Ciekawostki

Leszcz – Interesujące Informacje, Ciekawostki i Fakty

leszcz
źródło: Iduns kokbok / Wikipedia

Każdy nawet początkujący wędkarz łowiąc ryby w polskich rzekach doskonale zna leszcza. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb żyjących w słodkowodnych zbiornikach i rzekach Polski. Łowienie ryb na wędkę jest bardzo rozpowszechnionym sposobem spędzania czasu, stanowi bardzo pożyteczne hobby dające bezpośredni kontakt z naturą. Efektem połowów wędkarskich w Polsce najczęściej jest leszcz. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o leszczach o których być może nie słyszeliście.

1. Leszcz popularna ryba słodkowodna występująca zarówno w rzekach jak i w innych zbiornikach wodnych.

2. Zaliczany jest do rodziny karpiowatych, żyje w stadach trzymając się najgłębszych rejonów zbiorników wodnych bogatych w roślinność wodną.

3. Największego odnotowanego leszcza złowiono w 1912 roku w Finlandii. Niezwykłość tego osobnika polega na jego rozmiarach, według udokumentowanych zapisków ważył 11, 5 kilograma.

4. Dziko żyjące leszcze mogą osiągać ponad 80 centymetrów długości i ważyć około 6 kilogramów.

5. Wiek osobników wolno żyjących może dochodzić do 15 lat. Dorosłe osobniki osiągają możliwości rozrodcze w wieku 6 lub 7 lat. Rozmnażają się poprzez składanie ikry.

6. Niektóre osobniki leszcza znajdują się w lekko zasolonych wodach, sprawia to że trafiają one także do sieci nadbałtyckich rybaków, łowiących ryby w strefie brzegowej morza.

7. Młode leszcze trzymają się linii brzegowej rzek. Starsze osobniki w ciągu dnia skrywają się w głębinach zbiorników wypływając bliżej powierzchni w porze wieczornej.

8. W poszukiwaniu pożywienia leszcze penetrują dna rzek i jezior rozgrzebując znajdujący się na dnie muł. W trakcie pozyskiwania pożywienia leszcz potrafi w dnie wyżłobić lejkowaty dołek dochodzący do 10 metrów.

9. Leszcz ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. Będąc jedną z atrakcyjniejszych ryb dla wędkarzy amatorów stanowi obiekt pożądania wielu z nich. Zawsze sprawia dużą przyjemność wyciągnięcie z wody dużej ryby. W ten sposób następuje coraz większe angażowanie wędkarza w arkana sztuki. Aby sprostać wymaganiom wędkarzy rozwija się wiele gałęzi przemysłu. Mając na uwadze fakt że wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu przez wiele osób, można wyobrazić sobie znaczenia tych faktów dla gospodarki.

10. Leszcz nie podlega w Polsce ograniczeniom połowowym. W sierpniu w Nowym Warpnie odbywa się „Święto Leszcza”