Ciekawostki

Legwany – Ciekawostki, Informacje i Fakty

legwan

Istnieje ponad 30 gatunków legwanów. W zależności od gatunku, siedliska legwanów rozciągają się od bagien i nizin po pustynie i lasy deszczowe. Poznajcie fascynujące ciekawostki i ważne informacje o Legwanach.

1. Legwany są bardzo dużymi jaszczurkami, które mogą żyć 20 lub więcej lat w niewoli. Ponad połowa ich długości ciała stanowi ich ogon.

2. Zwierzęta te potrzebują odpowiedniej wilgotności (minimum 60-70 procent), aby pozostać nawilżonymi, ponieważ wchłaniają wodę przez skórę.

3. Legwan morski uzyskuje swój posiłek poprzez skrobanie alg ze skał w oceanie lub chwastów morskich.

4. Pomieszczenie dla legwanów powinno być co najmniej dwa razy dłuższe niż sam legwan i mieć co najmniej 1,80 metra wysokości, ponieważ lubią się wspinać.

5. Legwany domowe i niektóre dzikie legwany lubią robaki, świerszcze i młode myszy wraz z roślinnością.

6. Podczas gdy małe legwany mogą być trzymane w akwariach, w miarę jak się starzeją muszą być trzymane w zamkniętym obszarze lub małym pomieszczeniu, w którym można kontrolować temperaturę, wilgotność i ekspozycję na światło ultrafioletowe.

7. Legwany są istotami społecznymi, które jedzą i żyją razem. Samce legwanów są jednak bardzo terytorialne i będą walczyć z innymi wkraczającymi samcami na ich terenie.

8. Łatwo jest zidentyfikować samce legwana, które nie są dominujące. Mają uszkodzonei kręgosłupy, które zostały uszkodzone w bitwach z bardziej dominującymi legwanami.

9. Jak większość jaszczurek, legwany składają jaja, choć ich liczba jest różna, w zależności od gatunku. Na przykład samica legwan nosorogiego składa od pięciu do dwudziestu jaj, podczas gdy legwan zielony składa około 65 jaj.

10. Legwany zazwyczaj spędzają dni wylegując się na słońcu, aby utrzymać ciepło i od czasu do czasu wstają na przekąskę. Zielone legwany będą codziennie poszukiwać pożywienia w tym samym miejscu.

11. Ogólnie rzecz biorąc, większość legwanów jest roślinożerna i żywi się jedynie roślinnością, taką jak pąki kwiatów, owoce i młode liście.

12. Legwany są zwierzętami zimnokrwistymi, składającymi jaja i są jednymi z największych jaszczurek występujących w obu Amerykach.

13. Ponieważ nie muszą aktywnie polować na swoje pożywienie, legwany są bardzo spokojnymi stworzeniami.

14. Ich wielkość, kolor, zachowanie i unikalne adaptacje różnią się w zależności od gatunku. Niektóre, jak legwany, są jasnozielone z białymi lub jasnoniebieskimi pasami, podczas gdy inne mają bardziej wyblakłe kolory.

15. Legwany nosorogie mają długie, proste ogony i krótkie, potężne kończyny, co pomaga im wspinać się na drzewa i formacje wapienne.

16. Lekarz weterynarii specjalizujący się w hodowli gadów może udzielić właścicielowi legwana porady na temat odpowiedniego doboru pomieszczenia do jego wielkości oraz sposobu przewidywania przyszłych potrzeb.

17. Zielone legwany są wszystkożerne, gdy są młode, ale jako dorosłe przechodzą na prawie całkowicie roślinożerne diety. Młode zielone legwany żywią się głównie owadami i ślimakami.

18. W zależności od gatunku, legwany żyją w różnych środowiskach, w tym na pustyniach, skalistych obszarach, bagnach, w lasach deszczowych i na nizinach.

19. Legwany są zwierzętami egzotycznymi. Ich temperatura ciała zależy od temperatury otoczenia. Kiedy temperatura otoczenia spada zbyt nisko, temperatura ciała spada, układ odpornościowy nie funkcjonuje optymalnie, a metabolizm jest spowolniony, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje.

20. Niektórzy z najgorszych wrogów legwanów to drapieżne ptaki. Legwan często zamraża się na dźwięk jastrzębia i niestety staje się jeszcze łatwiejszą zdobyczą do złapania.