Ciekawostki

Leniwiec – 10 zaskakujących ciekawostek dla dzieci

Leniwiec

1. Leniwce to zwierzęta nadrzewne – większość swojego życia spędzają w koronach drzew. Umożliwiają im to długie pazury, dzięki którym mogą zwisać z drzew. Ich chwyt jest tak mocny, że mogą tak wisieć całe dnie.

2. Leniwce, tak jak mówi ich nazwa, poruszają się bardzo wolno i leniwie. Tempo ich chodzenia wynosi około 3 metry na minutę. Jednak nazwa ta nie odnosi się do tego ile one śpią, bo sen zajmuje im około 9-12 godzin. Czyli tyle ile powinien spać dorosły człowiek.

3. Mimo, że w większości leniwce żyją na drzewach, potrafią też pływać i to całkiem dobrze. W wodzie płyną trzy razy szybciej niż poruszają się na lądzie. Dodatkowo, jeśli poczują zagrożenie znad powierzchni wody, mogą zanurkować na nawet 40 minut.

4. Leniwce nie są zbyt ruchliwymi stworzeniami. Ma to związek z ich bardzo powolnym metabolizmem, czyli trawieniem. Z trawienia pobierana jest energia, leniwce zaś potrafią trawić jeden posiłek 30 dni. Dodatkowo piją bardzo mało wody, co również spowalnia ich metabolizm. Głównym źródłem ich wody jest rosa i krople deszczu z liści.

5. Leniwce nie żyją w stadach. Są typowymi samotnikami, które spotykają się z innymi osobnikami jedynie raz do roku, kiedy starają się o małe leniwce.

6. Leniwce to typowe zwierzęta roślinożerne. Na ich dietę składają się głównie liście.

7. Leniwce żyją bardzo długo, bo nawet 30 lat.

8. Charakterystyczne zielone zabarwienie futra leniwców to skutek zamieszkującej w nim glonów, insektów i innych owadów. Im więcej takich „domowników” tym futro ma bardziej zielone zabarwienie, ale też ma coraz lżejszy zapach. Leniwiec toleruje takich lokatorów w swoich futrze, gdyż zapewnia mu to kamuflaż, który chroni go przed drapieżnikami.

9. Młode leniwce rodzą się z otwartymi już oczami i bardzo szybko łapią się futra matki w taki sposób, jak później będzie się trzymać gałęzi.

10. Leniwiec ma bardzo dobry zmysł węchu i smaku, które pozwalają mu na rozpoznanie żywności od trujących roślin. Jednak wzrok mają bardzo słaby – obraz, jaki widzą jest bardzo rozmazany.