CiekawostkiEuropa

23 Ciekawostki oraz Mało Znane Fakty o Loch Ness

Szkojca

Loch Ness to duże, głębokie, słodkowodne jezioro na Wyżynie Szkockiej. Jezioro ma 36,2 km długości i 2,7 km szerokości w najszerszym miejscu. Oto ciekawostki, informacje i fakty o Jeziorze Loch Ness.

1. Wody Loch Ness są bardzo ciemne z powodu torfu wypłukanego ze wzgórz do lochu. Jest to dobra osłona dla stworzeń, które mogą żyć w głębinach.

2. Loch Ness ma temperaturę 6°C i jest „ciepły” przez cały rok. Ponieważ temperatura wody w Loch Ness wynosi 6°C przez cały rok, woda nigdy nie zamarza. W mroźne dni widać parę wodną wydobywającą się z powierzchni Loch Ness.

3. Potwór pojawił się w setkach książek, filmach i programów telewizyjnych, stając się najsłynniejszym potworem jeziora na świecie. Słynne filmy to m.in. „Loch Ness” i „The Water Horse”.

4. Loch Ness jest drugim co do wielkości jeziorem szkockim pod względem powierzchni na obszarze 56 kilometrów kwadratowych, zaraz po Loch Lomond.

5. Średnia głębokość wynosi 132 metry.

6. Pewne trio biznesowe założyło Loch Ness Water, firmę, która butelkuje wodę z Loch Ness jako prezent upominkowy.

7. Robert Kenneth Wilson, lekarz z Londynu, uchwycił prawdopodobnie najsłynniejsze zdjęcie potwora z Loch Ness. Został on opublikowany w Daily Mail 21 kwietnia 1934 roku.

8. Najwcześniejszy raport o potworze z okolic Loch Ness pojawi się w „Life of St. Columba” Adomnána w VII wieku.

9. Jego najgłębszy punkt ma 230 metrów.

zachód słońca

10. Loch Ness powstało około 10 tysięcy lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej.

11. Oprócz potworów, Loch Ness jest również znany wśród społeczności rybackiej jako dom dla wielu gatunków ryb. Słodka woda jest idealnym miejscem na łososia czy pstrąga.

12. Niektóre teorie naukowe uważają, że rodzina stworzeń mogła zostać uwięziona w lochu pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, która zakończyła się około 10 tysięcy lat temu. Inne teorie sugerują, że potwór to ogromna ryba lub gad.

13. Każdego roku około miliona osób odwiedza Loch Ness, generując około 25 milionów funtów dla lokalnej gospodarki.

14. Każdego miesiąca w Google wyszukuje się około 200 tysięcy razy frazy „Loch Ness Monster”.

15. Zamek Urquhart znajduje się na zachodnim brzegu.

16. Do jeziora wpada około 40 małych rzek, strumieni i dróg wodnych, w tym Oich, Tarff, Enrich i Farigaig.

loch ness photoshop
Potwór z Loch Ness 😉

17. Loch Ness jest częścią Kanału Kaledońskiego, który łączy Inverness z Fort William. Kanał został zbudowany na początku XIX wieku przez inżyniera Thomasa Telforda i składa się z 29 śluz na swojej drodze.

18. Jest jedna wyspa na jeziorze – Cherry Island w Fort Augustus.

19. Pseudonim potwora z Loch Ness „Nessie” oznacza „czysty”.

20. Loch Ness był kiedyś obserwowany przez najmniejszą szkocką latarnię morską – latarnię morską Bona.

21. Niektórzy uważają, że potwór z Loch Ness to plezjozaur, czyli rodzaj dinozaura morskiego, który przemierzał planetę 205 milionów lat temu.

22. Normalna widoczność pod wodą nie przekracza 10 centymetrów. Ciemne zabarwienie spowodowane jest dużą gęstością cząsteczek torfu.

23. Potwór z Loch Ness został uznany za najsłynniejszego „Szkota” w badaniu przeprowadzonym w 2006 roku.