Ciekawostki

11 interesujących ciekawostek o liniach papilarnych

linie papilarne
Odbitka linii papilarnych palca w świetle UV / źródło: JohnRambo PL / Wikipedia

Twoje odciski palców są sposobem na udowodnienie, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Są rejestrowane jako forma identyfikacji i mogą dziś nawet odblokować komputer lub smartfon.  Co jeszcze warto wiedzieć o liniach papilarnych? Zobacz poniższe ciekawostki

1. Czy wiesz, że Twoje odciski palców powstały przed Twoim urodzeniem? Ich wzory rosną wraz z tobą, gdy twoje dłonie i palce wciąż rosną. Są jedną z niesamowitych części ludzkiego ciała i jest na ich temat sporo interesujących faktów, o których być może jeszcze nie wiedziałeś.

2. Od ponad wieku odciski palców stanowią podstawę identyfikacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o śledzenie przestępców w społeczeństwie. Ludzie zostawiają wszędzie swoje odciski palców dzięki olejkom, które są na ich dłoniach. Te odciski palców można odkurzać, nagrywać, analizować cyfrowo i porównywać ze wszystkimi innymi odciskami palców, które kiedykolwiek były przechowywane.

3. Z milionami rekordów odcisków palców, które zostały przeanalizowane, nigdy nie zarejestrowano dwóch zduplikowanych wzorów odcisków palców.

4. Jeśli komuś wydaje się kartę identyfikacyjną, próbka jego DNA nie jest pobierana. W wielu jurysdykcjach zostałoby to uznane za naruszenie czyjejś prywatności. To, co ludzie są skłonni zrobić, to rejestrować swoje odciski palców, aby uzyskać dowód tożsamości lub sprawdzić ich przeszłość, aby mogli znaleźć pracę.

5. Ponieważ każdego dnia do globalnych rejestrów dodawane są dosłownie tysiące odcisków palców, odcisk palca jest powszechnie uważany za najskuteczniejszą metodę wykrywania przestępstw spośród wszystkich metod identyfikacji.

6. Nauki kryminalistyczne faktycznie powstały z powodu odcisków palców. Myślimy dziś o kryminalistyce jako o miejscu analizy DNA, ale odciski palców nadal są ważną częścią tej nauki. Pierwsze programy medycyny sądowej miały nawet metody, które odbierały certyfikaty ludziom, którzy mogli nadążyć za standardami naukowymi.

7. Na początku odciski palców były odkurzane, a następnie zaklejane taśmą. Dziś odcisk palca można zeskanować cyfrowo za pomocą smartfona.

8. Dlaczego w ogóle mamy odciski palców? W rzeczywistości jest to sposób, w jaki nasze palce i dłonie mogą chwytać się rzeczy. Małe prążki na skórze zapobiegają zsuwaniu się przedmiotów, gdy są chwytane. Odciski palców rozciągają się w dół palców osoby, a nawet obejmują całą dłoń u niektórych osób, dając im pełną dłoń naturalnej „lepkiej pinezki” dla dobrego chwytu. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że odciski palców wspomagają nasz zmysł dotyku.

9. Płód zacznie rozwijać swój własny, unikalny zestaw odcisków palców przed upływem 3 miesiąca ciąży. Uważa się, że środowisko macicy ma bezpośredni wpływ na rozwój odcisków palców. Dzieje się tak, ponieważ bliźnięta jednojajowe mogą wyglądać tak samo w najdrobniejszych szczegółach, ale ich odciski palców będą się od siebie różnić. Zgadza się – z powodu odcisków palców bliźnięta jednojajowe nie są w 100% identyczne.

10. Powodem, dla którego ludzie zostawiają odciski palców na wszystkim, jest to, że skóra palców wydziela olejki i sole, które pozostawiają osad. Ponieważ odciski palców są oparte na oleju, nie każdy materiał przechowa informacje tak samo jak lustro czy ściana.

11. Szczególnie tekstylia są chłonne z natury, a materiały odprowadzają wilgoć, ponieważ są porowate. Mydło lub ser mogą jednak zachować odciski palców, które mogą uzyskać odciski formowane, więc miej to na uwadze, jeśli zakradasz się do czyjejś łazienki lub lodówki w środku nocy.