Ciekawostki

Ludwik Pasteur – 15 interesujących ciekawostek

ludwik pasteur
źródło: Paul Nadar / Wikipedia

Ludwik Pasteur był francuskim chemikiem i prekursorem mikrobiologii, który fascynuje dzisiejszych naukowców, mimo że żył w XIX wieku. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze ciekawostki na jego temat.

1. Ludwik Pasteur spędził dzieciństwo w miejscowości Arbois znajdującej się niedaleko granicy szwajcarskiej. Studiował w Paryżu na kierunku przyrodniczym, a później pracował jako nauczyciel fizyki w Dijon.

2. W połowie XIX wieku Ludwik Pasteur poślubił Marie Laurent, z którą miał pięcioro dzieci. Niestety aż troje z nich zmarło przedwcześnie, co było wielką, rodzinną tragedią.

3. W drugiej połowie XIX wieku Ludwik Pasteur opracował szczepionki na cholerę, wściekliznę i wąglika. Jego odkrycie zrewolucjonizowało świat medycyny i na przestrzeni lat uratowało życie milionom ludzi na całym świecie.

4. Ludwik Pasteur opracował metody, które pozwalały na hodowanie bakterii i był pierwszym człowiekiem w historii, który wykorzystywał do tego płynne podłoża.

5. W ostatnich latach przed śmiercią Pasteur był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które zostało założone w 1857 roku. Towarzystwo to zrzeszało wybitnych naukowców, a wśród honorowych członków znaleźli się miedzy innymi Maria-Curie Skłodowska, Cyryl Ratajski, Józef Kallenbach czy Karol Dziewoński.

6. W szkole Ludwik Pasteur nie należał do dobrych uczniów. Według wspomnień, które ocalały do dnia dzisiejszego, wbrew prośbom ojca nie uczył się zbyt dobrze i bardzo często lądował za karę w tak zwanej oślej ławce.

7. W młodości Pasteur, mimo zainteresowań przyrodniczych, najbardziej pasjonował się sztuką. Przejawiał zresztą wielki talent plastyczny i zamierzał podjąć studia o tym kierunku. Na szczęście dla ludzkości, zwyciężyła medycyna.

8. Wbrew obiegowej opinii nie interesował się chemią i miał z niej najsłabsze stopnie nawet na etapie studiów.

9. Był jednym z pierwszych naukowców, którzy zajęli się metodami przechowywania żywności. Dowiódł, że fermentacja nie jest procesem chemicznym, tylko wywołują ją drobnoustroje. Pod tym względem znacząco wyprzedzał swoje czasy.

10. Ludwik Pasteur opracował metodę konserwacji żywności za pomocą obróbki termicznej. To właśnie od jego nazwiska wywodzi się nazwa tego procesu, czyli pasteryzacja.

11. Jednym z pierwszych pacjentów Ludwika Pasteura był dziewięcioletni chłopiec, a mianowicie Joseph Meister, którego pogryzł pies zarażony wścieklizną. Naukowiec podał mu bardzo bolesną szczepionkę, która uratowała mu życie i pozwoliła dożyć starości. Był to wyjątek, ponieważ wcześniej nie stosował on szczepionek, które nie zostały przez niego gruntownie przetestowane. Tym razem uznał jednak, że ma niewiele do stracenia i odniósł sukces.

12. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XIX wieku wielu poważanych wówczas naukowców nie traktowało poważnie teorii Ludwika Pasteura. Na przykład Pierre Pachet, który był profesorem fizjologii w Tuluzie, nazywał jego teorie zabawnymi bdurami.

13. Odkrycia Pasteura dotyczące szczepionek zrobiły furorę na całym świecie, a pierwsza stacja zapobiegania wściekliźnie na świecie powstała w Warszawie.

14. Joseph Meister, który był pierwszym pacjentem Pasteura, pracował w jego instytucie aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

15. W 1892 roku odbył się Jubileusz Pasteura, który stał się świętem nauki w całej Europie.