Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Ludwigu van Beethovenie

źródło: Wikipedia

Twórca Ody do Radości, koncertów fortepianowych i skrzypcowych, jednej z największych twórców muzycznych wszech czasów. Zobacz ciekawostki o Ludwigu van Beetohovenie:

1. Urodził się między 15 a 17 grudnia 1770 r. w Bonn. Jego dziadek, również Ludwig, był kapelmistrzem, który przybył do Niemiec z terenów dzisiejszej Belgii. Ojciec, Johann, był tenorem w kapeli dworskiej. Ożenił się z Marią Magdaleną Laym z d. Keverich, z którą miał, włączając kompozytora, siedmioro dzieci.

2. Ojciec Ludwiga nadużywał alkoholu i bywał agresywny w stosunku do rodziny. To on jednak zajmował się wyszukiwaniem nauczycieli dla młodego Ludwiga. Chciał bowiem, by stał się on „cudownym dzieckiem”, podobnie jak Mozart.

3. Jako 17-latek Beethoven przeżył śmierć matki. Jego ojciec oddał się wówczas całkowicie nałogowi. W związku z tym to Ludwig stał się wówczas faktyczną głową rodziny i musiał zająć się młodszymi braćmi.

4. Gdy Ludwig miał ok. 25 lat, jego życie naznaczyła okropna tragedia, jaką była powolna utrata słuchu. Kompozytor wpadł wówczas w depresję i miał nawet myśli samobójcze. Miłość do muzyki utrzymała go przy życiu, jednak z czasem mógł już tylko komponować, a całkowicie musiał zaprzestać publicznych występów.

5. Tzw. zeszyty konwersacyjne stanowią zapis rozmów, jakie Ludwig prowadził ze swoim otoczeniem po tym, jak już całkowicie ogłuchł. Dzięki jego przyjacielowi Antonowi Schindlerowi przetrwało 138 brulionów. Wszystkich zeszytów mogło być nawet 400.

6. Po śmierci brata, Kaspara, zdecydował się przejąć opiekę nad jego synem Karlem. Uważał, że bratowa prowadzi zbyt rozwiązły styl życia. Wychowanie dziecka nie szło mu jednak dobrze. Karl próbował nawet popełnić samobójstwo w 1826 r.

7. Przez cale życie cierpiał z powodu chorób jelit. Pod koniec życia zmogła go tzw. puchlina wodna, a także marskość wątroby. Zmarł w Wiedniu 26 marca 1827 r. w wieku 57 lat. Początkowo został pochowany na wiedeńskim Cmentarzu Friedhof St. Marx, jednak w 1888 r. został przeniesiony na Cmentarz Centralny w Wiedniu.

8. Twórczość Beethovena obejmuje ok. 700 kompozycji. Wśród nich znajdują się m.in. opera Fidelio z 1805 r., 9 symfonii, 5 koncertów fortepianowych, koncert skrzypcowy, koncert potrójny, msza C-dur op. 86, 16 kwartetów smyczkowych i 32 sonaty fortepianowe.

9. Rok 2020, w związku z 250. rocznicą urodzin kompozytora, był ogłoszony rokiem Ludwiga van Beethovena. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak, że wiele z zaplanowanych w związku z tym imprez nie odbyło się.

10. Z kompozytorem związana jest anegdota o pojemności płyty CD. Dyrektor generalny Sony, Norio Ōga, zwany ojcem płyty kompaktowej, chciał, żeby na płycie zmieściła się cała IX Symfonia Beethovena, czyli ok. 74 minuty.

11. Nazwiskiem kompozytora nazwana została jedna z planetoid z grupy pasa głównego, znajdującego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. 1815 Beethoven została odkryta 27 stycznia 1932 r. w Heidelbergu przez Karla Reinmutha.

12. Beethoven należy do grona tzw. klasyków wiedeńskich, czyli kompozytorów tworzących w duchu klasycyzmu, których życie było powiązane z Wiedniem. Znajdują się w nim jeszcze Joseph Haydn, u którego Ludwig pobierał lekcje oraz Wolfgang Amadeus Mozart. Beethoven jest jednocześnie uważany za prekursora romantyzmu w muzyce.

13. Beethoven, mimo że nawet kilkukrotnie zaręczał się, nigdy się nie ożenił. Obiektem jego uczuć zostawały często kobiety z wyższych sfer, z którymi nie mógł się związać z racji niskiego urodzenia. Płeć piękna stanowiła dla niego natchnienie, m.in. Giulietta Guicciardi została uwieczniona dzięki Sonacie Księżycowej.

14. W 1956 r. Chuck Berry przedstawił światu utwór „Roll over Beethoven”. Traktuje on o tym, żeby kompozytor odsunął się razem z klasyczną muzyką i pozwolił wejść na scenę rock and rollowi. Magazyn „Rolling Stone” umieścił ten utwór na 97. miejscu listy 500. najlepszych piosenek wszech czasów.

15. Do kompozytora nawiązuje również film familijny z 1992 r. „Beethoven” w reżyserii Briana Levanta. Tytułowy Beethoven to bernardyn, który swoje imię zawdzięcza słynnemu Ludwigowi. Na fali sukcesu tego filmu powstało 5 sequeli.