Europa

10 najważniejszych wynalazków Leonardo da Vinci

rzeźby

Leonardo da Vinci był jednym z największych malarzy epoki renesansu. Mona Lisa jego autorstwa nazywana jest dziś najpopularniejszym obrazem w historii, a jego pozostałe obrazy stanowią największe ozdoby muzeów, w których wiszą. Leonardo nie był jednak wyłącznie malarzem.

Zajmował się również szeregiem badań w różnych dziedzinach, rysował projekty maszyn, które wyprzedzały jego epokę o kilkaset lat, a także je konstruował. To właśnie jego po raz pierwszy nazwano człowiekiem renesansu, a termin ten do dziś kojarzy się z człowiekiem o rozlicznych zainteresowaniach, który spełnia się na wielu polach. Oto kilka wynalazków Leonarda da Vinci.

1. Leonardo interesował się systemami kanałów i możliwością regulowania wód w miastach. Udało mu się opracować maszynę do czerpania wód podziemnych.

2. Jego rysunki dowodzą, że w swoich projektach stworzył prototyp pierwszego spadochronu, dokładnie przewidując jego działanie i zastosowanie.

3. Naukowcy i inżynierowie dwudziestego pierwszego wieku badają dziś projekty Leonarda liczące sobie kilkaset lat i zawierające dane na temat budowy mostów. To on wymyślił most obrotowy, a wiele z jego rysunków i założeń teoretycznych zadziwia współczesnych projektantów.

4. Leonardo da Vinci był pierwszym człowiekiem, który zaprojektował czołg. Prototyp przypominał krzyżówkę indiańskiego namiotu z latającym spodkiem, a pociski stanowiły kamienie.

5. Słynny malarz zaprojektował również helikopter, który unosił się za pomocą wirnika wprawianego w ruch przez czterech mężczyzn.

6. Jako słynny mistrz Leonardo nadal ucierał minerały i inne składniki, dzięki którym zmieniał kolor farb używanych do malowania obrazów. Opracował specjalną maszynę, dzięki której nie trzeba było dłużej ucierać składników farb ręcznie.

7. W notatkach i szkicach mistrza można znaleźć projekty skafandra do nurkowania, który miał powstać dopiero wiele lat później. To jeden z najlepszych dowodów na to, że mistrz Leonardo wyprzedzał swoją epokę.

8. Kolejną maszyną, za której realizację wziął się włoski geniusz, była katapulta. Rysunki zawierają tyle szczegółów budowy, że w zasadzie przypominają gotową instrukcję budowy.

9. Pod koniec piętnastego wieku Leonardo zaczął pracować nad zamkiem kołowym do ręcznej broni palnej. Mechanizm polegał na tym, że zapalenie prochu następuje od iskier, które powstają wskutek tarcia mechanizmu o piryt.

10. Leonardo da Vinci kochał muzykę, dlatego zaprojektował również swój instrument. Viola organiasta to rodzaj klawesynu, którym nikt w renesansie nie był szczególnie zainteresowany. Pierwsze prace nad zrealizowaniem projektu rozpoczęły się kilkaset lat później.