Ciekawostki

10 Ciekawostek o Mahatma Gandhim

fot. flickr.com/photos/55638925@N00/255569844 / Wikipedia

Mahatma Gandhi to człowiek, o którym większość osób coś słyszała. Czym charakteryzowały się jego poglądy?

1. Gandhi

Gandhi urodził się w rodzinie hinduskiej. Wychowała go matka. W wieku trzynastu lat ożenił się z rówieśniczką, Kasturbą Makharji. Małżeństwo było aranżowane przez obie rodziny. Żona urodziła mu czterech synów.

2. Przeciętny uczeń

Gandhi był przeciętnym uczniem. Z trudem dostał się na uniwersytet w Bombaju. W wieku 19 lat dostał się do University College w Londynie, gdzie miał studiować prawdą. Po powrocie do kraju nie udało mu się odnieść sukcesów w zawodzie, tym bardziej że w Indiach panowała duża konkurencja.

3. Zachodnia kultura

Próbował poznać zachodnią kulturę, brał udział w lekcjach etykiety, jednak najbardziej nie mógł przekonać się do jedzenia. Przeszedł na wegetarianizm.

4. Niepowodzenia zawodowe

Niepowodzenia zawodowe w rodzinnym kraju spowodowały, że przyjął roczny kontrakt w hinduskiej firmie Natalu w Południowej Ameryce. Na własnej skórze zetknął się z upokarzającym traktowaniem ludzi o innym kolorze skóry.

Kiedyś w sądzie prawnik nakazał mu zdjąć turban. Gandhi jednak tego nie zrobił, a wyszedł z pomieszczenia.

5. Wojna burska

W czasie wojny burskiej zachęcał mężczyzn do walki o niepodległość Indii. Wspierał ludzi, budował szpitale i szkoły.

6. Filozofia Ganhiego

Filozofia Ganhiego zakładała równe traktowanie ludzi różnych ras i kultur. Pragnął również równouprawnienia kobiet.

7. Poszukiwanie prawdy

Celem Gandhiego było poszukiwanie prawdy. W wieku 37 lat porzucił współżycie seksualne, choć był żonaty. Chciał tym samym pozbyć się pożądania, a nauczyć prawdziwie kochać.

8. Milczenie

Jeden dzień w tygodniu Gandhi spędzał na milczeniu.

9. Hinduska rodzina

Choć Gandhi urodził się w hinduskiej rodzinie, do kwestii religijnych odnosił się z dużym dystansem. Widział wady różnych religii, również własnej.

10. Niestosowanie przemocy

Postać Gandhiego kojarzy się głównie z koncepcją niestosowania przemocy. Ta idea ma korzenie w religii hinduskiej i buddyjskiej. Uważał jednak, że bronienie swojej religii, mienia i honoru jest rzeczą szlachetną, a jeszcze bardziej szlachetną, bronienie ich, starając się nie wyrządzić przeciwnikowi krzywdy.