Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Łomży i okolicy 2023

rynek w Łomży
fot. Arkadiusz Zarzecki / Wikipedia

Łomża jest malowniczym miastem położonym w północno-wschodniej Polsce, na historycznym Mazowszu. Jest też głównym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym ziemi łomżyckiej, a jednocześnie jednym z ciekawszych pod względem kryjącej się za nim historii miejsc na mapie turystycznej naszego kraju, Warto wiedzieć, że miasto to, ale i jego okolice, bogate jest w atrakcje, każda z których czyni z niego miejscowość godną uwagi i odwiedzenia. Ale na które z nich warto zwrócić swoją szczególną uwagę?.

1. Stary Rynek

Atrakcją otwierającą nasze zestawienie jest Stary Rynek, sercem którego jest klasycystyczny ratusz, którego budowa zaczęła się w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to świetne miejsce na początek zwiedzania. Malownicze, przepełnione wieloma lokalami gastronomicznymi i usługowymi.

2. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Bardzo spektakularny park krajobrazowy, zlokalizowany w okolicach Łomży. Składają się na niego aż dwa rezerwaty przyrody – Kalinowo oraz Wielki Dział. To na pewno świetne miejsce do tego, by spędzić czas na łonie natury. Adres atrakcji: Drozdowo.

3. Kościół i klasztor ojców Kapucynów

Doskonale zlokalizowany kompleks osadzony na skarpie nad Narwią. Powstawał w latach 1770-1798, a stworzony został w stylu baroku toskańskiego. Znajdował się tu kiedyś pierwszy gotycki kościół parafialny w Łomży. Adres atrakcji: ul. Krzywe Koło 3.

4. Muzeum Północno-Mazowieckie

Dla wielbicieli muzeów świetną atrakcją może się okazać tutejsze Muzeum Północno-Mazowieckie, założone jeszcze w 1948 roku z inicjatywy Adama Chętnika – polskiego etnografa. Znaleźć tu można wiele eksponatów – nie tylko tych ściśle związanych z Łomżą. Adres atrakcji: ul. Dworna 22c.

5. Katedra św. Michała Archanioła

Powstała w stylu gotyckim katedra została wybudowana w roku 1526 (jest to przybliżona data) i jest świetną przedstawicielką budownictwa sakralnego. W środku znaleźć można słynny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, autorstwa Wojciecha Gersona. Adres atrakcji: ul. Dworna 25

6. Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Łomży odnaleźć można skansen z aż dwudziestoma zabytkowymi domami z drewna. Dzięki niemu można się poczuć, jakby przebywało się w mieście sprzed wielu lat. Zwłaszcza że zabytkowe budynki zachowały się bardzo dobrze. Adres atrakcji: Zamkowa 25, Nowogród.

7. Teatr Lalki i Aktora

Powstały już w roku 1987 teatr, który odznacza się nieszablonowym wyglądem, a przede wszystkim repertuarem. Z całą pewnością spodoba się wszystkim odwiedzającym miasto dzieciom. Adres atrakcji: Plac Niepodległości 14.

8. Pałac Biskupi

Pałac wykonany w stylu neoklasycystycznym, powstały w 1925 roku. Tuż obok niego znajduje się jeszcze starsza, XVIII-wieczna Plebania, które razem mają za sobą naprawdę rozległą historię. Adres atrakcji: ul. Dworna 20.

9. Cmentarz Katedralny

Najstarszy cmentarz na Mazowszu, który tak właściwie zawiera w sobie trzy cmentarze – rzymskokatolicki, prawosławny oraz ewangelicko-augsburgski. Często porównywany jest do warszawskich Powązek. Adres atrakcji:  ul. Kopernika 3a.

10. Kościół Wniebowzięcia NMP

Tuż obok Cmentarza Katedralnego znajduje się kościół, wykonany w stylu neorosyjskim. Powstał w 1877 roku, a dawniej był cerkwią garnizowaną. Do dziś posiada wiele form architektonicznych stanowiących pozostałości po takowej. Adres atrakcji: ul. Henryka Sienkiewicza 1.

11. Park Wodny

Łomża to również atrakcje dla dzieci, w tym świetny park wodny, który zaprasza do siebie przez cały rok. Na miejscu dostępne są baseny, zjeżdżalnie, brodziki i wiele innych. Adres atrakcji: ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 15.

12. Skatepark

Obowiązkowe miejsce dla dzieci jeżdżących na deskorolce – i nie tylko. Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Na jego terenie znajdują się też dwa place zabaw. Adres atrakcji: ul. Mazowiecka.

13. Murale w Łomży

Atrakcje w Łomży to nie tylko miejsca historyczne, ale i te przedstawiające sztukę nowoczesną. Chodzi o murale, których w tym mieście nie brakuje, a które naprawdę zapadają w pamięć i wyglądają fenomenalnie. Jest ich wiele, a te najpopularniejsze przedstawiają „Cud nad Narwią”, Powstanie Styczniowe, Wjazd Księcia Janusza do Łomży z prawami miejskimi oraz Marszałka Piłsudskiego na Kasztance. Adresy atrakcji: kolejno ul. Rządowa 5, ul. Wojska Polskiego 11, ul. Giełczyńska oraz Plac Niepodległości 15. 

14. Plaża nad Narwią

Strzeżona plaża znajdująca się tuż nad Narwią jest świetnym miejscem na pobyt w rodzinnym gronie. Najlepiej jest oczywiście odwiedzić ją w sezonie letnim – choć nie jest ogromna, na pewno nadrabia to tym, że miasto dobrze o nią dba.

15. Ławeczka Hanki Bielickiej

Ławeczka poświęcona słynnej aktorce powstała w 2007 roku i na pewno jest jedną z rzeczy, na które warto spojrzeć. Zwłaszcza że znaleźć ją można w pobliżu Starego Rynku. Adres atrakcji: ul. Farna, przy zbiegu ul. Dwornej i Starego Rynku.

16. Biebrzański Park Narodowy

W dość bliskiej okolicy Łomży znaleźć można Biebrzański Park Narodowy, który jest w stanie wynagrodzić trudy nieco dłuższej podróży świetnymi widokami oraz mnóstwem atrakcji w swoim obrębie. Adres atrakcji: Goniądz.

17. Zamek w Tykocinie

Tykociński zamek w XVIII wieku został zniszczony przez pożar. Wcześniej był jednym z ulubionych miast króla Zygmunta Augusta. Na początku XXI wieku został odbudowany i dziś prezentuje się naprawdę okazale. Adres atrakcji: Puchalskiego 3, Tykocin.

18. Forty w Piątnicy

Forty zlokalizowane w Piątnicy Poduchownej to świetna atrakcja. Wszystkie trzy połączone są systemem wałów i fos. Stanowią fragment XIX-wiecznych umocnień Twierdzy Łomża. Adres atrakcji: Piątnica.

19. Koszary carskie w Zambrowie

Doskonale zachowane koszary, stanowiące prawdziwą gratkę dla wielbicieli militariów. Można je zwiedzić na własną rękę – miasto Zambrów bowiem nie nastawia się na turystykę i nie oferuje wycieczek z przewodnikiem. Adres atrakcji: Aleja Wojska Polskiego 29, Zambrów.

20. Muzeum Przyrody (Dwór Lutosławskich) w Drozdowie

Zestawienie zamyka Muzeum Przyrody w bliskim Łomży Drozdowie działa już od lat osiemdziesiątych i pozwala podziwiać przyrodę doliny Narwii. To miejsce, w którym można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy na temat roślinności tego obszaru. Adres atrakcji: Główna 38, Drozdowo.