Ciekawostki

Łąskun Palmowy – Zaskakujące Ciekawostki i Fakty

Łąskun palmowy
fot. Bernard DUPONT / Wikipedia

Łaskun palmowy jest drapieżnym ssakiem z podrodziny łaskunów, z obrębu rodziny wiwerowatych. W zależności od podgatunku występują one w południowej Chińskiej Republice Ludowej, północnym Wietnamie, północnym Laosie, północnej Tajlandii lub w Pakistanie, Nepalu, Indiach, Bangladeszu, południowo-zachodniej Chińskiej Republice Ludowej oraz Bhutanie. Gatunek ten zasiedla lasy tropikalne, najczęściej przesiaduje na drzewach i jest aktywny w nocy. Można go również spotkać w pobliżu ludzkich siedlisk. Łaskun palmowy jest gatunkiem wszystkożernym, jednak w skład jego jadłospisu wchodzą głównie owoce, gryzonie (myszy, szczury), drobne kręgowce, owady i zielone części roślin.

1. Łaskun palmowy i jego znaczenie dla człowieka

Gatunek ten często niszczy plantacje owocowe ludzi, ponieważ żywi się posadzonymi ta owocami. Łaskuny zjadają także ziarna owoców kakaowca. Kiedy wydalają je, ludzie produkują z nich kopi luwak, czyli jedną z najdroższych kaw na świecie.

2. Zagrożony łaskun

Kiedy zwierzęta te wyczują zagrożenie, natychmiastowo z ich gruczołów przyodbytowych wydzielana zostaje śmierdząca substancja, która odstrasza i odpycha atakującego. Gruczoły przyodbytowe są świetnie rozwinięte u przedstawicieli obu płci.

3. Łaskun na Sri Lance

Podczas wycieczki na Sri Lankę łatwo jest spotkać przedstawicieli gatunku, podczas różnych wycieczek, czy nawet zwykłych spacerów. Zamieszkują one tereny Parku Narodowego Udawalawe, Parku Narodowego Wilpattu, Parku Narodowego Lunugamvehera oraz tereny Rezerwatu Lasu Udawattakele.

4. Łaskun w Malezji

Turyści, którzy mają już odhaczoną wycieczkę na Malezję, na swojej liście, mogą pochwalić się spotkaniem z łaskunem palmowym. Często zobaczyć można ten gatunek w: Parku Narodowym Bako, Parku Narodowym Taman Negara oraz w Rezerwacie Dzikich Zwierząt Krau.

5. Kopi Luwak

Jak już wcześniej wspomniano, do produkcji jednej z najdroższych kaw świata używa się odchodów właśnie łaskuna palmowego. Warunkiem jest oczywiście to, że przed wydaleniem, dane zwierzę spożyło ziarno owocu kakaowca. Łaskun chętnie je zjada, jednak nie trawi nasion, a jedynie miąższ, dlatego całość wydobyta może zostać z jego odchodów, a następnie użyta do produkcji pysznej kawy. Producenci kopi luwak mają również pewność co do tego, że ziarna, zjedzone przez zwierzę, są jednymi z najlepszych. Łaskuny bowiem nie chwyciłyby się nieświeżych, czy niedobrych ziaren. Dzięki wędrówce ziaren przez układ pokarmowy zwierzęcia, tracą one swój gorzki smak, a wydalone są już idealnie łagodne i aromatyczne. Wysoka cena takiego wyrobu skłania mieszkańców tamtejszych terenów do tego, aby łapali oni łaskuny i przetrzymywali ich na swoją własność. Mogą oni zarobić spore pieniądze, jeżeli będą karmić zwierzęta ziarnami kawy, a potem sprzedawać za dobrą cenę. Kopi luwak w 2013 roku kosztował od 200 do 400 dolarów za gram.

6. Pierwsze wzmianki o łaskunach

Gatunek ten po raz pierwszy opisał niemiecki przyrodnik Peter Simon Pallas, w roku 1777. Nadał mu on łacińską nazwę „Viverra hermaphrodita”, co z łacińskiego oznacza właśnie „łaskun palmowy”. Zwierzęta są tak nazywane od wtedy, po dzień dzisiejszy.