Polska

15 Muzeów w Łodzi, Które Warto Zobaczyć

kamera

Łódź jest powszechnie znana jako stolica włókiennictwa, jednak ciekawych miejsc w tym mieście jest znacznie więcej. Jeden z największych ośrodków miejskich na terenie Polski może pochwalić się wieloma muzeami, w których wizyta może stanowić interesujące urozmaicenie całego pobytu. Oto piętnaście najlepszych z nich!

1. Muzeum Kinematografii

Historia tego miejsca sięga lat 70. XX wieku, kiedy to placówka oficjalnie rozpoczęła działalność. Łódź od początku była ściśle związana z polską sztuką kinematografii, na co wpływ miała w dużej mierze znakomicie prosperująca od kilkudziesięciu lat Szkoła Filmowa. W gmachu zgromadzono ponad 50 tysięcy eksponatów, które zostały pogrupowane w kilka głównych kategorii – historia kina, plakat, animacja, scenografia oraz technika filmowa. W miejscu tym można zobaczyć aparaturę filmową z epoki, plakaty i fotosy sprzed lat oraz wystawy, które przybliżają odwiedzającym najważniejsze osobistości ze świata polskiej kinematografii. W muzeum organizowane są również cykliczne projekcje filmów dokumentalnych, które poruszają zagadnienie szeroko rozumianej tematyki społecznej. Dla fanów złotego i srebrnego ekranu Muzeum Kinematografii to prawdziwa świątynia X muzy!

Adres: Plac Zwycięstwa 1, Telefon: 42 203 24 50

2. Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka

Nieco innym profilem może pochwalić się Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka. W budynku przy Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego zgromadzono eksponaty, takie jak na przykład minerały, kamienie szlachetne oraz formacje skalne. Szczegółowe opisy pozwalają zapoznać się z ich historią, sposobem powstawania oraz pochodzeniem, a prawdziwą „perełką” jest fragment meteorytu, który zdobi jedną z muzealnych gablot.

Adres: Kopcińskiego 31, Telefon: 42 635 45 93

3. Muzeum Komunikacji Miejskiej

Muzeum Komunikacji Miejskiej to niezwykłe miejsce na mapie Łodzi. Wystawa stała prezentuje tablice rozkładowe z epoki, modele łódzkich autobusów, bilety, kasowniki oraz makietę najstarszego tramwaju, jaki kiedykolwiek wyjechał na lokalne tory, czyli słynnego Herbrandta. Każda gablota opatrzona jest notkami informacyjnymi, dzięki którym możliwe jest dogłębne zapoznanie się z przeszłością polskiej komunikacji miejskiej. Muzeum to jest wbrew pozorom niezwykle interesującym miejscem, które skupia wokół siebie społeczność zafascynowaną tym oryginalnym i mało popularnym tematem. Polecamy!

Adres: Wierzbowa 51, Telefon: 42 672 12 07

4. Muzeum Sztuki (MS1)

Muzeum Sztuki to jedno z dwóch tego typu obiektów, które działają na terenie Łodzi. Nam bardziej przypadła do gustu wystawa w oddziale oznaczonym symbolem MS1, pomimo faktu, że wystawy w obu gmachach koncentrują się na podobnym podejściu do tworzonej sztuki – kładąc duży akcent na malarstwo i rzeźbę XX i XXI wieku. Wśród twórców, których dzieła znalazły dom przy ulicy Więckowskiego, można wyróżnić między innymi Leona Chwistka, Maxa Ernsta i Stanisława Ignacego Witkiewicza, a prawdziwym skarbem muzealnym są tutaj przykłady twórczości Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego. Warto zajrzeć do MS1, ponieważ jest to jedno z najbardziej przystępnych miejsc tego typu na mapie całej Polski, co pozwala osobom początkującym bezpiecznie wkroczyć w świat sztuki współczesnej – bez obawy o uczucie skonfundowania i brak zrozumienia.

Adres: Więckowskiego 36, Telefon: 42 622 97 90

5. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa jest największym w tej części Europy zbiorem tkanin i materiałów włókienniczych. Wystawa obejmuje między innymi tradycyjne maszyny przemysłowe z epoki, przykłady najrzadszych tkanin oraz notki historyczne, które w ścisły sposób koncentrują się na „ojcach założycielach” włókienniczej historii Łodzi.

Adres: Piotrkowska 282, Telefon: 572 087 469

6.Muzeum Fabryki

Muzeum Fabryki stanowi znakomite dopełnienie wizyty w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Wystawa koncentruje się na samej włókienniczej historii miasta, przybliżając postać Izraela Poznańskiego. Dla osób spragnionych wiedzy i potrzebujących pogłębienia tematu wejście do Muzeum Fabryki to wręcz obowiązek!

Adres: Drewnowska 58, Telefon: 42 664 92 93

7. Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi to niesamowite wehikuł czasu, które przenosi odwiedzających wiele lat wstecz – do epok, w których stolica województwa łódzkiego była jednym z najprężniej rozwijających się miast na całym świecie. Eksponaty są prezentowane w zabytkowej kamienicy, która w przeszłości należała do Izraela Poznańskiego, a liczne wystawy stałe i czasowe pozwalają niemalże na własnej skórze odczuć, jak wyglądało życie w Łodzi kilka stuleci temu. Dla fanów historii wizyta w tym muzeum to nie lada gratka!

Adres: Ogrodowa 15, Telefon: 42 307 26 57

8. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Przybliżenia odwiedzającym jeszcze szerszego zakresu historycznego podejmuje się Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Ekspozycja koncentruje się bowiem nie tylko na nowożytności i średniowieczu, ale też starożytności prehistorii. Przepełnione monetami, dokumentami, naczyniami i rękodziełami gabloty pozwalają uzyskać zupełnie nowy pogląd na przeszłość Polski i całego regionu, będąc jednocześnie ogromnym zastrzykiem wiedzy. Gwarantujemy – o niektórych faktach nie było mowy na lekcjach historii w szkole!

