkach, które zostały zatopione na dnie morskim, aby zwiększyć uwagę na zagrożenia, przed którymi stoją łańcuchy wyspiarskie.

29. Jako kraj wyspiarski, Malediwy mają dostęp do obfitych zasobów ryb i owoców morza. Tuńczyk jest jednym z najpopularniejszych składników, często podawanym jako „mas riha” (curry z tuńczyka) lub „mas huni” (posiekany i przyprawiony tuńczyk z kokosem, podawany z płaskim chlebem zwany roshi).

30. Tradycyjne malediwskie domy są zbudowane z koralowców, co jest unikatowe w skali światowej. Jednakże ze względów ekologicznych praktyka ta jest obecnie ograniczana.

31. Kokos jest wszechobecny w kuchni malediwskiej. Zarówno miąższ, jak i mleko kokosowe są używane do dodawania bogatego smaku i kremowej tekstury do wielu potraw, zwłaszcza curry.

32. Podobnie jak w kuchni indyjskiej i srilankijskiej, w malediwskich daniach używa się obfitości przypraw. Curry, kurkuma, cynamon, kardamon i liście curry to tylko niektóre z powszechnie stosowanych przypraw. Te intensywne smaki dodają głębi i charakteru potrawom.

33. Chociaż ryby i owoce morza dominują, istnieje również wiele opcji wegetariańskich, często z wykorzystaniem lokalnych warzyw takich jak maniok, bataty, i liście drzewa chlebowego.

34. Słodycze również odgrywają ważną rolę, z popularnymi deserami takimi jak „bondibai” (słodki ryż z mlekiem kokosowym) i „kulhi boakibaa” (pikantne ciasto rybne).

35. Chociaż ryż jest podstawowym składnikiem większości posiłków, chleb taki jak roshi (podobny do indyjskiego roti) i papadhu (cienkie, chrupiące placki) również są popularne.