Polska

29 Interesujących Ciekawostek o Lublinie

Lublin

Lublin jest miastem położonym w województwie lubelskim. Jest centralnym ośrodkiem aglomeracji lubelskiej i leży nad rzeką Bystrzycą. Lublin jest miastem zajmującym dziewiątą pozycję wśród miast z największą populacją. Pod względem powierzchni zajmuje miejsce 16.

1. W Lublinie jest obecnie aż 339 811 mieszkańców (dane zebrane pod koniec 2018 roku).

2. Powierzchnia miasta to 147 kilometrów kwadratowych.

3. Odległość Lublina od stolicy naszego kraju to 170 kilometrów.

4. Z lublina jest tylko niecałe 100 kilometrów do przejścia granicznego z Ukrainą.

5. Początki osadnictwa na terenach miasta są bardzo stare i sięgają aż VI wieku. Jako pierwsza istniała tu osada handlowa, ponieważ przez tereny dzisiejszego Lublina biegł niegdyś szlak handlowy prowadzący aż od Morza Martwego.

6. Lublin leży w strefie klimatu kontynentalnego wilgotnego.

7. Historycznego udokumentowana lokacji miasta dokonał Władysław Łokietek 15 sierpnia 1317 roku. W roku 1341, jego syn odniósł wielkie zwycięstwo podczas bitwy pod Lublinem z tatarami. Rok po tych wydarzeniach król Kazimierz nadała miastu przywilej regulacyjny, na mocy którego otoczono całe miasto murami obronnymi.

8. To właśnie w Lublinie, królem został obrany Władysław Jagiełło. Odbyło się to 2 lutego 1386 roku podczas jednego z pierwszych sejmów walnych.

9. Miasto otrzymało prawo składu w 1392. Prawo to nakazywało przejeżdżającym przez miasto kupcom, wystawić swoje towary. Dzięki temu przywilejowy Lublin zaczął się bardzo prężnie i szybko rozwijać.

10. To właśnie w Lublinie dokonał się tak zwany Hołd Pruski, czyli ostateczna kapitulacja zakonu krzyżackiego i złożenie przez Albrechta Hohenzollerna hołdu lennego ówczesnemu królowi Zygmuntowi II Augustowi.

11. Miasto uległo dość dużemu zniszczeniu w II połowie XVII wieku, które spowodowane było potopem szwedzkim oraz najazdami kozaków.

12. W roku 1630 wybuchła w Lublinie epidemia dżumy pochłaniając aż 5 tysięcy ofiar.

13. Lublin w XVI i XVII wieku był głównym ośrodkiem reformacji.

14. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Fabryka Samochodów Ciężarowych produkowała samochody marki FSC Lublin orazz FSC Żuk. Żuk był jednym z symboli PRLu. W latach 90tych fabrykę wykupił koreański koncern Daewoo.

15. Lublin jest jednym z trzech miast w naszym kraju po którym regularnie jeżdżą trolejbusy.

16. W latach 70tych w Lublinie został zaprojektowany i utworzony pierwszy polski przewód światłowodowy. Już w 1983 roku otwarto pierwszą w Polsce fabrykę światłowodów.

17. W mieście działa Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Jest to centrum badawcze, które zrzesza instytucje naukowe razem z przedsiębiorcami. W ten niezwykle innowacyjny projekt włączyły się wszystkie lubelskie uczelnie, samorząd miasta oraz województwa. Celem Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jest inwestowanie i rozwój nowoczesnych technologii.

18. Jedną z głównych ulic handlowych Lublina, jest Krakowskie Przedmieście. W mieście znajduje się aż 20 centrów handlowych i aż kilkadziesiąt supermarketów i hipermarketów.

19. W Lublinie działa KUL, czyli Katolicki Uniwersytet Lubelski. Powstał on w 1918 roku, jako Uniwersytet Lubelski. Na KULu wykładał przez pewien czas Karol Wojtyła, czyli późniejszy papież Jan Paweł II.

20. Bardzo charakterystyczną przekąską wywodzącą się z Lublina jest cebularz. Przekąska ta wywodzi się z kuchni żydowskiej i jest pszennym plackiem pokrytym pokrojoną w drobne paski cebulą i makiem. Pierwsze wzmianki o przekazywanym z pokolenia przepisie pochodzą z XIX wieku.

21. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia Lubla, które było zmienioną formą starosłowiańskiego imienia Lubomir.

22. Miasto ma swoje motto, które brzmi,,Lublin, miasto inspiracji’’.

23. Lublin w swojej historii, był dwukrotnie stolicą Polski. Trwało to jednak zaledwie kilka miesięcy. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce po zakończeniu I wojny światowej. Drugi raz Lublin został stolicą Polski po zakończeniu II wojny światowej.

24. Lublin przed rokiem 1939 był głównym centrum społeczności Żydowskiej w Polsce. Nazywany był także Żydowskim Oxfordem.

25. Lublin bywa nazywany potocznie,, Małym Krakowem’’.

26. Lublin może poszczycić się mianem wyjątkowo kulturalnego miasta, ponieważ rok rocznie odbywa się tutaj ponad 30 festiwali i wydarzeń kulturalnych.

27. Miasto posiada własny hejnał. Melodia hejnały lubelskiego ma około 400 lat, ale jej autor nie jest znany. Ta unikalna i oryginalna melodia grana jest z balkonu ratusza.

28. Lublin nazywany jest miastem studentów, ponieważ w mieście jest aż 5 tysięcy zagranicznych studentów.

29. Symbolem miasta jest kozioł. Wiąże się to z pewną legendą, w której po krwawej i zażartej bitwie z Tatarami wiele osób zginęło osierocając swoje dzieci. Malcy przetrwali jednak dzięki kozie, która karmiła je własnym mlekiem. W podziękowaniu za ratunek i przetrwanie koza stała się symbolem miasta. Jednakże rysownik popełnił błąd i zamiast kozy, narysował brodatego koziołka. Od tego czasu miasto nazywane było Kozim Grodem.