Adres: plac Wolności 14, 42 632 84 40

9. Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

Pozostając w klimatach szkolnych warto przenieść się do placówek edukacyjnych sprzed dekad, czego najłatwiej dokonać poprzez przekroczenie progu Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej. Ekspozycja koncentruje się na plecakach, świadectwach, tornistrach, dyplomach i elementarzach, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyły lokalnym dzieciom podczas codziennych zmagań szkolnych. Sama historia placówki również jest interesująca, ponieważ pomysł na powołanie do życia takiego miejsca pojawił się jeszcze przed uzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Adres: Wólczańska 202, Telefon: 537 462 100

10. Muzeum Historii Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu apteki prezentowały się zupełnie inaczej, kreując wrażenie niezwykłego miejsca przepełnionego sprzętem laboratoryjnym, odczynnikami i probówkami z nieznanymi substancjami. Właśnie takie wrażenie wywiera Muzeum Historii Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego, które zlokalizowane jest dodatkowo w pięknej secesyjnej kamienicy. W naszej opinii to zdecydowanie najbardziej stylowe miejsce na całej mapie Łodzi!

Adres: plac Wolności 2, Telefon: 539 521 563

11. Muzeum Sportu i Turystyki

Łódzkie Muzeum Sportu i Turystyki jest zbiorem informacji o najważniejszych dokonaniach i postaciach, jakie zaznaczyły swoją obecność w sporcie. Cała podróż rozpoczyna się od odległych czasów, aby następnie zmierzając w stronę współczesności zaprezentować poprzez eksponaty, tablice i nagrania osiągnięcia Zbigniewa Bońka, Jana Tomaszewskiego i Artura Partyki. Imponujący jest również interaktywny charakter całego muzeum – odwiedzający mogą między innymi wsiąść na „kolarkę” i podjąć rękawice w zawodach sportowych.

Adres: plac Wolności 2, Telefon: 698 492 833

12. Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Adres: Gdańska 13, Telefon: 42 620 05 71

Muzeum Tradycji Niepodległościowych podzielone jest na kilka pododdziałów, jednak to gmach przy ulicy Gdańskiej stanowi najważniejszy z nich. Jest to również najstarsze muzeum historyczne w mieście, a każdy z eksponatów jest dobitnym przykładem intensywnych działań ruchów niepodległościowych, jakie były prowadzone na terenie Łodzi. Zbiory nie koncentrują się jednak wyłącznie na przedmiotach historycznych – wydzielone zostały również sekcje prezentujące najważniejsze dzieła sztuki, takie jak rzeźby, obrazy i rysunki, które pod względem swojej tematyki bezpośrednio nawiązują do martyrologii mieszkańców okolicznych terenów. Warto jednak pamiętać o tym, że znaczna część wystaw porusza ważne społecznie tematy, które często opatrzone są zdjęciami i obrazami nieodpowiednimi dla mniejszych dzieci. Z tego powodu Muzeum Tradycji Niepodległościowych powinno być obowiązkowym punktem wycieczki do Łodzi, jednak na wizytę w tym miejscu lepiej zdecydować się w „dorosłym” gronie zwiedzających.

13. Kuźnia Romów

Przy ulicy Wojska Polskiego zlokalizowany jest niewielki budynek, który stanowi upamiętnienie tragicznych wydarzeń, jakie rozgrywały się na terenie Łodzi podczas II wojny światowej. Mowa tu o stworzeniu obozu dla Romów, którzy na stosunkowo małej powierzchni zostali stłoczeni w liczbie kilku tysięcy osób. Jest to ważne miejsce w historii Łodzi i całej Polski, bowiem sam temat eksterminacji poszczególnych grup etnicznych jest w mediach rzadko poruszany, dlatego wizyta w Kuźni Romów pozwala w wartościowy sposób uzupełnić wiedzę, która powinna być powszechna.

Adres: Wojska Polskiego 84, Telefon: 42 62 005 90

14. Muzeum Kanału „Dętka”

Muzeum to zlokalizowane jest pod ziemią, a dokładniej kilka metrów poniżej bruku, którym wyłożony jest łódzki Plac Wolności. Początkowo sam kanał służył jako zbiornik na deszczówkę, jednak wraz z rozwojem technik kanalizacyjnych stopniowo przestał być eksploatowany, dlatego w miejscu tym utworzono niewielkie muzeum. Ekspozycja przybliża zwiedzającym historię i charakter tego miejsca, a klimat panujący w liczącym blisko 150 metrów długości kanale wywiera ogromne wrażenie!

Adres: Plac Wolności, Telefon: 42 250 51 31

15. Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Kolejnym łódzkim muzeum, które w bezpośredni sposób podejmuje temat szeroko rozumianej martyrologii jest Muzeum Dzieci Polskiej. Wystawa koncentruje się na losach najmłodszych mieszkańców województwa łódzkiego na przestrzeni wieków. Zmieniające się rządy i ustroje polityczne były z reguły dla dorosłych zwiastunem i obietnicą poprawy sytuacji materialnej, natomiast dla samych dzieci zabory, czasy II wojny światowej oraz komunizmu miały jeden wspólny mianownik – uczucie cierpienia. Wystawa przybliża historię i sposób funkcjonowania niemieckiego obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej, oryginalne listy najmłodszych, które bardzo często nie dotarły do właściwych adresatów oraz szereg zdjęć i nagrań, będących żywym potwierdzeniem tragedii osób w żaden sposób nie zasługujących na swój los.

Adres: Piotrkowska 90, Telefon: 42 645 45 31