Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Lisach

lis

Przedstawiamy zaskakujące informacje oraz ciekawostki o lisach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Wyróżnia się 12 gatunków lisów, które zamieszkują wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Wśród nich występuje też duża różnorodność wyglądu np. pospolity w Polsce lis rudy, ma mniejsze uczy niż lis pustynny Fenek o piaskowym kolorze, a lis polarny ma najgęstsze i całkiem białe futerko.

2. Wszystkie lisy to małe i średnie stworzenia wszystkożerne z rodziny psowatych. Są one spokrewnione z wilkami, szakalami i psami domowymi. Jadają głównie owoce, owady, gryzonie i mniejsze ssaki jak zające, a także ptaki i ptasie jaja.

3. Mają doskonały słuch, węch i bardzo dobry wzrok.

4. Lisy są częściej aktywne po zmierzchu, kiedy za pomocą swoich zmysłów mogą zaskoczyć śpiącą lub mniej radzącą sobie w ciemnościach ofiarę.

5. Lisy polują nieco podobnie do kotów. Najczęściej podkradają się jak najbliżej się da do ofiary po czym skaczą na nią z zaskoczenia. Najczęściej widać to zimą, gdy jest duży śnieg. Dzięki swojemu słuchowi są w stanie usłyszeć na przykład myszy pod śniegiem i skoczyć w biały puch, aby je złapać.

6. Zwykle prowadzą samotniczy tryb życia. Rzadko kiedy utrzymują ze sobą dłuższe kontakty.

7. Lisie nory nie zawsze są wykopane w ziemi. Często lisy zamieszkują także puste dziuple, znajdujące się wystarczająco blisko ziemi lub ukrywają się w dziurze między korzeniami drzew. Oprócz chowania tam szczeniąt często gromadzą tam zapasy, a także ukrywają przed innymi drapieżnikami i ludźmi.

8. Lisie pazury umożliwiają im wchodzenie po drzewach. Niektóre gatunki lisów potrafią nawet spać na drzewach, podobnie do kotów. Jest nawet gatunek lisa, który prawdopodobnie potrafi chować swoje pazury jak kot.

9. Lisy są mądrzejsze od większości ras psów. Potrafią znaleźć i schować jedzenie, tak by zapamiętać miejsce, są w stanie przetrwać w większości środowisk na świecie oraz dostosować się do mieszkania przy osiedlach ludzkich, nawet tak wielkich jak miasta.

10. Lisy potrafią szczekać, a także piszczeć i warczeć. Jest to ich forma kontaktu między członkami gatunku.