Leniwiec – Ciekawe Informacje, Ciekawostki i Fakty
Na pytanie gdzie żyją leniwce, chciałoby się odpowiedzieć, że żyją w najbardziej leniwym rejonie świata. Ameryka Środkowa zawsze w moich myślach wytwarza obraz leniwego rejonu, bo jak można inaczej określić ten chudy kawałek lądu łączący ze sobą dwa dość pokaźne kontynenty jakimi są obie Ameryki. I właśnie do tego miejsca pasuje mi wszystko co leniwe. Czy to sprawiedliwy osąd tego nie wiem, wiem natomiast, że właśnie tam między innymi żyją leniwce. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o leniwcach o których być może nie słyszeliście.
1. Jeśli jakieś zwierze można określić, że jest tak brzydkie, że jest aż piękne to właśnie bardzo pasuje do leniwca. Należy on do rodziny szczerbaków leniwcowatych.
2. Żeby było jeszcze ciekawiej odnośnie nazewnictwa leniwce należą do: leniuchowcowatych i leniwcowatych, czy można świetniej się nazywać?
3. Są zwierzętami nadrzewnymi, wyposażonymi w bardzo charakterystyczne długie pazury, które służą im do przyjmowania charakterystycznej dla nich pozy zwisania z drzew.
4. Wbrew pozorom ich lenistwo nie jest spowodowane snem, gdyż śpią średnio 9-12 godzin, jednym słowem podobnie jak większość ludzi, którzy nie są leniwcami.
5. Leniwce poruszają się bardzo wolno średnio jakieś 3 metry na minutę. Nie potrzebują większego wysiłku bo ich organizm przystosowany jest do takiego tempa.
6. Leniwce bardzo dobrze radzą sobie w wodzie. W celu ukrycia się przed niebezpieczeństwem potrafią przebywać pod wodą do 40 minut bez konieczności pobierania tlenu. Jest to możliwe dzięki znacznemu spowolnieniu ich metabolizmu. W wodzie leniwce potrafią poruszać się 3 razy szybciej niż na lądzie.
7. Leniwce wyposażone są w kręgi szyjne umożliwiające im wykonanie obrotu głowy o 190 do 270 stopni
8. Bardzo spowolniony metabolizm leniwców sprawia że w jego niewielkim żołądku trawienie zjedzonego liścia może przeciągnąć się do 30 dni. Dodatkowo leniwce spożywają bardzo małe ilości wody pochodzącej najczęściej z rosy lub kropli deszczu.
9. Leniwce są typowymi samotnikami, kojarzą się w pary jedynie na czas godowy. Wychowywaniem potomstwa zajmuje się samica do czasu jego usamodzielnienia się.
10. Leniwce zagrożone są wyginięciem, głównie przyczynia się do tego wycinka lasów równikowych. Rozmnażanie leniwców tak jak ich całe życie trwające około 25 lat, jest bardzo powolne. 3-4 sztuki taka ilość leniwców pojawia się co roku na świecie.