Ciekawostki

Luksemburg – Interesujące Ciekawostki Dla Dzieci

Cześć dzieciaki! Czy słyszeliście kiedyś o Luksemburgu? To małe, ale bardzo interesujące państwo w Europie, które ma wiele ciekawostek! Dziś opowiem Wam o kilku z nich.

1. Po pierwsze, Luksemburg jest tak mały, że można przejść przez niego pieszo w ciągu jednego dnia! Oczywiście, nie polecam Wam tego, ponieważ z pewnością zmęczylibyście swoje stópki. Ale warto wiedzieć, że taki mały kraj może mieć wiele do zaoferowania.

2. Luksemburg jest małym ale bardzo bogatym krajem. W kraju tym działa wiele międzynarodowych firm i instytucji finansowych, co wpływa na gospodarkę i poziom bogactwa mieszkańców.

3. Luksemburg jest jednym z najmniejszych krajów na świecie – ma zaledwie 2 586 km² powierzchni. Jest około 120 razy mniejszy niż Polska.

4. Kraj ten ma trzy oficjalne języki – luksemburski, francuski i niemiecki.

5. W Luksemburgu znajduje się jedna z najwyżej położonych stacji kolejowych na świecie – stacja kolejowa w Troisvierges, która znajduje się na wysokości 470 m n.p.m.

6. Ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć rowerową, z ponad 600 km tras rowerowych, co sprawia, że jest to idealne miejsce do jazdy na rowerze.

7. W marcu 2020 roku Luksemburg stał się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził bezpłatny transport publiczny na terenie całego kraju. Decyzja ta została podjęta w celu zredukowania emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza. Bezpłatny transport obejmuje wszystkie pociągi, autobusy i tramwaje na terenie Luksemburga.

8. Luksemburg jest niewielkim krajem, ale ma rozwiniętą gospodarkę, co przyciąga wiele osób z sąsiednich krajów, takich jak Francja, Belgia i Niemcy, którzy dojeżdżają tam do pracy. Szacuje się, że co najmniej 200 000 osób codziennie przekracza granice Luksemburga, by tam pracować.

9. Restauracja Chiggeri w Luksemburgu została zapisana do Księgi Rekordów Guinnessa w 2016 roku jako restauracja z największym wyborem win na świecie. W momencie ustanowienia rekordu restauracja oferowała 2 500 rodzajów wina, ale wkrótce po tym została przegoniona przez restaurację The Grand Lisboa Hotel w Makau, która oferowała wtedy 16 800 rodzajów wina.

10. Historia Luksemburga sięga X wieku, kiedy to powstało niewielkie hrabstwo na zachodnich peryferiach Niemiec. Od tamtego czasu Luksemburg miał burzliwą historię, będąc położonym między dwoma potęgami ówczesnej Europy – Francją i Niemcami. Luksemburg był wielokrotnie podbierany przez sąsiadów, ale zawsze starał się odzyskać swoją niepodległość. W kolejnych latach Luksemburg był okrawany ze swoich ziem przez silniejszych sąsiadów, ale mimo to starał się utrzymać swoją tożsamość i niepodległość.

11. Podczas I wojny światowej Luksemburg został zajęty przez wojska Cesarstwa Niemieckiego, które toczyły walki z Francją i innymi krajami. Luksemburg stał się strategicznym punktem na froncie zachodnim, ponieważ kontrolował ważne linie kolejowe i drogi. Niemcy utrzymali kontrolę nad Luksemburgiem przez cały czas trwania wojny. Po zakończeniu wojny w 1918 roku Luksemburg odzyskał swoją niepodległość i stał się suwerennym państwem. Niepodległość Luksemburg odzyskał w 1867 roku.

12. Podczas II wojny światowej Luksemburg został zaatakowany przez III Rzeszę i został włączony do Niemiec jako część okupowanej Europy. W 1944 roku Luksemburg stał się terenem walk pomiędzy aliantami a Niemcami, a w końcu został odbity przez aliantów. Po zakończeniu wojny Luksemburg odzyskał swoją niepodległość i stał się ponownie suwerennym państwem.

13. Luksemburg jest dziedziczną monarchią konstytucyjną, a władzę wykonawczą sprawuje Wielki Książę, który powołuje premiera i rząd. Władza ustawodawcza należy do Izby Deputowanych, a Wielki Książę ma również pewne uprawnienia związane z ustawodawstwem, takie jak prawo weta wobec ustaw. Konstytucja Luksemburga została przyjęta w 1868 roku i została wielokrotnie zmieniona i zaktualizowana od tego czasu.

14. Około jednej trzeciej powierzchni Luksemburga zajmują lasy. Luksemburg jest znany z pięknych krajobrazów i dzikich obszarów leśnych, które są idealne do turystyki pieszej i rowerowej.

15. Najdłuższa rzeka w Luksemburgu to Sûre (niem. Sauer), która ma długość około 173 kilometrów. Sûre wypływa z lasów Ardeny we wschodniej Belgii, przepływa przez Luksemburg i wpada do Mozeli w Niemczech.

16. Najwyższym szczytem Luksemburga jest Kneiff, który osiąga wysokość 560 metrów n.p.m. Szczyt ten znajduje się w północno-zachodniej części kraju, niedaleko granicy z Belgią, w paśmie górskim Ardenny.